جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش ایرنا، وزرای خارجه دو کشور در چارچوب پنجمین نشست گروه مشترک برنامه ‌ریزی راهبردی ترکیه - روسیه در آلانیا از توابع آنتالیا گردهم آمدند.
این نشست در حالی برگزار می شود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته دو بار با ولادیمیر پوتین تلفنی گفت و گو کرد و قرار است بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز هفته آینده به دعوت دیمیتری مدودف نخست وزیر فدراسیون روسیه به مسکو سفر کند.
محور اصلی گفت و گوهای وزیران خارجه دو کشور فرایند عادی سازی مناسبات، آخرین تحولات در بحران سوریه عنوان شده است.
دیدار چاوش اوغلو و لاوروف در پشت درهای بسته انجام شد و دو طرف توضیحی در خصوص این گفت و گوها نداده اند.
اردوغان و پوتین در آخرین ساعات جمعه شب گذشته و در پی مورد حمله قرار گرفتن نیروهای ترکیه در حومه حلب که طی آن پنج تن از نظامیان ترکیه کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند، گفت و گو کردند.
اردوغان در این تماس تلفنی با تاکید بر اینکه عملیات سپرفرات ترکیه در شمال سوریه، تائیدی بر عزم راسخ این کشور در مبارزه با تروریسم است، گفت: ترکیه از تمامیت ارضی سوریه حمایت می کند.
ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز پنجشنبه گذشته با اعلام اینکه قرارگاه نیروهای این کشور در حومه الباب مورد حمله هوایی قرار گرفته است، افزود: ارزیابی ارتش این است که این حمله را نیروی هوایی سوریه انجام داده است.
از سوی دیگر وزیر امور خارجه ترکیه در آستانه سفر لاوروف به آلانیا در گفتگو با خبرگزاری روسیه (تاس) تاکید کرد، آنکارا می خواهد روابط کشورش با روسیه خیلی بهتر از گذشته، حتی بالاتر از دوران پیش از تنش باشد.
وی گفت: تنش ایجاد شده پس از سرنگونی جنگنده روسی نشان داد که دو کشور تا چه اندازه برای یکدیگر اهمیت قائل اند. این مهم ترین درس این واقعه است. روسیه و ترکیه در زمینه های زیادی صاحب منافع مشترک هستند. پیش از هر چیز در این منطقه بزرگ اوراسیا امکانات بسیاری است که می توانیم با هم استفاده کنیم و همچنین تهدیدهای مشترکی که باید با هم در مقابل آنها ایستادگی کنیم.
اما محور دیگر گفت و گوهای وزیران خارجه دو کشور فرایند عادی سازی روابط دو کشور است.
برگزاری این نشست در آلانیا، با توجه به اینکه سفر گردشگران روسی به آنتالیا در سال جاری میلادی به خاطر اعمال برخی تحریم های تنبیهی از سوی مسکو ، به میزان 80 درصد نسبت به سال گذشته افت کرده، برای ترکیه اهمیت زیادی دارد.
ترکیه امیدوار است با عادی سازی روابط دوباره گردشگران روسی صدر نشین بیشترین گردشگران خارجی سفر کننده به این کشور باشد.
پیش از بحران 24 نوامبر سال گذشته میلادی، سالانه حدود 4.5 میلیون گردشگر روسی به ترکیه سفر می کردند که این رقم در سال جاری میلادی به شدت کاهش یافت. اما با شروع عادی سازی در روابط، چند ماهی است که سفر گردشگران روسی به ترکیه دوباره از سر گرفته شده است.
نشست وزیران خارجه دو کشور در حالی برگزار شد که بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه به دعوت دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه قرار است هفته آینده به مسکو سفر کند.
قرار است در سفر یلدریم به مسکو که پس از حادثه سرنگونی جنگنده روسیه، اولین سفر در سطح نخست وزیر به روسیه است، مسائل اقتصادی، گردشگری، انرژی، همکاری صنایع دفاعی وضعیت اوکراین و سوریه نیز بررسی شود.
خاورم/2011** 1574 * انتشار دهنده: محسن تهوری

انتهای پیام /*

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394353

خبر فوق مربوط به رسانهایرنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم