خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
لزوم پاسخگویی حامیان گروه‌های تروریستی استفاده‌کننده از سلاح‌های شیمیایی

بیست‌ویکمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی با حضور مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، نمایندگان عالیرتبه کشورهای عضو و سازمان‌های غیردولتی در لاهه هلند به ریاست سفیر و نماینده دائم آلمان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاح های شیمیائی در لاهه طی سخنانی در این اجلاس با اشاره به وجود یکصدهزار جانباز و مصدوم شیمیایی در کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اهمیتی ویژه برای کنوانسیون سلاح های شیمیائی و اجرای کامل مقررات آن قائل بوده و از هیچ تلاشی برای ارتقاء جهانشمولی آن فروگذار نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: تعهد کشورمان به کنوانسیون و همکاری با سازمان منع سلاح های شیمیایی فراتر از تعهدات حقوقی و نشات گرفته از باورهای دینی است که در فتوای رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر مخالفت با تمامی سلاح های کشتار جمعی متبلور شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اهمیت جهانشمولی کنوانسیون، بر پیوستن فوری و بدون شرط رژیم اشغالگر قدس به این کنوانسیون تاکید کرد.

وی در ارتباط با همکاری های بین المللی در چارچوب کنوانسیون ضمن انتقاد از اعمال محدودیت ها علیه برخی کشورهای عضو خواستار رفع موانع و تحریم ها در مسیر انتقال فناوری برای فعالیت های صلح آمیز شد.

جهانگیری با اشاره به اینکه حملات شیمیائی علیه جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ تحمیلی نقطه عطفی در توجه جامعه بین المللی به موضوع سلاح های شیمیائی و شکل گیری این کنوانسیون محسوب می شود، از مقامات بین المللی، سفرا و هیات های شرکت کننده در این کنفرانس خواست از نمایشگاهی که در این رابطه و در حاشیه نشست توسط جانبازان شیمیائی ایران برگزار شده، بازدید کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اقدامات سوریه در راستای ایفای تعهدات کنوانسیونی این کشور، بر همکاری جامعه بین المللی با این کشور بجای اعمال فشار سیاسی تاکید و خواستار اجتناب از برخورد تبعیض آمیز در قبال پرونده سوریه نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی شد .

جهانگیری اضافه کرد: گزارشات مکانیسم مشترک تحقیقات سازمان ملل متحد یکجانبه و بدون در نظر گرفتن اطلاعات ارائه شده توسط دولت سوریه، تهیه شده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن ابراز نگرانی از گزارش های منتشره مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیائی توسط گروه های تروریستی در عراق و سوریه از جمله داعش و جبهه النصره تصریح نمود: کشورهای حامی این گروه ها که دسترسی آنها را به سلاحهای شیمیایی جهت استفاده علیه مردم بیگناه فراهم می نمایند، باید در برابر اقدامات خود پاسخگو باشند.

در کنفرانس سالانه دولت های عضو کنوانسیون سلاح های شیمیائی که از روز دوشنبه ٨ آذرماه جاری به مدت یک هفته برگزار می شود، موضوعات مختلف از جمله اقدامات کشورهای دارنده ذخایر سلاح های شیمیایی در خصوص انهدام سلاح های مذکور، دستیابی و کاربرد سلاح های شیمیایی توسط گروه های تروریستی، انهدام سلاح های شیمیایی سوریه، امور محرمانه، جهانشمولی و همکاری بین المللی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. در این کنفرانس علاوه برهیات رسمی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سفیر و نماینده دائم کشورمان، تعدادی از جانبازان شیمیائی و انجمنهای غیر دولتی مرتبط با امور جانبازان شیمیائی حضور پررنگ وموثری دارند.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393704

خبر فوق مربوط به رسانه طرفداری می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم