خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

صبح زود وقتی از خواب بیدار میشوید، چای بنوشیم برای صبحانه یا قهوه؟ پیاده به سرکار برویم یا با ماشین؟ آخر هفته به سینما برویم یا پارک؟ تصمیم گیری راجع به این انتخاب ها، اثر بلند مدتی ندارند. شما اگر تصمیم گرفته باشید صبح با صبحانه چایی بنوشید، اگر از اشتباه تان پشیمان شدید، چیز خاصی از دست نمیدهید و میتوانید از فردا قهوه بنوشید… به همین سادگی ! اما در زندگی، با تصمیم گیری هایی روبرو میشویم که تا این حد ساده هم نیستند.

در کسب و کار مخصوصا، شما باید تصمیمی که میگیرید با توجه به چند معیار مختلف تصمیم گرفته باشید و نه تنها نتیجه کوتاه مدت، بلکه نتیجه بلند مدت تصمیم تان را هم بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. ما این تصمیم ها را «تصمیم های سخت» می نامیم.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید اکثر مردم در صورت مواجه با تصمیم های سخت در زندگی… گزینه آخر یعنی تصمیم نگرفتن را انتخاب میکنند و این یعنی فاجعه !

اینجاست که «تصمیم گیری چند معیاره» به کمک شما می آید و مشکلات را خیلی ساده برطرف میکند و بهترین گزینه برای انتخاب را پیش پای شما میگذارد.

فرض کنید با ییک تیم کاری میخواهید برای یک مساله ای تصمیم بگیرید، هرکدام از اعضای گروه یک نظر دارد و شدیدا بر روی نظرشان پافشاری میکنند. حال شما به عنوان مدیر یا رهبر گروه، چطور باید تصمیم بگیرید؟

«تصمیم گیری چند معیاره» به کمک شما می آید و سریعا بهترین گزینه از گزینه های مختلف را انتخاب میکند.

در واقع، اگر میخواهید بهترین تصمیم از چند گزینه با ویژگی های موجود را انتخاب کنید،مثل :

  • انتخاب اتومبیل برای خرید (قیمت ها، آپشن ها، مزیت ها و… مختلف اند)
  • انتخاب خانه برای خرید
  • انتخاب تصمیم های بلند مدت و منطقی برای کسب و کار
  • تصمیم های گروهی
  • تصمیم های فردیِ پیچیده
  • و …

به تنها ابزاری که لازم دارید، «تصمیم گیری چند معیاره» است که در ادامه میخوانید چطور از آن استفاده کنید :

برای شروع هر تصمیم گیری «سخت»، شما به احتمال زیاد چند معیار مختلف دارید. مثلا برای خریدن اتومبیل، شما پول محدود، آپشن های محدود، مزیت ها و معایب و معیارهای دیگری برای خرید دارید. وقتی معیارهای بیشتری داشته باشیم، تصمیم گیری به روش های قدیمی سخت تری میشود؛ اینجاست که تنها چاره کار استفاده از ابزار قدرتمند «تصمیم گیری چند معیاره» است :

اما تصمیم گیری چند معیاره، یعنی شما بر اساس معیارهای مختلف، بتوانید بهترین گزینه منطقی را امتیازدهی کنید و آنرا انتخاب کنید.

قدم اول | برای شروع، قلم و کاغذ بردارید و یک جدول مانند جدول زیر برای خودتان رسم کنید.ما مثال را برای خرید ماشین از بین چند ماشین (گزینه اول، دوم و سوم ماشین هایی هستند که مد نظرمان هستند) و معیارهایی که مد نظر ماست در انتخاب ماشین قیمت،ایمنی،استهلاک،زیبایی،خدمات پس از فروش هستند.

نمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره خامنمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره خام

قدم دوم | پر کردن این جدول با اعداد است، اما چطور؟

اولین بخشی که باید پر شود، وزن هر معیار است. بین اعداد 1 تا 10 باید اولویت تان را برای هر معیار مشخص کنید. مثلا اگر زیبایی یا به اصطلاح رخ ماشین برای شما خیلی خیلی مهم است، وزن معیار زیبایی را 10 قرار دهید و اگر خدمات پس از فروش برای شما از اهمیت کمتری برخوردار است آنرا 4 قرار دهید.

و بعد برای هر گزینه تان از گزینه هایی که مد نظرتان هست، برای هر بخش امتیازدهی کنید.مثلا گزینه اول شما از نظر قیمت بین 1 تا 10 عدد 8 را دارد و ایمنی آن 7 است، استهلاک آنرا 8 در نظر میگیرید و قدرت موتور آن خوب است و 9 به آن میدهید، زیبایی نسبی خوبی دارد 7 میدهید و خدمات پس از فروش ان فوق العاده خوب است پس 10 آن میدهید.

همین روند را برای گزینه های بعدی تان انجام دهید، مانند جدول زیر :

نمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره اعداد فقط وارد شده اندنمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره اعداد فقط وارد شده اند

قدم سوم | محاسبه امتیاز برای هر گزینه است.

قرار است بدانید هر گزینه، به نسبت اعدادی که به صورت امتیازی برای هر معیار آن گرفته است، چه امتیازی کسب میکند. برای این منظور :

ابتدا باید وزن معیار (مثلا برای گزینه اول، اولین معیار قیمت است با وزن 8) را ضرب در عدد امتیازی گزینه کنید (گزینه اول، عدد امتیازی 8 را از نظر قیمت دارد) و نتیجه آنرا (برای گزینه اول 8×8=64) نگه دارید و با ضرب های وزن های معیارهای بعدی همان گزینه در عدد امتیازی خودش جمع کنید.

در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید چه اتفاقی افتاده است :

نمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره عملیات ضرب و جمع

نمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره عملیات ضرب و جمع

حالا با جمع حاصل ضرب وزن معیارها در عدد امتیاز هر معیار، امتیاز نهایی محسابه میشود (که اینجا حاصل عدد 414 برای گزینه اول است)

خب، به همین سادگی برای گزینه های دیگر هم همین کار را انجام میدهید و حاصل امتیاز نهایی هر گزینه را بدست می آورید، ما این کار را برای این مثال انجام دادیم که میتوانید در شکل زیر مشاهده کنید :

نمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره گزینه انتخاب شدهنمونه جدول برای تصمیم گیری چند معیاره گزینه انتخاب شده

در اینجا، هر گزینه که بیشتری امتیاز را گرفته باشد، بهترین گزینه از گزینه های موجود است.

به همین سادگی شما میتوانید در هر تصمیم گروهی، با توجه به چند گزینه و معیارهای مختلف بهترین تصمیم منطقی را بگیرید.

برای مثال اگر میخواهید بهترین مدرسه برای فرزندتان را انتخاب کنید، معیارهای شما میتوانند محل مدرسه، کیفیت تدریس، شهریه، تعداد دانش آموزان کلاس، سطح فرهنگی دانش آموزان باشد که با داشتن سه گزینه مختلف یعنی سه مدرسه مختلف بهترین مدرسه را انتخاب کنید.

و یا ممکن است بخواهید بدانید از بین سه سیاستمدار، منطقی ترین گزینه کدام است که باید به آن رای بدهید؟ معیارهای شما در این صورت میتواند تحصیلات سیاستمدار، سطح فرهنگی، تجربه، کارهای مثبت کارنامه، شخصیت باشد که باید با وزن دادن به این معیارها امتیاز هر گزینه را محاسبه کنید.

شما به کمک این روش میتوانید مطمئن باشید تمام معیارهای لازم برای تصمیم گیری تان را رعایت کردید و بهترین گزینه ای که بیشترین سهم از معیارهایتان را پوشش میدهد را انتخاب کرده اید.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394222

خبر فوق مربوط به رسانهتعامل می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم