خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

حجت الاسلام رضا قاسمی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد، به خبرنگار خبرگزاری شبستان در یاسوج، گفت: پس از شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام) از سوی زمامداران فضای تاریکی در جامعه حاکم بود و عرصه برای امامت و ارتباط با مردم و دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) تنگ شده بود.

قاسمی، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امام موسی کاظم (علیه السلام) بیشتر عمر مبارک خود را در زندان سپری کردند، امام رضا (علیه السلام) در زمان غیبت ایشان با مردم در تماس بوده و بسیاری از مسائل و سوالات مطرح شده آنها را پاسخ می دادند.

وی اظهار داشت: با آغاز خلافت مامون عباسی سیاست زمامداری به سمت و سوی دوستی با اهل بیت (علیه السلام) رفت و مامون با این حربه که دوستدار اهل بیت (علیهم السلام) است بر مسند خلافت تکیه زد.

این مسئول فرهنگی و هنری کهگیلویه و بویراحمد، یادآور شد: مامون عباسی حضور امام در مدینه را سرمنشا قیام علیه حکومت خود تصور می کرد و برای اینکه هرگونه شورش و قیام از جانب امام و طرفداران ایشان را خنثی کند، از امام برای حضور در خراسان دعوت کرد.

قاسمی، با تشریح دوران سیاسی امام رضا (علیه السلام) که مقارن با خلافت سه خلیفه عباسی بود، عنوان کرد: دوران آن امام همام فرصتی برای نهادینه سازی معارف اصیل دین و اسلامی بوده است.

وی در ادامه به انگیزه های مامون در فراخوانی امام هشتم به خراسان اشاره کرد و اذعان کرد: ترس و واهمه مامون از نفوذ معنوی امام هشتم در بین مردم، تضعیف وجه امام با پیشنهاد ولایت عهدی و به شهادت رساندن امام از جمله مهم ترین این انگیزه هاست.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد، اضافه کرد: پذیرفتن ولایت عهدی از سوی امام هشتم آن هم به شرط عدم دخالت در امور حکومتی باعث محبوبیت بیش از پیش امام بین مردم شد.

قاسمی، با بیان اینکه مامون عباسی با پیشنهاد ولایت عهدی به امام رضا (علیه السلام) پایه های حکومت خود را بنا می کرد، گفت: مامون در نظر داشت با دعوت از امام رضا (علیه السلام) به خراسان اعمال و فعالیت های خود را زیر پرچم اسلام قرار دهد و فنته های موجود را خاموش کند.

وی ابراز داشت: دعوت از امام رضا (علیه السلام) به ایران از جانب مامون با نام ظاهری ولایت عهدی صورت گرفت، اما در واقع امام به خراسان تبعید شد تا از ارتباط ایشان با شیعیان جلوگیری کنند.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) با تمام فشارها و نظارتی که بر رفت و آمدهای ایشان صورت می گرفت توانستند با تربیت شاگردانی متعهد و دانشمند، علوم و فرهنگ دینی را در خارج از مرزهای ایران و عربستان گسترش دهند.

وی تصریح کرد: پاسخ های امام به سران ادیان مختلف باعث رسوایی حاکمان و زمامدارانی شد که خود را شاگرد مکتب اهل بیت (علیهم السلام) می دانستند و با اعمال زور و قدرت به دنبال تحکیم حاکمیت خود بودند.

قاسمی، گفت: یکی از نکاتی که در بررسی شخصیت علمی آن حضرت مورد توجه قرار گرفته این است که امام رضا (علیه السلام) با هر گروهی به زبان خودشان سخن می گفت. به قول اباصلت وی داناترین مردم به هر زبان و فرهنگی بود.

این مسئول فرهنگی و هنری به اهداف مامون از برگزاری مناظرات و بحث و گفتگو با امام رضا (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: مامون عباسی سعی داشت با برگزاری این نشست ها امام را تضعیف و برتری خود را به نمایش بگذارد ولی به لطف خدا و علم امام با شکست مواجه شد و از این رو که توان مقابله با امام را نداشت تصمیم گرفت ایشان را به شهادت برساند.

پایان پیام/82 ضمیمه :

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393779

خبر فوق مربوط به رسانه شبستان می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم