خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
یک دستگاه بیل مکانیکی از طرف عده ای از کشاورزان جوبکری که مدعی بودند مجوز کار را از شهرداری اخذ کرده اند، به منظور انجام لایروبی رودخانه زیر مزرعه قهستجان، از بند قهستجان تا بند جوبکری، ده ها درخت جوان و کهنسال باغچه های حاشیه رودخانه را قطع کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پونه زار، طی روزهای گذشته یک دستگاه بیل مکانیکی از طرف عده ای از کشاورزانی جوبکری که مدعی بودند مجوز کار را از شهرداری اخذ کرده اند، به منظور انجام لایروبی رودخانه زیر مزرعه قهستجان، از بند قهستجان تا بند جوبکری، ده ها درخت جوان و کهنسال باغچه های حاشیه رودخانه را قطع کرده که برخی از این درختان در بستر رودخانه بوده و برخی دیگر لبه رودخانه و داخل باغچه ها که به کل از ریشه درآمده یا از تنه شکسته شده اند.

دیروز با تجمع تعدادی از کشاورزان خسارت دیده معترض حاشیه رودخانه و پلیس، به دستور قاضی کشیک عملیات لایروبی این بخش از رودخانه که تقریبا در حال به پایان رسیدن بود، متوقف شده و مقرر شد دو طرف دعوی روز سه شنبه برای حل موضوع به دادگاه مراجعه کنند.

ghohestejan001_001

*زیستگاه پرندگان

این مکان که جزء نقاط بکر منطقه بود دیروز به قبرستان درختان بدل شده بود. صحنه رقت باری که دل هر انسانی را به درد می آورد و آه از نهاد دوستداران طبیعت بلند می کرد.

ghohestejan1

محمد میکلانی، مسئول حفاظت محیط زیست فریدونشهر در گفتگو با پونه زار، با بیان این که محدوده این رودخانه به سبب بکر بودن، گرم بودن و خارج از دسترس بودن زیستگاه و محل زاد و ولد بسیاری از پرندگان از جمله سهره طلایی بود، ضمن اظهار تأسف از تخریب درختان این منطقه در این وسعت، این کار را موجب از بین رفتن این زیستگاه دانست.

*مجوز لایروبی

کشاورزان پایین دست رودخانه که تصمیم بر لایروبی این رودخانه گرفته بودند، ابتدا به اداره جهاد کشاورزی مراجعه می کنند. از آن جا که این مزارع و رودخانه داخل آن، به عنوان مزارع اطراف شهر جزء حوزه شهری به حساب می آید، جهاد کشاورزی ایشان را به شهرداری ارجاع می دهد.

اما در شهرداری به آن ها گفته می شود، در صورتی که رضایت کشاورزان و باغداران حاشیه رودخانه را جلب کنند، مانعی برای انجام عملیات لایروبی وجود ندارد و به همین منظور نیز تعهدی از ایشان گرفته می شود مبنی بر این که خود کشاورزان جوبکری باید پاسخگوی هرگونه اعتراض دیگر کشاورزان به این عملیات باشند. کشاورزان خواهان لایروبی رودخانه هم از طریق پرس و جو به تعدادی اسم به عنون ذی نفعان حاشیه رودخانه دست پیدا می کنند و از آن ها بابت عملیات لایروبی و قطع درختان امضاء می گیرند اما تعدادی از کشاورزان ذی نفع دیگر، از قلم افتاده و از آن ها بابت بریدن درختانشان اجازه ای کسب نمی شود.

تصویر مجوز شهرداری:

mojavvez-layroobi

اما روند قانونی این واقعه را از بهروز اصلانی، عضو شورای شهر فریدونشهر، جویا شدیم. وی در گفتگو با پونه زار با بیان این که سوای ضوابط و قوانین حفظ و گسترش فضای سبز شهری، قطع درختان با مالکیت غیر، در اراضی کشاورزی دارای نسق مشخص توسط اشخاص و جرم آشکار قانونی است گفت: در اتفاقی که روز گذشته شاهد آن بودیم سطح و نحوه قلع و قمع درختان فاجعه بار و بی سابقه است و حتی در ابعاد زیست محیطی و اخلاقی جای بسی تامل و تاسف دارد.

وی در رابطه با این موضوع اظهار کرد: چنانچه مالکی بخواهد به دلیل رسیدن شرایط یک درخت در شرایط حد نهایت رشد و آماده برای انتفاع از چوب درخت و بهره برداری آن را قطع کند، بر اساس لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز و بر اساس آخرین اصلاحیه قانونی آن لازم است درخواست خود را به شهرداری ارائه نماید و شهرداری موظف است ظرف مدت یک هفته موضوع را در کمیسیون فضای سبز تعریف شده در این قانون ارجاع دهد و پس از بررسی تحت شرایطی اجازه صادر می شود.

اصلانی تصریح کرد: در خصوص حادثه اخیر و قطع درختان اشخاص دیگر و نیز دست کاری رودخانه که طبق قانون، ملی بوده، مسأله قابل پیگیری مالکان و متصدیان امور در مراجع قضایی است.

این عضو شورای شهر فریدونشهر حریم رودخانه را از جمله قوانین آب منطقه ای دانست و عنون کرد: رعایت حریم رودخانه به معنای سلب مالکیت نبوده بلکه برای هر گونه عملی باید از شرکت آب منطقه ای استعلام شود و پاره ای از تغییر کاربری ها در حریم رودخانه ممنوع است.

وی از صدور این مجوز توسط شهرداری بدون طرح آن در کمیسیون فضای سبز خبر داد.

*قانون چه می گوید؟

برای این موضوع آیین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها، انهار، مسیل ها، مرداب ها، برکه های طبیعی و شبکه های آب رسانی، آبیاری و زهکشی وزارت نیرو و قانون حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درخت موضوع را روشن کرده اند و هر چند مرجع رسیدگی قانونی به این موضوع دادگستری است اما آن چه از قانون بر می آید کشاورزان باید قبل از لایروبی علاوه بر شهرداری به عنوان متصدی فضاهای سبز محدوده شهر و آب منطقه ای به عنوان متصدی رودخانه ها، انهار، مسیل ها، مرداب ها، برکه های طبیعی و شبکه های آب رسانی، اجازه قطع درختان را از همه مالکان کسب می کردند و با قطع درختان باید طبق قانون به اندازه دو برابر بن درخت، نهال هایی با بن ۱۵ سانت طبق نظر شهرداری غرس کنند.

*آیا کشاورزان حق قطع درختان با بیل مکانیکی را داشتند؟

بر کسی پوشیده نیست کشاورزان جزء شریف ترین و از لحاظ مالی ضعیف ترین اقشار جامعه هستند که نان تلاش و زحمت خود را می خورند. این کشاورزان هم به قصد جاری شدن آب و پاکسازی بستر رودخانه اقدام به این عمل نموده اند و لایروبی رودخانه هم حق طبیعی ایشان است.

کشاورزان جوبکری هرچند شاید در گرفتن اجازه از همه مالکان حاشیه رودخانه کوتاهی کردند اما تلاش کرده اند با مراجعه به اداره جهادکشاورزی و شهرداری مجوزهای لازم را اخذ کنند.

اما کار کردن بیل مکانیکی حداقل به فضایی چهارمتری نیاز دارد و این امر در بستر رودخانه بدون شک منجر به قطع درختان حاشیه آن خواهد شد. ولی باید بررسی شود آیا امکان لایروبی بدون استفاده از بیل مکانیکی مثلا به کمک مینی لودر بابکت شهرداری و یا مینی بیل ها میسر نبوده است؟

*عوارض شهرداری بابت چیست؟

در این اتفاق یکی از مسائلی که پیش آمد نبود بانک اطلاعاتی از اسامی کشاورزان منطقه بود تا جایی که کشاورزان جوبکری مجبور بودند از طریق پرس و جو کشاورزان حاشیه رودخانه را شناسایی کرده و رضایت ایشان را جلب کنند که به علت نرسیدن به اسامی برخی از این مالکین و عدم کسب اجازه از ایشان، منجر به ناراحتی این کشاورزان شد. علاوه بر این، این کشاورزان تجربیاتی نیز داشتند که مدعی بودند می شد به طریقی بدون تخریب درختان، عملیات لایروبی را انجام داد.

حال از آن جا که مزارع اطراف شهر جزء حوزه شهری به حساب می آید و در صورت قطع درختان، شهرداری از مالکین جریمه و عوارض دریافت می کند و نظارت بر این فضاهای سبز بر عهده شهرداری است، انتظار می رود شهرداری حداقل یک بار برای همیشه لیست مالکین مزارع و باغات حوزه شهری خود را تهیه و در اختیار داشته باشد.

برای دریافت فیلم قطع درختان اینجا کلیک کنید.

  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393674

خبر فوق مربوط به رسانهدانا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم