خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در سخنرانی صبح امروز که در منزل شخصی مرحوم آیت الله سید علی اکبر واعظ اصفهانی واقع در منطقه کهندژ اصفهان برگزار شد، گفت: محبت خداوند به کمالات انسانی تعلق می گیرد.

وی در ابتدا با مطرح کردن این سؤال که تقرب و منزلت هر انسانی نزد خداوند به چه اندازه ای است؟ افزود: در ارتباط انسان با انسان، امکان علاقه یکطرفه وجود دارد یعنی در حالی که یک نفر به طرف مقابل علاقه شدیدی دارد امکان دارد که علاقه ای از جانب طرف مقابل وجود نداشته باشد.

آیت الله مهدوی با بیان ضرب المثل معروف "دل به دل راه دارد" ادامه داد: این ضرب المثل، ضرب المثل دقیقی نیست چرا که نمی توان آن را به همه تعمیم داد، پس نمی توانیم این ضرب المثل را معیار زندگی خود قرار دهیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با بیان روایتی از امام صادق(ع) که می فرمایند، اگر کسی اراده دارد و می خواهد بداند که چقدر نزد خداوند منزلت دارد، باید ببنید خداوند نزد او چقدر منزلت دارد، تشریح کرد: این روایت با کمی تفاوت در الفاظ، بر زبان مبارک امام زمان(عج) نیز جاری شده است، منزلت انسان در درگاه الهی به اندازه کمالات او است، کمالاتی که انسان را از گناهان دور می کند.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: تعلق محبت خداوند به انسان از روی عاطفه نیست بلکه کمالات انسانی استکه سبب شرافت انسان نزد پروردگار می شود، مثلاً سادات به سبب انتساب به چهارده معصوم(ع) شرافت پیدا می کنند ولی خودِ چهارده معصوم(ع) به سبب وجود کمالات عالیه در وجودشان نزد پروردگار شرافت دارند، این محبت دو طرفه بین خداوند و انسان صاحب کمالات به دلیل علم غیبی استکه خداوند از عالم هستی دارند.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان روایتی دیگر از امام صادق(ع) که می فرمایند، بالاترین مرتبه اطاعت الهی این است که راضی باشی به آنچه خداوند برایت مقدر کرده است چه خوب باشد و چه بد باشد، تبیین کرد: راضی بودن به مقدرات الهی رأس همه عبادات است، انسانی که راضی به مقدرات الهی است، در شرایط سخت جزع و فزع نمی کند و خودش را به خداوند می سپارد.

وی با بیان داستانی از یک مداح اهل بیت خاطرنشان کرد: مداحی برای بنده تعریف می کرد که از کوچکی هر خواسته ای داشتم نزد امام رضا(ع) مطرح می کردم و ایشان بهترین را برایم آماده می کردند، بعد از چند سالی که از ازدواجم گذشته بود با همسرم در حرم امام رضا(ع) حاضر شدیم و من به امام رضا(ع) عرضه داشتم اگر می شود کاری کنید که من در مشهد و در کنار شما بمیرم.

آیت الله مهدوی در ادامه داستان گفت: آقای مداح می گفت زمانیکه به خانه رفتم وضع حالم خراب شد و به حال احتضار رفتم، سپس همسرم به حرم بازگشت و آن قدر راز و نیاز کرد که وضع حالم خوب شد و در صحن آقا امام رضا(ع) با یک عالم روبرو شدم و داستان را برایش تعریف کردم، او به من گفت، به تو ربطی ندارد که در تقدیرات الهی دخالت می کنی، خودت را به خداوند بسپار و به هر آنچه برایت مقدر کرده است، راضی باش.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری افزود: رضایت بر مقدرات الهی با تسلیم بودن در برابر مقدارت الهی متفاوت است، انسان در حال سختی باید از ته قلبش به مقدارت الهی راضی باشد، منظور روایت امام صادق(ع) رضایت لسانی نیست./201/867/ب1

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393834

خبر فوق مربوط به رسانه رسا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم