جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
اردوغان اردوغان: به سوریه رفته‌ایم تا به حکومت بشار اسد خاتمه دهیم! اردوغان: دلیل اعزام نیروهای ارتش ترکیه به خاک سوریه برای آن است که «به حکومت بشار اسد خودکامه خاتمه داده شود… ورود ما به سوریه هیچ دلیل دیگری ندارد».

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روزنامه ترکیه ای حریت و خبرگزاری رویترز از رجب طیب اردوغان، در جریان یک سخنرانی در نهم آذر ماه، نقل کرده اند که دلیل اعزام نیروهای ارتش ترکیه به خاک سوریه برای آن است که «به حکومت [بشار] اسد خودکامه خاتمه داده شود… ورود ما به سوریه هیچ دلیل دیگری ندارد».

سخنان تازه رئیس جمهوری ترکیه، که به صراحت در آن نقل قولی از دخالت نظامی ارتش کشورش برای خاتمه دادن به حکومت رئیس جمهوری سوریه مطرح شده، در سمپوزیومی در استانبول بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و روزنامه حریت، آقای اردوغان ضمن انتقاد از سازمان ملل، گفته است «ما برای اجرای عدالت به سوریه رفته ایم. ما وارد سوریه شده ایم تا به حکومت اسد خودکامه خاتمه دهیم. کسی که مردم خودش را هدف ترور دولتی قرار داده است. [حضور ما در سوریه] هیچ دلیل دیگری ندارد».

اردوغان مدعی شده است این کار برای آن است که «سرزمین [سوریه] به صاحبان اصلی آن بازگردانده شود» و ترکیه «چشم داشتی به خاک سوریه ندارد».

در سوم شهریور ماه دفتر نخست وزیری ترکیه، رسما از آغاز عملیات نظامی ارتش ترکیه در خاک سوریهبا هدف «بیرون راندن نیروهای تروریستی داعش از شهر مرزی جرابلس» خبر داده بود.

اردوغان هرگز مخالفت خود را با بشار اسد و حکومت او و نیز لزوم کناره گیری اش از قدرت پنهان نکرده است. اما بیان این موضوع که دخالت نظامی ترکیه با این هدف انجام می شود، دست کم در گزارش ها و خبرهای رسمی تا کنون، بازتابی پیدا نکرده بود. رویترز حتی می گوید اردوغان برای نخستین بار طی ماه های گذشته، نام اسد را به طور مستقیم در سخنرانی خود بیان کرده است.

ارتش سوریه و متحدان آن طی روزهای گذشته دست به پیشروی های عمده ای در شهر حلب زده اند که احتمال کنترل کاملا آن را بیش از گذشته کرده است. در این صورت، بشار اسد به یکی از مهم ترین پیروزی های خود در جنگ دست می یابد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394401

خبر فوق مربوط به رسانهجام نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم