خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
عربستان سعودی ضمن تاکید بر لزوم برکناری وزیر خارجه مصر برای هرگونه حل و فصل اختلافات اخیر با این کشور، او را مسئول کامل اوضاع جاری بین قاهره و ریاض دانست. به گزارش «شیعه نیوز»، بنابر اعلام منابع دیپلماتیک، عربستان سعودی حل و فصل روابط متشنج با مصر را به برکناری سامح شکری وزیر خارجه مصر مشروط کرد وا و را مسئول کامل اوضاع اخیر بین قاهره و ریاض دانست.
این موضع عربستان پس از آن اتخاذ شده است که ریاض مواضع اخیر قاهره از جمله دیدار شکری با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر گذشته را به مثابه رویارویی غیر مستقیم مصر و نیز آغاز همکاری بین قاهره و تهران می داند.
این منابع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کردند یکی از دلایل اختلاف بین قاهره و ریاض زمینه سازی شکری برای حضور در نشست سران آفریقایی- عربی بود که عربستان و هفت کشور عربی دیگر در همراهی با مغرب آن را تحریم کردند.

انتقاد سامح شکری از تفکرات وهابی
این منابع شکری را مسئول شدت تنش بین مصر و عربستان عنوان کردند زیرا بنابر اعلام پایگاه خبری «عربی -21» وی با انتقاد از تفکرات وهابی سعودی آن را منبع تروریسم عنوان کرد، به اضافه اینکه وی از ژنرال میشل عون رئیس جمهور لبنان که یکی از بزرگترین حامیان سیاست‌های بشار اسد رئیس جمهور سوریه به شمار می آید، حمایت کرد.
نکته قابل توجه اینکه دیدار سامح شکری با عماد میشل عون و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان به اضافه سعد الحریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه در حالی صورت گرفت که وی اولین وزیر خارجه یک کشور عربی بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری لبنان عازم بیروت شد.

مخالفت وزیر خارجه مصر با سیاست‌های سعودی
در این میان عربستان با توجه به مواضع دیپلماتیک بسیار ضعیف مصر در قبال قانون «جاستا» مطمئن شده است که وزارت خارجه مصر و سامح شکری از حامیان خط جدید مبتنی بر مخالفت با سیاست سعودی هستند.
این منابع اعلام کردند که قاهره با درخواست ریاض مبنی بر برکناری وزیر خارجه مخالفت کرده و آن را موضوع داخلی مصر دانسته است که نباید در آن دخالت کرد.
این موضع مصر موجب خشم دیوان پادشاهی عربستان شد و فاصله بین مصر و عربستان به جایی رسیده است که اکنون شاهدیم آن هم در حالی که ارزش کمک های عربستان از زمان برکناری محمد مرسی به مصر بالغ بر 30 میلیارد دلار برآورد شده است.

اختلافات مصر و قاهره وارد مرحله بی بازگشت شده است
در همین ارتباط عبدالله الأشعل، معاون وزیر خارجه پیشین مصر گفت، اختلافات بین قاهره وریاض را نمی توان فقط در یک نفر یا همان وزیر خارجه خلاصه کرد و اگر موضوع به همین سادگی بود قطعا عبدالفتاح السیسی با درخواست ریاض او را برکنار کرده بود که بهای این کار نیز ناچیز بود اما اختلاف بین دو طرف به مرحله ای رسیده است که بازگشتی ندارد.
وی با اشاره به اینکه احتمال دارد دلیل اصلی اختلاف بین السیسی و ملک سلمان، اخوان المسلمین باشند، گفت: بازی در ابتدا به این شکل بود که عربستان به السیسی برای برکناری اخوان المسلمین از قدرت کمک کند نه اینکه موجب آواردگی و پناهندگی آنان به کشورهای عربی شود و اینجا بود که اختلاف بین دو طرف نمود پیدا کرد به ویژه اینکه عربستان با اخوانی ها در سایر کشورها منافع مشترک دارد و از آنها برای حفظ منافع خود در خلیج فارس استفاده می کند.
الاشعل گفت که عربستان با استفاده از پول های خود در آینده نیز بر نظام مصر نظارت خواهد داشت چه نظام حاکم مصر بخواهد یا خیر زیرا می داند بدون این پولها دوام نخواهد داشت.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393981

خبر فوق مربوط به رسانهشیعه نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم