کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
مهدی یغمایی: باید نیاز مخاطب را بشناسیم

مهدی یغمایی گفت: موسیقی و کلام با هم می‌توانند یکسری مفاهیم را به مخاطب برسانند.

مهدی یغمایی خواننده موسیقی پاپ و محبوب کشورمان در رابطه با میزان برآورده شدن نیاز مخاطبان در راستای موسیقی آیینی گفت: شما باید نیاز مخاطب را بشناسی و بعد نظر بدهی که برآورده شده یا نشده است. در این مسئله مهم با توجه به این که مداحان محترمی هستند که این کار را انجام می دهند و لوح‌های فشرده مجالس آنها وارد بازار می شود و در دسترس مردم هست، اینکه در کنار آن چقدر نیاز هست که موسیقی آیینی هم برای مردم تولید شود، من بطور دقیق نمی دانم و نظری ندارم؛ اما به نوبه خودم تا آنجایی که از دستم برآمده و چون اعتقاد قلبی ام هست و در یک خانواده مذهبی بزرگ شدم که پدرم هم سالهاست از پیرغلامان آقا اباعبدالله هستند، این آثار را تولید کردم و بعد از این هم تا زمانی که نفس داشته باشم، در مناسبتهای این چنینی این کار را انجام می دهم.

یغمایی تصریح کرد: ساخت آثار عاشورایی و آیینی در عین حال که سخت است، اما با استقبال مردمی مواجه می‌شود. چنین آثاری باید فاخرتر و باشکوهتر باشد و نه تنها تلاش هنرمندان که حمایت مسئولین محترم ارشاد را هم می‌‌طلبد.

این خواننده در ارتباط با سختی‌ ساخت اثر عاشورایی و آیینی گفت: این کارها حرمت دارند و با اعتقادات مردم سر و کار دارند. هنرمند هر ملودی، ریتم و کلامی را نمی‌تواند استفاده کند؛ باید حرمتها حفظ شود، کلام باید کلام شایسته‌ای باشد، موسیقی، موسیقی شایسته ای باشد، اینها همه باید در کنار همدیگر باشند. موسیقی که در این رابطه کار می‌شود باید موسیقی فاخر و بزرگی باشد. اینکه نوع ریتم و آهنگ این نوع آثار مشابه سایر آثار غیر مناسبتی و با ریتم تند باشد به نظر من درست نیست. خواننده و عوامل موسیقی آیینی می‌توانند حداقل یکسری اِلمان‌ها را در این نوع موسیقی‌های رعایت کنند.

یغمایی درباره تداعی وقایع مذهبی از طریق موسیقی آیینی گفت: موسیقی به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد؛ البته که یکی از تأثیرگذارترین هنرهای جهان، هنر موسیقی است. این هنر بسیار تأثیرگذار است و تمام هنرهای دیگر در واقع وابسته آن هستند. اگر موسیقی را از سینما حذف کنی، چیز جالبی از آن نمی‌ماند. موسیقی بیان احساسات است و خیلی می تواند به تداعی کردن واقعه تاریخی مذهبی  کمک کند اما ابزار کامل و کافی نیست.

وی افزود: برای ممکن شدن این تاثیرگذاری، کلامی که شما استفاده می‌کنی باید «جان» داشته باشد؛ «آن» داشته باشد که شنونده را به فکر فرو ببرد. موسیقی و کلام با هم می‌توانند یکسری مفاهیم را به مخاطب برسانند.

خواننده آلبوم «سلام آقا» درباره نقشی که موسیقی آیینی در زندگی مردم دارد، گفت: این موسیقی، موسیقی مذهبی، عرفانی و اعتقادی است. من نمی توانم بگویم چقدر می‌تواند تأثیرگذار باشد، اما به طور حتم بی‌تأثیر نیست.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394329

خبر فوق مربوط به رسانه موسیقی ایران می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم