جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
طی یک نظرسنجی از نظر افراد حاضر در نمایشگاه کتاب کودک سال جاری «شانگهای» در چین، آنان هشت ویژگی برجسته و مهم این نمایشگاه که متفاوت با دیگر نمایشگاه‌ها با این موضوع بود را مطرح کردند. هشت ویژگی مهم نمایشگاه امسال «شانگهای» با موضوع کتاب‌های کودک به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشرز ویکلی- این گزارش بر اساس نظرات افراد خارجی است که از این نمایشگاه که در هفته گذشته به پایان رسید، بازدید کرده اند تهیه شده است؛ ویژگی های این رویداد که تنها رویداد با این موضوع در منطقه آسیا - پاسفیک محسوب می شود عبارتند از:

فوق تصویرسازی رایانه ای در ذهن مخاطب دنیای واقعی (واقعیت افزوده) Argumented Reality

«واقعیت افزوده» یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم رایانه ای (و معمولاً در تعامل با کاربر) است که عناصری را به پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می کند و کاربرد آن در صنعت چاپ بیشتر است. این عناصر بر اساس تولیدات کامپیوتری که از طریق دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا داده های GPS است ایجاد می شوند. ناشران دریافتند در نمایشگاه کتاب «شانگهای» این محصولات حتی بیشتر از ایالات متحده موجود بود. ناشران معتقدند این نوع محصولات شانس بیشتری برای دیده شدن دارند زیرا مردم به نوآوری و فناوری در صنعت چاپ علاقه زیادی دارند.

خودکار سخن گو Talking Pen

هنگامی که حرف از نوآوری در فناوری است و نمی توان خودکارهای سخن گو را نادیده گرفت. این فناوری در سال های گذشته بسیار رشد داشته است. «مایکل دیویس»، مدیر انتشارات آسیا می گوید: « فکر می کردیم با ظهور تبلت و موبایل های هوشمند دوره این خودکارها به پایان برسد اما خوشبختانه همچنان طرفداران خاص خود را دارد به ویژه در میان نوآموزان زبان انگلیسی»

عناصر تحصیلی و ارزشی Educational Elements and Values

نمی توان ارزش و اهمیت تحصیلات را در «چین» نادیده گرفت. آن هم در کشوری که 65 درصد آثار منتشرشده کتب آموزش و تحصیلی است. نمایشگاه داران خارجی گزارش کردند که ناشران چینی اغلب به دنبال کتاب هایی بودند که محتوای آموزشی جدید داشته باشد.

عناوین مربوط به خواهر و برادر Sibling-Related Titles

با توجه به این که چین به زودی سیاست دو فرزندی را در کشور خود اجرا خواهد کرد نیاز به کتاب هایی است که درباره داشتن خواهر و برادر باشد. کتب تصویری قرار است تصویر دو فرزند را در خانواده ها داشته باشند و به فرزندان آموزش دهند چطور با برادر یا خواهر خود رفتار مناسبی داشته باشند.

آموزش های احساسی و اجتماعی و موارد اخلاقی Social and Emotional Learning and Moral Values

داشتن دو فرزند موجب بروز احساسات گوناگونیدر میان والدین می شود و قطعا باید با احساسات، رفتار، دعوا و دوستی های حاصل از آن کنار بیایند. رقابت بین خواهران و برادران باید مورد بررسی قرار گیرد و باید عقاید مثبت به جامعه تزریق شود. به همین دلیل در این نمایشگاه عناوینی که بر مهارت های احساسی و اجتماعی کودکان کار می کند به چشم می خورد تا کودکان از سنین کم با چالش های زندگی آشنا شوند.

تنوع عناوین در باب جهان و هستی Diversity for Global Perspectives

علاقه به عناوین کتب کودک در «شانگهای» بیشتر از «پکن» دیده می شود. در اینجا والدین دوست دارند کتاب هایی منتشر شود که فرزندان آنان را با فرهنگ های دیگر نقاط دنیا آشنا کند. به عبارت دیگر ناشران این کشور فقط به کتب پرفروش کشورهای آمریکا، بریتانیا یا به طور کل اروپا توجه نمی کنند بلکه به کشورهای همسایه خود در آسیا و بازارهای کوچک تر دنیا نیز نگاهی ویژه دارند. تنوع در موضوع و عناوین در این سال ها بسیار پرطرفدار شده است.

نسخه های دو زبانه Bilingual Editions

وجود پررنگ کتاب های دوزبانه بسیار مشهور بود؛ ناشران علاوه بر تلاش به تشویق کودکان به کتابخوانی در پی آن هستند تا کودکان با زبانی دیگر آشنا شوند و اهمیت ندارد که این زبان انگلیسی باشد یا فرانسوی!

بازاریابی رسانه های اجتماعی Social Media Marketing

کتب بسیاری در این نمایشگاه در حوزه تجارت الترونیک و شبکه های اجتماعی وجود داشت. علاوه بر این از شبکه های اجتماعی برای تبلیغ آثار بهره گرفته شد. مثلا از طریق یکی از شبکه های اجتماعی فهرست عناوین کتاب به شهروندان توصیه می شود تا دسترسی آسان تری به کتب مختلف داشته باشند و برای کسانی که از این طریق کتاب می خرند تخفیف ویژه در نظر گرفته شد. این روش در افزایش فروش کتاب در این نمایشگاه بسیار تأثیرگزار و از محبوبیت خاصی بین کاربران برخوردار بود.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394254

خبر فوق مربوط به رسانهخبرگزاری کتاب می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم