خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
۸۰۴

دستگاه حاکمه در زمان امام رضا(ع) از وجود یک رکن مهم علمی‌و معنوی که بتواند پشتوانه ی حل مشکلات مختلف باشد خالی است و این کمبود با وجود علمای موجود در دستگاه خلافت عباسیان تأمین نمی‌شد این در حالی است که علی ابن موسی رضا به دلیل اینکه زمینه مساعدی از نظر معنوی در دلهای مردم داشت حکومت درصدد بود از وجود ایشان برای تثبت حکومت استفاده کند.

به گزارش تهران نیوز ، آن‌چه از سیره امام رضا(ع) می‌توانیم استفاده کنیم نوع برخورد ایشان با مخالفان‌شان است. امام رضا(ع) با سعه صدر و روی باز با مخالفان خود برخورد می‌کردند. در جلساتی که مامون تشکیل می‌داد شاید در برخی مواقع به پیغمبر و امیر المومنین هم توهین می‌شد و عده‌ای خدا را انکار می‌کردند اما نوع برخورد امام رضا (ع) با خونسردی و سعه صدر بود. این درسی است که ما باید از برخورد امام رضا (ع) با مخالفان‌شان یاد بگیریم.

علی بن موسی الرضا (۱۴۸–۲۰۳ ه‍. ق)، ملقب به رضا و ابوالحسن هشتمین امام شیعیان دوازده امامی بعد از پدرش امام موسی کاظم(ع) و قبل از پسرش امام محمد تقی(ع) می باشد. علی بن موسی در شهر مدینه از نجمه خاتون متولد و در دیار توس از دنیا رفت. امام رضا(ع) در دوره ای زیست می کرد که خلفای عباسی با مشکلات عمده ای از جمله شورشهای شیعیان مواجه بودند.

آن‌چه از سیره امام رضا(ع) می‌توانیم استفاده کنیم نوع برخورد ایشان با مخالفان‌شان است. امام رضا(ع) با سعه صدر و روی باز با مخالفان خود برخورد می‌کردند. در جلساتی که مامون تشکیل می‌داد شاید در برخی مواقع به پیغمبر و امیر المومنین هم توهین می‌شد و عده‌ای خدا را انکار می‌کردند اما نوع برخورد امام رضا (ع) با خونسردی و سعه صدر بود. این درسی است که ما باید از برخورد امام رضا (ع) با مخالفان‌شان یاد بگیریم.

یکی از مهمترین اتفاقاتی که برای امام رضا علیه‌السلام رخ داد، مسأله ی ولایتعهدی ایشان بود. امام می‌دانست دستگاه حاکمه از وجود یک رکن مهم علمی‌و معنوی که بتواند پشتوانه ی حل مشکلات مختلف باشد خالی است و این کمبود با وجود علمای موجود در دستگاه خلافت عباسیان تأمین نمی‌شد.
جامعه ی اسلامی‌مخصوصاً گروه کثیری از مردم آگاه و طرفداران آل علی توجه خاصی به علی ابن موسی الرضا، علیه السلام، دارند و زمینه مساعدی از نظر معنوی در دلهای مردم نسبت به علویین وجود دارد. در نتیجه درصدد برآمد تا از این فرصت برای تثبیت حکومت بهره گیرد.
همچنین می‌خواست ضمن استفاده از موقعیت علمی ‌و اجتماعی امام رضا ‌علیه السلام بتواند کارهای او را تحت نظارت قرار داده و محبوبیت و مقبولیت قابل ملاحظه ای در میان عده ی کثیری از مردم که امام رضا ‌علیه السلام‌ را دوست می‌داشتند به دست آورد و مخصوصاً چنین احترامی ‌در جلب علاقه‌ی شیعیان که تنها امام علیه‌السلام را شایسته مقام رهبری مسلمین می‌دانستند و عباسیان را غاصب خلافت و حکومت می‌دانستند بسیار مؤثر بود.
به هر حال وضع سیاسی و اجتماعی آن روز طوری بود که یک تغییر کلی را در سطح دستگاه خلافت از نظر کیفیت برخورد با جناح های مخالف و ایجاد امواج جدیدی در افکار عامه ایجاد می‌کرد.

مأمون به سبب اینکه به قتل امام رضا(ع) متهم بود، برای اینکه این اتهام را از خودش دور کند، امام جواد(ع) را مانند پدرش به نوعی به بغداد احضار کرد؛ چون مقر حکومت را از مرو به بغداد منتقل کرده بود. او به قصد تبرئه خود، با امام جواد(ع) با احترام رفتار می کرد، با اصرار دختر خودش را به عقد آن حضرت درآورد، امام را در کاخی اسکان داده بود که به نظر می رسید به ایشان رسیدگی می کند.

البته امام جواد(ع) بنا به شرایط آن زمان، نمی خواست در کاخ مأمونی بماند. با اصرار زیاد، آن حضرت بعد از چند سال به مدینه بازگشتند. اما وقتی مأمون مرد و معتصم روی کار آمد، او با احساس خطری که از جانب امام جواد(ع) می کرد مجددا آن حضرت را به بغداد احضار کرد. امام در آنجا تحت کنترل بودند. بعد در اثر قضاوتی که ایشان کرد و عظمت شیعه و اهل بیت علیهم السلام را به رخ رقبای شیعه کشانید، معتصم هم برای قدرت نگرفتن شیعه، کمر به قتل امام جواد(ع) بست.

عملکرد امام جواد(ع) تقریبا مشابه عملکرد امام رضا(ع) است، چون در شرایط مشابهی زندگی کرده اند. درمجموع باید توجه داشت که از زمان امام کاظم(ع) به بعد، ائمه ما در زندان هستند. به این دلیل که قدرت شیعه در حال گسترش بود و ائمه اطهار علیهم السلام برای مردم شناخته می شدند. لذا هارون الرشید امام کاظم(ع) را در زندان به اسارت درآورد، امام رضا(ع) در قالب ولایتعهدی در زندان بودند، امام جواد(ع) به عنوان داماد خلیفه در زندان بودند و بعد هم در دوران معنصم در کاخ زندانی بودند و به شهادت رسیدند، امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام که اصطلاحا عسکریین خوانده می شوند چون در یک محیط نظامی تحت کنترل بودند.

این ها نشان می دهد که دستگاه غاصب خلافت متوجه نفوذ اهل بیت علیهم السلام شده بود و بر ائمه اطهار علیهم السلام سخت می گرفتند تا با شیعیان ارتباط برقرار نکنند. به همین دلیل ائمه معصوم علیهم السلام را در سن های کم به شهادت می رساندند؛ امام رضا(ع) در ۵۵ سالگی، امام جواد(ع) در ۲۵ سالگی، امام هادی(ع) در ۴۲ سالگی و امام عسکری در ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند.

زندگی این امام رئوف پر از لحظات نورانی است که در هر قسمت از آن حکمتهای فروانی برای پیروان آن حضرت دارد.دعوت امام برای اقامه نماز عید فطر یا قربان مورد دیگری است که در مدت اقامت ایشان در ایران، شاخص بود. زمانی که امام رضا(ع) به اصرار مأمون به قصد اقامه نماز عید از کاخ مأمون خارج می شدند، چون با هیئت و شمایل پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله بیرون آمدند، مردم آنچنان تحت تأثیر قرار گرفتند که نیروهای مأمون به او خبر رساندن که اگر امام با این هیئت نماز را برگزار کنند، دیگر جایی برای تو باقی نمی ماند و موقعیتت به خطر می افتد. به همین دلیل مأمون دستور داد که امام رضا(ع) را برگردانند.

بعد از شهادت امام رضا(ع) و به خاک سپردن پیکر پاک ایشان در خراسان هر ساله مشتاقان زیادی از سراسر دنیا برای زیات قبر این امام بزرگوار به مشهد می آیند.می

انتهای متن/م

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393975

خبر فوق مربوط به رسانه تهران نیوز می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم