خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
دود دست دوم توتون (که آن را دود توتون موجود در محیط‌زیست هم می‌نامند) ترکیب دودی است که از انتهای در حال سوختن سیگار یا سیگارت متصاعد می‌شود و دودی است که همراه بازدم شخصی که سیگار یا سیگارت می‌کشد از بدن او خارج می‌شود. به گزارش ایمنا، قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون را سیگار کشیدن غیرارادی یا سیگار کشیدن غیرفعال هم می نامند. مردم در منازل خود، در اتوموبیل، در محل کار و در اماکن عمومی مانند رستوران، و دیگر محیط های تفریحی، در معرض دود دست دوم توتون قرار می گیرند. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون چگونه اندازه گیری می شود؟
با تست کردن هوای داخل محل سر پوشیده برای مشخص کردن نیکوتین یا دیگر اجزای موجود در دود توتون، دود دست دوم توتون اندازه گیری می شود. با اندازه گیری سطح کوتینین (یکی از فرآورده های جانبی نیکوتین در بدن) در خون، بزاق، یا ادرار شخصی که سیگار یا سیگارت نمی کشد، می توان قرار گرفتن را در معرض دود دست دوم توتون تست کرد. نیکوتین، کوتینین، مونواکسید کربن، و دیگر شواهد قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون، در مایعات (سیالات) بدن افراد غیرسیگاری که در معرض دود دست دوم توتون قرار گرفته اند پیدا شده است.
آیا دود دست دوم توتون حاوی مواد شیمیایی مضر است؟
بله. از بین بیش از 4000 ماده شیمیایی که در دود دست دوم توتون شناسایی شده، می دانیم دست کم 250 ماده مضر هستند، ومی دانیم که از بین اینها 50 ماده باعث بروز سرطان می شوند. این مواد شیمیایی سرطان زا، شامل مواد زیر می باشند:
آرسنیک (که یک فلز سنگین سمی است)، بنزن ( ماده ای شیمیایی که در بنزین وجود دارد)، بریلیوم ( که یک فلز سمی است)، کادمیم ( که یک عنصر فلزی است)، کروم ( که یک عنصر فلزی است)، اکسید اتیلن (ماده ای شیمیایی که برای سترون کردن وسایل پزشکی استفاده می شود)، نیکل ( که یک عنصر فلزی است)، پولونیوم-210 ( عنصری شیمیایی که از آن تشعشعات خارج می شود)، وینیل کلراید (ماده ای سمی که در ساخت پلاستیک استفاده می شود).
عوامل متعددی، ازجمله نوع توتون و موادی که به توتون اضافه می شود و نحوه ای که فرآورده توتون مصرف می شود و کاغذی که توتون در آن پیچیده می شود، تعیین می کنند کدام مواد شیمیایی در دود دست دوم توتون یافت می شوند.
آیا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون باعث بروز سرطان می شود؟
بله. دود دست دوم توتون را به عنوان یک عامل شناخته شده سرطان زا طبقه بندی کرده اند. استنشاق دود دست دوم توتون در افراد بزرگسال غیرسیگاری باعث بروز سرطان ریه می شود. مطالبات برآورد کرده که زندگی کردن شخص غیرسیگاری با شخصی که سیگار یا سیگارت می کشد، احتمال ابتلا به سرطان ریه را در شخص غیرسیگاری به میزان 20 تا 30 درصد افزایش می دهد.
برخی از تحقیقات به عمل آمده حاکی از آن است که ممکن است دود دست دوم توتون خطر سرطان پستان، سرطان حفره سینوس های فرعی بینی (Nasa- Sinus Cavity Cancer)، و سرطان حلق و بینی را در بزرگسالان، و خطر لوسمی ، لنفوم، و تومور مغزی را در کودکان افزایش دهد. برای آگاهی از اینکه آیا بین قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون و این سرطان ها رابطه ای وجود دارد، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.
قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون چه تاثیرات بهداشتی دیگری دارد؟
دود دست دوم توتون باعث بیماری و مرگ زودرس در بزرگسالان غیرسیگاری و در کودکان می شود. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون مجاری تنفسی را تحریک می کند و اثرات مضرو فوری بر قلب و رگ های خونی افراد دارد، و برآورد شده که امکان دارد خطر بیماری قلبی را به میزان 25 تا30 درصد افزایش دهد. همچنین ممکن است بین قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون و خطر سکته مغزی و تصلب (سخت شدگی) شریان ها رابطه ای وجود داشته باشد، اما برای تایید این پیوند باید بررسی های بیشتری صورت گیرد.
در کودکانی که در معرض دود دست دوم توتون قرار می گیرند، خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخواران (SIDS)، عفونت گوش، سرماخوردگی، پنومونی ( ذات الریه)، برونشیت، و آسم حادتر، افزایش می یابد. با قرار گرفتن در معرض دود دست دوم توتون، رشد ریه های کودکان کند می شود و امکان دارد این امر باعث شود که سرفه کنند، سینه آنها صدای خس خس یا سوت مانند تنفسی پیدا کند، و حس کنند از نفس افتاده اند.
11130/130/1 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393717

خبر فوق مربوط به رسانهایمنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم