خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
 زنی که به واسطه امام رضا(ع) نامش ماندگار شد
به گزارش بی‌باک نیوز، چند مرتبه به زیارت امام هشتم رفته اید؟ به هر اندازه که زیارت امام رضا(ع) رفته باشید با مسجد «گوهرشاد» نیز روبرو بودده اید و آن را دیده اید. مسجدی با گنبد فیروزه ای چسبیده به حرم امام رئوف که در تمام سال هایی که به زیارت امام مهربانی ها رفته ایم با آن روبرو بوده ایم. سعید تشکری نویسنده اهل مشهد که جغرافیای مشهد برایش اولویت دارد چند سال پیش دست به قلم برده و اثری با محوریت ساخت مسجد گوهرشاد و شخص گوهرشاد خلق کرده است. «بار باران» قصه یک زن است، زنی که از خودش گذشت تا ماندگار شود. زنی که یاد داد می توان کاری کرد که جاودانه شد. می توان کاری کرد بدون جلب توجه و بر صدر نشست. «بار باران» ماجرای «گوهرشاد بیگم خانم» است که زائران رضوی سال های طولانی است وقتی به زیارت مولای رئوفشان می روند به مسجدی که به نام او است ولی به عشق مولایش رضا(ع) ساخته شده نیز می روند. در این اثر خواننده با صحنه مرگ تیمور گورکانی روبرو است و این آغاز این نوید را به خواننده می دهد که سیاهی و پلشتی در حال تمام شدن است و باید در انتظار روشنی سپیده بود. او که خون مسلمانان بسیاری از شمشیرش می چکد و برای گشایش راهش از هیچ کشتاری دریغ نکرده در حال مرگ است و «گوهرشاد» عروس او و همسر پسرش شاهرخ شاهد این لحظات هستند. خواننده با گوهرشاد همراه می شود و وارد مشهد می شود اما گوهرشاد دیگر آن گوهرشاد سابق نیست و شوریدگی در جانش افتاده و همین سبب می شود علاقه ای به قصر و کاخ شاهرخ شاه نداشته باشد. او شیفته مهر رضا(ع) شده و می خواهد حلقه بندگی آستان رضوی را به گوش بیاندازد. او دست از دنیا می شوید و سنگ بنای مسجدی را پایه می گذارد که تا دنیا، دنیا است نام گوهرشاد در سایه آفتاب درخشان هشتمین امام می درخشد. نکته دیگری در مورد رمان «بار باران» و به طور کلی آثار سعید تشکری باید عنوان کرد این است که خواننده با جغرافیای فرهنگی و بومی مشهد با خواندن آثار او آشنا می شود. در این اثر خواننده با موقعیتی به نام «مسجد گوهرشاد» روبرو می شود که شاید فقط از آن نام و تصویری در ذهن دارد اما این اثر زمینه ساز می شود که خواننده کمی نسبت به پیشینه این مکان حساس شود. رمان سعید تشکری را همانطور که خود او نیز می گوید می توان در دایره رمان دینی قرار داد. تعریف تشکری از رمان دینی اینطور است که: «رمان دینی برای من یعنی جستجوی فضیلت گم شده ... من با نگاه معرفتی ام می خواهم «انسان خداجوی» را به مخاطب معرفی کنم ... داستان و رمان دینی شکافنده است و نه شعاردهنده. شعورمند است و کاشف. رو نویسی از تاریخ جعلی نمی کند!» این در حالی است که برخی دست به تخطئه این گونه ادبی می زنند و اساس آن را انکار می کنند. سعید تشکری در این رمان می کوشد تا نشان دهد که انسان چگونه متحول می شود. او با رقم زدن شخصیت های گوناگون سطح مختلفی از انسان را در رمانش پدید آورده تا هر خواننده ای بتواند با آنها همذات پنداری کند. اما عالی ترین نوع تحول در این رمان تشکری مختص به «گوهرشاد» است. بانوی اول حکومت تیموریان کاری می کند که نام او در تاریخ جاودانه شود. این در حالی است که اثری از نام قدر قدرت ترین پادشاهان تاریخ جز در لابلای برگ های کتب تاریخی باقی نمانده است. رمان «بار باران» اثر سعید تشکری توانسته دو مرتبه برنده جایزه کتاب سال رضوی شود و یک مرتبه نیز در جایزه ادبی شهید حبیب غنی پور مورد تقدیر قرار گیرد. این کتاب را انتشارات کتاب نیستان منتشر کرده است.
منبع: فارس

-----------------------------------------------------------------------------

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

Y1399698951

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی


لینک کوتاه: betanews.ir/news/393887

خبر فوق مربوط به رسانهموبایل می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم