خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
img

نایب رئیس اول مجلس گفت: مشکل اساسی جامعه ما عدم پایبندی به قانون در بین همه اقشار است و برای رفع این مساله باید قانون و عدالت را اجرا کرد

به گزارش ایرنا، مسعود پزشکیان عصر سه شنبه در نشستی از سوی حزب اعتماد ملی خراسان رضوی در مشهد افزود: هدف از ارسال رسولان و پیامبران هم اجرای عدالت و انصاف در جامعه بوده و انتظار ما برای ظهور امام زمان(عج) هم انتظار برآورده شدن عدالت است زیرا عدالت گمشده همه پیامبران الهی است.

وی به سفارشات حضرت امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه مبنی بر رعایت انصاف و نیز سخنان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبری در باب ضرورت رعایت قانون اشاره و بیان کرد: اگر انتقاد و اعتراض را برنتابیم آیا مملکت درست می شود. اگر کسی که رئیس یک قوه است، تخلف قانونی کند و بعد ما از کنارش بگذریم آن وقت در این جامعه چه اتفاقی باید بیافتد؟

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک بار در صدا و سیما گفتم بدی دولت نهم و دهم این است که به قانون عمل نمی کند و مجری از من خواست که خوبی آن دولت را هم بگویم که گفتم اگر کسی به قانون عمل نکند کار خوب هم بکند خلاف کرده چون بی نظمی و هرج و مرج ایجاد می کند.

وی گفت: دولت پیشین آشکارا خلاف قانون عمل و راحت هم حکومت می کرد و همه گرفتاری هایی که با آن مواجهیم مشکلات عدم اجرای قانونی بوده که از کنارش راحت گذشته ایم.

پزشکیان افزود: رئیس قوه مقننه در یک دوره ای می گفت دولت بر اساس گزارش دیوان محاسبات ۵۰ تا ۶۰ درصد انحراف قانونی دارد و رئیس دولت وقت هم می گفت ما سر سوزنی انحراف قانونی نداریم، یکی از این دو حرف درست نیست و هر کدام از این دو رئیس اگر راست نگویند دیگر نباید آنجا بنشینند.

وی ادامه داد: با خلاف قانون برخورد نشد و آنچه نباید بشود شد، در حالی که آنچه نباید اتفاق افتد این است که قانون را نپذیریم و بر اساس گفته های امام خمینی(ره) و رهبری فرزانه انقلاب باید پایبند به قانون بود.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس دولت وقت خیلی راحت آمد گفت که قانون برنامه توسعه را قبول ندارد و هیچکس هم نگفت که چطور قانون برنامه ای را که مجلس تصویب و شورای نگهبان تایید و رهبری بر اجرای آن تاکید کرده است، قبول نداری.

وی افزود: هیچ چیز بالاتر از مصلحت قانون نیست اما حتی خود مجلس هم بارها قانونی وضع کرده و به آن پایبند نبوده است و از این گناه بالاتر گناهی وجود ندارد.

پزشکیان ادامه داد: در همین مشهد چند روز پیش آقای علی مطهری نایب رئیس مجلس می خواسته صحبت بکند اما جلویش را گرفته اند در حالی که ۱۳۰۰ سال پیش امام رضا(ع) که اینجا مدفون است با هر مسیحی و یا حتی ضدخدا و معاندی به راحتی جلسه می گذاشت و بحث و گفت و گو می کرد و آنها تیز بی باکانه و بی ترس حرفشان را می زدند و پاسخشان را می گرفتند و بعد کار خود را می کردند چون حضرت رضا(ع) اهل بحث و گفت و گو و جدال احسن بود.

وی گفت: در شهر امام رضا(ع) نایب رئیس مجلس را در به در، از این خانه به آن خانه هل می دهند که نگذارند حرف بزند. حتی اگر حرف بی ربط می زند تو که منطق داری برو جوابش را بده از چه می ترسی؟ اگر ریگی به کفشت نیست از چه می ترسی؟ این شهر، شهر امام رضا(ع) و شهر آزادی است؛ شهری است که امامش نشان داده چگونه باید با مخالف برخورد کرد.

این نماینده مجلس افزود: هیچ باور و اعتقادی با زور و این گونه کارها نمی تواند رونق گیرد.این توهین به امام رضا(ع) نیست که در شهری که باید رفتار و فرهنگ آن امام همام در جامعه اش شکل بگیرد کاری کنیم که آقای مطهری نتواند حرف بزند به رغم اینکه از لحاظ قانونی حق داشته و بعد به راحتی یکی تصمیم می گیرد و نمی گذارد که حرف بزند و حتی نمی گذارد که غذا بخورد. آیا این رفتار اسلامی و دینی است و با این رفتار می شود مردم را جذب کرد؟

وی ادامه داد: برتری باور و اعتقاد دینی با منطق است نه با زور. امام رضا(ع) منطق و دلیل داشت و با هر کسی که می آمد بحث و گفت و گو می کرد و حاکم دلیل و برهان می شد نه زور. کسانی که منطق را به کنار می گذارند و خلاف قانون عمل می کنند بازنده اند.

پزشکیان گفت: این به نفع نظام ما نیست نه تنها آقای مطهری بلکه باید جوی وجود داشته باشد که مثل دوران امام رضا(ع) مسیحی و یهودی و بی خدا هم بتوانند حرفشان را بزنند و جوابشان را بگیرند. از چه می ترسید؟ مگر این که منطق نداشته باشید.

وی افزود: پیرامون موضوع صادقی نماینده مجلس هم خیلی راحت می شد در چارچوب قانون مساله را فیصله داد. اگر هر چه قانون می گوید سر خم کنیم و قوه قضائیه هم مجری قانون است و باید قانون را قضاوت و اجرا کند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس چارچوبهای قانونی هیات رئیسه مجلس مسئول رسیدگی به رفتار نمایندگان است و قوه قضائیه باید به ما اعلام کند و هیات و کمیسیونی که در مجلس برای این کار وجود دارد اعلام کند که رفتار نماینده در چارچوب و محدوده وظایف نمایندگی بوده یا نبوده است سپس قوه قضائیه محترمانه به وظیفه خود عمل کند.

وی گفت: لزومی ندارد برای چنین کارهایی شبانه به در خانه نماینده مجلس مامور بفرستند و بهانه به دست ضدانقلاب بدهند که اختلاف در مملکت راه بیاندازند.

پزشکیان: باید به روش امام رضا(ع) با مخالفان برخورد شود

نایب رئیس اول مجلس در مراسمی که به مناسبت شهادت امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در مشهد برگزار شده بود گفت: در همین مشهد امام رضا(ع) با هر مسیحی، ضدخدا و معاندی مباحثه می‌کرد و به حرف‌هایشان گوش می‌داد.

به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و هم‌وطنان تازه از دست رفته در حوادث اخیر ، با بیان احادیثی از معصومین و اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ و رعایت چارچوب‌های قانونی، اظهار کرد: باید در قانون عدالت وجود داشته باشد؛ وقتی ما در قانون اکثریت را در نظر نگیریم و عدالت را لحاظ نکنیم این قانون پایدار نخواهد ماند.

وی با بیان یک حدیث اهمیت عدالت در قانون را شفاف‌تر بیان کرد و گفت: ممکن است هر مملکتی را با کفر بشود اداره کرد اما با ظلم نمی‌شود.

نائب رئیس اول مجلس با اشاره به بیاناتی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه حتی پیغمبران هم تابع قانون بودند و کسی که مقابل قانون بایستد مقابل اسلام ایستاده است، بیان کرد: مملکتی که در آن عدالت نباشد نخواهد ماند. اگر ما بخواهیم یک اعتراض را برنتابیم آیا مملکت درست خواهد شد؟ مملکت درست می‌شود اگر کسی که خودش رئیس یک قوه است تخلف قانونی بکند و ما از کنارش بگذریم؟

وی افزود: یکبار در زمان دکتر احمدی‌نژاد صدا و سیما با من مصاحبه کرد و پرسیدند یک بدی از این دولت بگو، گفتم قانون را عمل نمی‌کند، گفتند یک خوبی بگو، گفتم قانون را اگر عمل نکنی، خوب هم کار کنی خلاف است زیرا بی‌نظمی به وجود آوردی. کسی که رئیس دولت است حق ندارد خلاف دولت عمل کند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم ادامه داد: در آن زمان آقای لاریجانی گفتند دولت بر اساس گزارش دیوان محاسبات بالای ۵۰ درصد انحرافات قانونی دارد و به قانون عمل نکرده است، رئیس دولت می‌گفت ما سر سوزنی انحراف قانونی نداریم، یکی از این حرف‌ها راست نیست و یکی دارد دروغ می‌گوید، هرکدام که راست نمی‌گویند دیگر نباید در آن جایگاه بنشینند. رئیس قوه که نمی‌شود به همین راحتی دروغ بگوید و باید با دروغگو برخورد شود که نشد و آنچه که نمی‌باید شد.

پزشکیان در ادامه انتقادهایش نسبت به دولت قبل، اضافه کرد: ممکن است من از قانونی خوشم نیاید اما دلیل نمی‌شود به آن عمل نکنم. اما متاسفانه رئیس قوه‌ای راحت می‌آید می‌گوید من قانون برنامه را قبول ندارم و کسی نمی‌گوید تو چکاره هستی که قانونی که تایید شورای نگهبان و مقام معظم رهبری را دارد قبول نداری و در نهایت برنامه اجرا نمی‌شود و قانون نقض می‌شود و هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضرت علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر می‌گویند که هیچ چیز بالاتر از این نیست که پیمانی ببندی و به آن عمل نکنی زیرا مشرکان نیز اینچنین نیستند، قانون‌شکنی را منشاء اصلی اکثر مشکلات خواند و گفت: قانونی را وضع می‌کنند و بعد خودشان آن را نقض می‌کنند و می‌گویند مصلحت بود، چه کسی مصلحت را تشخیص می‌دهد؟ چه مصلحتی بالاتر از خود قانون؟ اگر قانون مشکل دارد قانون را عوض کنید و اگر ندارد پس عمل کنید.

وی با اشاره به ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، تصریح کرد: در همین مشهد شما امام رضا (ع) با هر مسیحی و ضدخدا و معاندی مباحثه می‌کرد و حرف‌هایشان را گوش می‌داد و آن‌ها نیز بدون ذره‌ای ترس حرف‌های خود را بیان می‌کردند آن‌وقت در همین شهر امام رضا (ع)، نائب رئیس مجلس را در به در از این خانه به آن خانه هلش می‌دهند تا نگذارند حرف بزند، چرا؟ حتی اگر حرف بی‌منطق بزند، خب برو جوابش را بده، اگر ریگی به کفش ندارید از چه می‌ترسید؟ امام رضا (ع) نشان داد چگونه باید با مخالف برخورد کرد اما شما چگونه برخورد کردید؟

پزشکیان با بیان اینکه در اوایل اسلام نیز به پیامبر اکرم (ص) اجازه صحبت نمی‌دادند، ادامه داد: چرا در شهر امام رضا اینطور برخورد می‌شود با کسی که حتی از لحاظ قانونی نیز اجازه دارد حرفش را بزند و حتی اجازه نمی‌دهند یک عده بروند غذایشان را بخورند. این رفتار، رفتار اسلامی است؟ این رفتار قانونی است؟ با این رفتار می‌شود مردم را جذب کرد؟ با این کارها می‌توان برتری را ثابت کرد؟ خیر، برتریت با منطق است نه با زور؛ امام رضا (ع) منطق و دلیل داشت و با هرکس می‌نشست صحبت می‌کرد با دلیل و منطق حاکم می‌شد نه با زور، خیال می‌کنید جلوی سخنرانی کسی را گرفتید برنده‌اید؟ کسی که خلاف قانون عمل کند بازنده است.

نائب رئیس اول مجلس افزود: نه تنها آقای مطهری، باید مثل امام رضا (ع) بگذاریم همه حتی بیخودی‌ها هم بیایند حرفشان را بزنند، جوابشان را می‌دهیم، از چه می‌ترسید؟ مگر اینکه منطق نداشته باشید زیرا کسی که دارای منطق است ترسی ندارد.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر درباره محمود صادقی نماینده تهران نیز ابراز تاسف کرد و گفت: این را می‌شد کاملا از راه قانونی پیگیری کرد و هرچه قانون می‌گفت ما سر خم می‌کردیم. قوه قضائیه باید شکایت خود را بیان می‌کرد و ما بعد از بررسی می‌گذاشتیم دکتر صادقی را احضار کنند. با این کارها فقط فرصت دست یک عده ضد انقلاب می‌دهیم که بیایند ایجاد تفرقه کنند.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان سخنانی از امام علی (ع) و اشاره به وصیت‌نامه امام خمینی (ره)، اکثریت را در قانون‌گذاری افضل بر اقلیت دانست و اظهار کرد: اگر اکثریت راضی باشند آن خواص ناراضی با اکثریت شسته می‌شوند و می‌روند اما اگر عده کمی راضی باشند و اکثریت ناراضی، آن نظام پابرجا نخواهد ماند.

انتهای پیام

کلمات کلیدی: پزشکیان

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394162

خبر فوق مربوط به رسانهانصاف می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم