خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
حجت الاسلام رضا خدادادی

حجت الاسلام رضا خدادادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از یزد با تسلیت فرارسیدن شهادت امام رضا(ع) با بیان حدیثی به عظمت انسان اشاره کرد و گفت: ابوذر گفت شنیدم که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: که اسرافیل بر جبرئیل افتخار و مباهات می کرد جبرئیل پرسید: چرا تو از من بهترى؟ گفت: من صاحب هشت فرشته ‏اى هستم که عرش خدا را حمل می کنند، من صاحب نفخه‏ ى صورم، من نزدیکترین فرشتگان به خداى عزّ و جلّ هستم. سپس جبرئیل گفت: من از تو بهترم. اسرافیل پرسید: به چه دلیل؟ گفت: زیرا که من امین خدایم در وحى، من رسول خدایم به سوى پیامبران، من صاحب خسوف و کسوف می باشم، خداوند هیچ امتى را نابود نکرد مگر به دست تواناى من. مرافعه را به خداى عزّ و جلّ عرض کردند، خطاب رسید: شما ساکت باشید، به عزت و جلالم، من کسى را آفریدم که از هر دوى شما برتر است. عرض کردند: پروردگارا آیا آفریده‏اى کسى را که از ما بهتر باشد! و حال اینکه ما از نور خداى عزّ و جلّ آفریده‏ شده‏ایم؟ خداى تبارک و تعالى فرمود: آرى. و اشاره کرد به سوى قدرت که پرده بردار. پرده برداشته شد. ناگاه دیدند بر ساق عرش طرف راست نوشته شد: لا اله الا اللَّه، محمّد رسول اللَّه، على و فاطمه و الحسن و الحسین علیهم السّلام دوستان خدا. جبرئیل عرض کرد: پروردگارا همانا من خواهش می ‏کنم به حق اینها که مرا خادم اینان قرار دهى. خداى تبارک و تعالى فرمود: انجام دادم، پس جبرئیل از اهل بیت است و او خادم ماست.(ارشاد القلوب، ترجمه رضایى، ج‏2، ص 369)

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: پس می بینیم که جبرئیل که فرشته خداوند است زمانی که این بزرگی، عظمت و بهترین مخلوق را می بیند از خداوند درخواست خدمتگزاری را دارد و زمانی که به زیارت امام علی بن موسی الرضا(ع)مراجعه می کنیم، در بخشی از این زیارت آمده است: «اَلسَّلامُ عَلَیک یا وارِثَ آدَمَ صِفْوَةِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیک وارِثَ نُوحٍ نَبِىِّ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیک یا وارِثَ اِبْراهیمَ خَلیلِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیک یا وارِثَ مُوسى کلیمِاللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیک یا وارِثَ عیسى رُوحِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیک یا وارِثَ مُحَمَّدٍ سَیدِ رُسُلِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیک یا وارِثَ عَلی اَمیرِ الْمُؤْمِنینَ وَخَیرِ الْوَصِیینَ» می بینیم که امام رضا(ع)نیز شامل این خانواده در حدیث و روایت بیان شده است.

وی ادامه داد: بارگاه منور امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) به مثابه چلچراغ ایران اسلامی است که کشور را درخشان و نورانی کرده و به آن شکوه، جلال و جمال بخشیده است.

حجت الاسلام خدادادی اظهار داشت: به امام رضا(ع)عالم آل محمد نیز گفته می شود، زیرا در یکی از مجالس مناظره، عمران صابی، از دانشمندان و متکلّمان بزرگ، در مجلس حاضر شده و پیرامون توحید پرسش های گوناگونی را مطرح کرد و امام علیه السلام با حوصله به تمام آنها پاسخ داد؛ بحث به اوج خود رسید و چیزی به تحوّل درونی این دانشمند بزرگ صابئین نمانده بود، امام احساس کرد وقت اذان ظهر و نماز است ، به مأمون گفتَ: " الصَّلَاةُ قَدْ حَضَرَت" وقت نماز فرا رسیده است، و حرکت کرد برای اقامه نماز و خواست مجلس را ترک کند. عمران صابی با التماس به امام علیه السلام گفت: " ُ یَا سَیِّدِی لَا تَقْطَعْ عَلَیَّ مَسْأَلَتِی فَقَدْ رَقَّ قَلْبِی "؛ آقای من! گفتگو و پاسخ به پرسش من را قطع نکن! دل من آماده پذیرش حق شده است. امام علیه السلام تسلیم نشد و فرمود : "نُصَلِّی وَ نَعُود"؛ نمازمان را می خوانیم، دوباره برای مناظره برمی گردیم. این رفتار امام علیه السلام هشداری است به کسانی که ادعا می کنند شیعه امام رضا علیه السلام می باشند، ولی به خاطر  بازار و به بهانۀ کار در اداره و یا بهانه های دیگر، نماز اول وقت را به تأخیر می اندازند.

انتهای پیام/313/23


لینک کوتاه: betanews.ir/news/393921

خبر فوق مربوط به رسانه قم پرس می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم