جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر قضاوت کاملی راجع به ترامپ نداریم زیرا وی مباحث مختلفی را در زمان تبلیغات مطرح کرده است و معمولا هم این شعارها در زمان ریاست جمهوری تفاوت خواهد داشت. ما نه نگاه منفی داریم و نه نگاه مثبت. به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روز چهارشنبه خانه ملت، علی لاریجانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فونیکس چین در خصوص انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: در این زمینه اظهارنظری نداریم زیرا باید ببینیم که در عمل چه می کند. این بحث ها و حرف ها مهم نیست باید ببینیم که در مقام عمل چه مسیری را دنبال می کند. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران رابطه سیاسی با آمریکا ندارد، گفت: این رابطه برای کشورهای دیگر که با آمریکا رابطه دارند شاید قدری اهمیت بیشتری داشته باشد ولی برای ما خیلی موضوع تأثیرگذاری نیست. وی در خصوص اینکه اگر ترامپ تحریم ها بر علیه ایران را تشدید کند، ایران چه اقدامی را انجام خواهد داد؟، گفت: دولت فعلی آمریکا نیز خیلی از این جهت تفاوتی نداشته است و دولت اوباما نیز در زمینه های مختلف بر علیه ایران تحریم هایی را ایجاد کرد. شاید بیشترین تحریم ها در همین دولت موجود در آمریکا انجام شد بنابراین ما متناسب با شرایط تصمیم گیری می کنیم.
**برجام توافقی است بین المللی؛ نه دو جانبهرییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه باید توجه داشت برجام یک توافق دو طرفه نیست بلکه توافقی بین المللی است، گفت: 6 کشور از کشورهای مهم دنیا در این زمینه نقش داشتند از جمله چین. بعد هم قطعنامه شورای امنیت صادر شد و تخریب این توافقنامه مدعیان دیگری هم دارد. کشورهای دیگر هم مدعی هستند که چرا این توافقنامه نقض شده است. این یک موضوع دوجانبه نیست که هر کس بتواند راحت هر کاری را انجام دهد. لاریجانی ادامه داد: از طرف دیگر ما قانونی را در مجلس تصویب کردیم که برای شرایط مختلف مکانیزم های تصمیم گیری در آن قرار دارد که اگر کشوری بخواهد به تعهدات خود عمل نکند ایران چه پاسخی می تواند بدهد.
**متناسب با شرایط در خصوص برجام تصمیم می گیریموی در خصوص تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا که منتج به نقض برجام خواهد شد، گفت: برای تصویب این قانون ضابطه هایی وجود دارد. مجلس نمایندگان آمریکا تصمیماتی را گرفته است ولی باید مسیر مشخصی طی شود. ابتدا باید به سنا برود و سپس به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد. ما متناسب با مسیر حرکت تصمیم گیری می کنیم. ما شرایط را رصد می کنیم و در مجلس هم در حال گفت وگو در این زمینه هستیم.
**توجه ایران به رفتارهای رییس جمهور جدید آمریکا است، نه گفتارهارییس مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه افرادی که احتمالا در کابینه ترامپ قرار دارند مواضع تندی را علیه ایران اتخاذ کرده اند، نیز اظهار داشت: این افراد مواضع تندی را هم علیه چین اتخاذ کرده اند و موضع گیری ها اهمیت زیادی ندارد بلکه در مقام عمل باید ببینیم که چقدر می توانند به این مواضع خود عمل کنند. من باز هم بر این نکته تأکید می کنم که در این 38 سالی که از انقلاب گذشته است گروه های مختلفی از دموکرات ها و جمهوریخواهان بر مسند قدرت آمریکا تکیه زده اند و ما از این جهت تجربه داریم و می دانیم که اینها چگونه رفتار خواهند کرد. لاریجانی با بیان اینکه ما خیلی به گفتارها توجه نداریم و بیشتر به رفتارها توجه می کنیم، گفت: باید ترامپ سکاندار آمریکا شود و بعد ببینیم که چگونه می خواهد حرف هایی را که مطرح کرده پیش ببرد.
**اگر طرف های برجام به تعهدات خود عمل کنند، ایران نیز همین مسیر را ادامه می دهدوی در پاسخ به این سوال که به مسائل پیرامون برجام چگونه نگاه می کنید، افزود: افراد برای ما خیلی مهم نیستند بلکه ما ضابطه ای داریم. همان طور که گفتم برجام توافق با یک کشور نیست بلکه کشورهای مختلفی در آن حضور دارند که جنبه بین المللی دارد. اگر آنها همین مسیر را ادامه دهند ما به تعهدات خود عمل کرده ایم و برجام را دنبال خواهیم کرد اگر هم مسیر خود را تغییر دهند ما هم به تناسب با آن تغییراتی را ایجاد می کنیم.
**روابط ایران با اتحادیه اروپا، روسیه و چین بسیار نزدیک استرئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه مواضع آمریکا و اروپا در خصوص برجام متفاوت است، گفت: ما با اروپا از گذشته روابط نزدیکی داشته ایم. همچنین با اتحادیه اروپا، چین و روسیه نیز ارتباطات نزدیکی داریم و روابط تجاری از قبل داشته ایم و بعد از این توافقنامه برخی از روابط تجاری احیاء شده است. ما روابط خود را منوط به این امور نمی کنیم، این بحثی است که متناسب با آن تصمیماتی اتخاذ می شود. رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: روابط تجاری و همکاری های منطقه ای با کشورها مسیر خاص خود را دارد.
**ارزیابی از انتخاب ترامپ و اجرای برجام در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایرانوی در خصوص تأثیر ترامپ و برجام بر روی انتخابات ریاست جمهوری ایران افزود: من خیلی بعید می دانم که انتخابات ریاست جمهوری در ایران با این موضوعات نسبتی داشته باشد. در ایران مسائلی که مردم دارند و دغدغه هایی که دارند به علاوه موضوعات اساسی که ما دنبال می کنیم در انتخابات نقش دارند. مسائل بیرونی مانند آمریکا و کشورهای دیگر خیلی کم اثر هستند و نگاه ها به آن سمت نیست.
**برنامه ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارملاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا شما مایل به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هستید یا خیر، گفت: من برنامه ای ندارم. رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا از وضعیت اقتصادی کشور پس از برجام رضایت دارید یا خیر؟، گفت: تحرکات نسبتا خوبی انجام شده است ولی نه آنقدری که توقع بوده است. مقداری نیز به این دلیل است که آمریکایی ها در مقام عمل به تعهدات خود به درستی عمل نکردند و به همین دلیل روابط بانک ها به آن سرعتی که باید انجام می شد، نشده است ولی در حال پیشرفت است. برخی از کشورهای دیگر غیراروپایی هم روابط بانکی خود را اصلاح نکردند ولی رو به پیشرفت است.
**نسبت به آینده اقتصادی کشور خوشبین هستموی در خصوص اینکه آیا به آینده اقتصادی کشور خوشبین هستید، گفت: حتما خوشبین هستم. مسیر حرکت به سمت حل این موضوعات است و همه مشکلات هم مربوط به تحریم ها نیست بلکه بسیاری از موضوعات در داخل ایران باید اصلاح شود و برخی امور نیز باید تسهیل شود برای مثال زمینه های سرمایه گذاری خارجی در ایران باید تسهیل شود، ما قانونی را در مجلس مصوب کردیم که زمینه های سرمایه گذاری در ایران را ساده تر می کند.
**برخی مشکلات در ایران ارتباطی با تحریم ها نداردرییس مجلس شورای اسلامی گفت: این سیستم بروکراسی که در ایران وجود دارد سبب می شود که فرد سرمایه گذار باید از خیلی نهادها اجازه بگیرد، در همین زمینه قانونی را در مجلس مصوب کردیم که پنجره واحد ایجاد کردیم؛ یعنی اگر کسی می خواهد صنعتی را در ایران ایجاد کند به وزارت خارجه مراجعه می کند و این نهاد مجوزهای دیگر را کسب می کند و زمان هم برای این کار در نظر گرفته ایم تا سرمایه گذار در ادارات و دستگاه های دیگر سردرگم نشود. برخی از مشکلات داخلی ایران ربطی به تحریم ها نداشت بلکه به موضوعات بروکراسی و مدیریتی ارتباط دارد که باید حل می شد.
**فروش هواپیما به ایران باید بر اساس برجام تسهیل می شدلاریجانی در خصوص قرارداد فروش بوئینگ به ایران گفت: این موضوع جزو مواردی است که در برجام آمده است، خرید هواپیما باید بر اساس برجام تسهیل می شد و در حال حاضر هم در حال مذاکره هستیم. البته شنیدم در این زمینه مجلس نمایندگان موانعی را در این زمینه ایجاد کرده است ولی اگر بخواهند این مسیر را ادامه دهند مخالف برجام است و برای خودشان هم مشکل ایجاد می کند چون این موضوع در برجام به صراحت قید شده است و این از مواردی نیست که بتوانند از کنار آن به سادگی عبور کنند.
**عملکرد دولت جدید آمریکا در خصوص سوریه؛ از حرف تا عملرییس مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت سوریه و سرنوشت آن پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: حرف هایی در ارتباط با سوریه مطرح شده است که دلالت می کند بر اینکه رویکرد آنها نسبت به مبارزه با داعش در حال تغییر است، این موضوع هم مانند مسئله هسته ای است و باید ببینیم که در مقام عمل تغییری در آن ایجاد می شود یا خیر. وی افزود: موضوع مهمی که در خصوص سوریه باید به آن توجه داشت این است که در ابتدای ایجاد بحران در سوریه برخی از کشورها تصورشان این بود که می توان با اقدام نظامی مشکل را حل کنند. این کشورها از کشورهای منطقه و کشورهای دیگر مانند آمریکا و متحدینش بودند. در یکی دو سال اخیر متوجه شدند که راه حل نظامی مسئله سوریه را حل نمی کند زیرا ارتش و مردم سوریه مقاومت می کنند لذا رویکرد آنها به سمت راه حل سیاسی رفت .
**عملکرد غلط آمریکا و متحدانش سبب شکل گیری جریان های تروریستی در منطقه شدلاریجانی تصریح کرد: اشتباه آنها باعث شد که جریان های تروریستی مختلفی در سوریه شکل بگیرد که این موضوع خیلی به ضرر امنیت بین المللی شد و این تروریست ها در کشورهای اروپایی نیز دست به اقدامات تروریستی می زنند. من فکر می کنم در حال حاضر شرایط مبارزه با تروریست در سوریه جدی تر شده است مخصوصا اینکه روسیه هم به این موضوع ورود پیدا کرد، جمهوری اسلامی ایران نیز برای مبارزه با تروریست ها کمک هایی را انجام داد تا مشکلات عراق و سوریه حل شود، ایران به دولت های سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم کمک کرد. در هر دو کشور پیشرفت های خوبی در سرکوب تروریسم داشته اند اگر رویکرد آمریکا نیز تغییر کند حتما به حل مسئله کمک خواهد کرد ولی این موضوع باید در عمل دیده شود. رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ترامپ گفته است که شیوه خود را عوض می کند ولی باید عمل آنها را هم ببینیم. در خصوص درگذشت فیدل کاسترو، اظهار داشت: من از درگذشت فیدل کاسترو متأسف شدم. وی از رهبران پرتلاش در نیم قرن اخیر جهان بود و عنصری بود که واقعا برای کشور خود فداکاری کرد و در صحنه های بین المللی نیز عنصری فعال بود و اظهارنظر می کرد و تلاشگر بود.
**توضیح درباره احتمال همکاری ایران و آمریکا در خصوص مسائل منطقهرییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا درخصوص مسائل منطقه حاضرید با آمریکا همکاری کنید، گفت: ما تصورمان این است که سیاست شان در منطقه در مقابل سیاست های ایران است. از زمانی که شوروی سابق در افغانستان ورود پیدا کرد، برخی از کشورها مانند آمریکا آمدند و جریان هایی را در آنجا به وجود آوردند که پایه گروه های تروریستی در منطقه نهادینه شد. بعد از بحرانی که با اشغال عراق به وجود آمد این موضوع تشدید شد، ما مخالف اشغال عراق توسط کشورهای خارجی بودیم، زیرا می دانستیم که بعد از آن جریان های تروریستی در آنجا رشد پیدا می کنند که همینگونه هم شد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394169

خبر فوق مربوط به رسانهاقتصاد ایران آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم