خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
دانشمندان برای اولین‌بار وجود بزرگترین گسل آشکار زمین را تایید کردند، گسلی که می‌تواند چگونگی تشکیل شکافی ۷.۲ کیلومتری در اقیانوس آرام را توضیح دهد.

براساس گزارش ساینس الرت، این گسل که در زیر دریای باندا در شرق اندونزی کشف شده است، در امتداد حلقه آتش مشهور قرار دارد، منطقه ای از فعال ترین گسل های جهان که عامل 90 درصد از زلزله ها و 75 درصد از فوران های آتشفشانی به شمار می رود.

دانشمندان برای نزدیک یک قرن از از وجود گودال وبر اطلاع داشتند، شکافی بزرگ در نزدیکی جزایر مالوکو در اندونزی که عمیق ترین نقطه از اقیانوس های زمین که خارج از گودال هستند را تشکیل داده است. اما چگونگی ایجاد این شکاف تا به امروز ناشناخته بود.

زمین شناسان دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا نقشه های بستر دریای باندا را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند سنگ های بستر این دریا به واسطه صد ها خراش موازی بریده شده اند. شبیه سازی های انجام گرفته از بستر دریا نشان داد بخش بزرگی از پوسته زمین در این بخش که وسعتی بزرگتر بلژیک دارد، توسط ترکی بزرگ، یا گسل، شکافته شده است و در بستر دریا شکافی عمیق ایجاد کرده است. به نظر می آید این رویداد بزرگترین گسل آشکاری که تاکنون در زمین کشف شده است را از خود به جا گذاشته است، گسلی که دانشمندان آن را شکافت باندا می نامند.

زمانی که گلسی روی پوسته زمین ایجاد می شود، دو ویژگی اصلی در آن شکل می گیرد، صفحه گسلی که بخش مسطح گسل است و خط گسلی که محل تقاطع صفحه گسلی با سطح زمین است. شبیه سازی ها نشان می دهند صفحه گسل شکافت باندا پس از ترک خوردن بستر دریا در محوطه ای به بزرگی 60 هزار کیلومتر مربع آشکار می شود.

با این همه این گسل بزرگ تا پیش از آنکه محققان نشانه های وجود آن را به چشم ندیده بودند، وجود خارجی نداشت؛ زمانی که دانشمندان زمین سازه هایی را در اعماق دریا ردیابی کردند که توسط صفحه گسل شکافت باندا ایجاد شده بودند. دانشمندان می گویند شکل گیری پرتگاه وبر در محل ایجاد شکافت باندا به کشف چگونگی ایجاد این پرتگاه کمک کند.

همچنین با بررسی بیشتر این منطقه زمین شناسان می توانند با دقت بیشتری حرکات این منطقه فعال تکتونیکی را پیش بینی کنند.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393845

خبر فوق مربوط به رسانه رسا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم