کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
ایدز تا به حال جان میلیون ها انسان را گرفته است و در سرتاسر جهان هر ساله میلیون ها انسان به ویروس "اچ. آی. وی" آلوده می شوند. اما تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است. ایدز؛ بیماری که هنوز درمان قطعی ندارد/ رشد انتقال ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد است به گزارش ایمنا، اول دسامبر، برابر ۱۰ آذر از سال ۱۹۸۸ به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است . هدف عمده از نامگذاری روز جهانی ایدز این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.
در روز جهانی ایدز مردم لباس های شان را به روبان قرمز مزین می کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.
اپیدمی جهانی ایدز و ویروس آن، با توجه به مقیاس و تأثیر ویرانگری که دارد یک مورد اضطراری جهانی و یکی از وحشتناک ترین چالش ها را در برابر زندگی انسان و همچنین در برخورداری مؤثر ازحقوق بشر تشکیل می دهد، که رشد اجتماعی و اقتصادی را در سراسر جهان تضعیف می کند و بر تمامی سطوح جامعه ملی، اجتماعی، خانوادگی و فردی تاثیر می گذارد.
ایدز تا به حال جان میلیون ها انسان را گرفته است و در سرتاسر جهان هر ساله میلیون ها اول دسامبر، برابر ۱۰ آذر از سال ۱۹۸۸ به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است . هدف عمده از نامگذاری روز جهانی ایدز این است که به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. انسان به ویروس "اچ. آی. وی" آلوده می شوند. اما تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است.
ویروس ایدز چیست؟
ویروس ایدز همان ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان است که بیماری ایدز را به وجود می آورد. این ویروس عضو گروهی از ویروس ها به نام "رترویروس ها" است که سلول های انسان را آلوده می کند و انرژی و مواد غذایی این سلول ها را صرف رشد و تولیدمثل خود می کند.
بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، نوعی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می شود به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونت ها نمی باشد.
وقتی فردی با ویروس ایدز آلوده می شود و ویروس وارد بدن او می شود، ابتدا ویروس در سلولهای سفید خون او زندگی و تکثیر پیدا می کند.
این سلول های سفید، سلول های ایمنی هستند که به طور طبیعی ما را در مقابل بیماری ها محافظت می کنند. علامت اصلی آلودگی با ویروس ایدز به صورت از بین رفتن پیشرونده گروه خاصی از سلول های ایمنی به نام سلول های T کمکی یا سلولهای CD۴ است.
ویروس در حین رشد خود در بدن سبب از بین رفتن این سلول و سلول های دیگر می شود. انهدام این سلول ها سیستم ایمنی را تضعیف می کند. در نتیجه باعث مستعد شدن شخص به عفونت ها و بیماری های فرصت طلب مختلف نظیرعفونت ریه و حتی سرطان می شود.
ویروس ایدز از چه راه هایی منتقل نمی شود؟
انتقال ویروس ایدز از یک فرد به فرد دیگر به آسانی ویروس های دیگر نیست. این ویروس از راه هوا یا غذا منتقل نمی شود (به عنوان مثال از طریق عطسه یا سرفه کردن). هیچ موردی از انتقال ایدز از طریق تماس های عادی روزانه یک فرد آلوده با همکاران، خویشاوندان، یا دوستانش که از ظروف مشترک استفاده می کنند دیده نشده است.
ایدز همچنین از طریق بوسیدن منتقل نمی شود. ویروس ایدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد، اما تاکنون مواردی از انتقال توسط آنها گزارش نشده است. (بجز دو مورد که انتقال ویروس از طریق تماس مدفوع با پوست بریده شده اتفاق افتاده است.) مگس، بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، نوعی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می شود به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونت ها نمی باشد. پشه و حشرات دیگر نیز ویروس را منتقل نمی کنند.
ویروس ایدز چگونه منتقل می شود؟
فرد آلوده به ویروس ایدز ویروس را در مایعات خاص بدنش از جمله خون، شیر و ... حمل می کند. انتقال ویروس فقط در صورتی میسر است که این چنین مایعات آلوده به ویروس ایدز وارد جریان خون فرد دیگری بشوند. معمولاً انتقال ویروس ایدز از یکی از این راهها اتفاق می افتد:
تماس جنسی بدون پیشگیری با فرد آلوده به ایدز.
استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک با یک فرد آلوده به ویروس ایدز.
انتقال ویروس از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان، یا شیردهی.
این در حالی است که بررسی های آزمایشگاهی نشان داده است که ویروس ایدز در یک سرنگ آلوده می تواند حتی بیشتر از یک ماه زنده بماند و معتادان تزریقی به منظور پیشگیری از ایدز هرگز نباید سرنگ، آب و وسایل تهیه مواد مخدر را به طور اشتراکی مصرف کنند یا اینکه بیشتر از یک بار مصرف کنند.
این مورد شامل سوزن ها و سرنگ هایی می شود که برای تزریق مواد مخدر و حتی داروهایی مثل استروئیدها به کار می رود. سایر انواع سوزن و سرنگ مثل آنهایی که برای سوراخ کردن گوش و خالکوبی یا تاتو کردن به کار میرود نیز میتواند سبب انتقال ایدز شود.
هر زنی که باردار است یا قصد بارداری دارد و به هر دلیل مشکوک است که احتمال آلودگی با ویروس برای وی وجود دارد لازم است قبل از بارداری آزمایش و مشاوره مربوط به ایدز را دریافت کند. اگر آزمایش ایدز خانم بارداری مثبت باشد باید داروهای لازم برای پیشگیری از انتقال ایدز به فرزندش را دریافت کرده و از شیر دادن وی خودداری نماید.
تشخیص آلودگی به ویروس ایدز
بلافاصله بعد از آلوده شدن، برخی افراد ممکن است علائمی گذرا شبیه ویروس ایدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد، اما تاکنون مواردی از انتقال توسط آنها گزارش نشده است. یک سرماخوردگی ساده داشته باشند. حتی ممکن است آلوده شده باشند، اما کاملا احساس سلامت کنند. تنها راهی که شخص می تواند از وضعیت خود مطمئن شود انجام آزمایش برای کشف آنتی بادی های ضدویروس ایدز (پروتئین هایی که در بدن برای مبارزه برعلیه ویروس ایدز تولید می شوند) است. این آزمایش بر روی نمونه خون فرد مشکوک انجام می شود. اگر در خون شخص آنتی بادیهای ضدویروس ایدز موجود باشد معنای آن این است که به ویروس ایدز آلوده شده است.
در چه مواردی باید آزمایش ایدز انجام شود؟
اگر شخص به هر دلیل احتمال می دهد که به ویروس ایدز آلوده شده باشد، باید هرچه سریعتر مورد آزمایش قرار گیرد، زیرا حتی در اولین مراحل بیماری باید گام های سازمان یافته ای برای حفظ سلامتی درازمدت فرد برداشته شود.
بیمار باید به طور منظم به یک متخصص بیماری های عفونی مراجعه کند تا در وقت مقتضی و قبل از بدحال شدن بیمار، درمان ضد ویروس ایدز شروع شود. این روش رسیدگی فعالانه در بیماران ایدز سبب می شود بیمار سال های بیشتری زندگی سالم داشته باشد.
رشد انتقال ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد است
سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت درباره علل رشد بیماری ایدز در کشور توضیح مس دهد: آمارهای وزارت بهداشت حاکی از این است که رشد انتقال عفونت ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد است.
وی مس گوید: واقعیت مهم درباره عفونت ویروس ایدز در جامعه ما این است که بر خلاف گذشته که الگوی اصلی انتقال این عفونت استفاده از مواد مخدر آخرین آ‌مار رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که تاکنون بیش از 30 هزار فرد مبتلا به این ویروس در کشور شناسایی شده اند که حدود 15 درصد مبتلایان را زنان تشکیل می دهند. تزریقی بود، امروز عامل اصلی انتقال این ویروس ارتباطات جنسی و ارتباطات پر خطر جنسی است و مصرف شیشه و مواد مخدر صنعتی نیز به گسترش این بیماری دامن زده است.
هاشمی معتقد است: مصرف مواد روانگردان صنعتی نیز در جامعه رو به فزونی است، این مواد به راحتی در دسترس افراد است و آ سیب های اجتماعی زیادی را در حوزه مسائل اخلاقی و اجتماعی به وجود آورده است.
وی درباره علل رشد این عفونت در کشور توضیح می دهد: یکی از علل گسترش این بیماری در کشور پنهانکاری درباره آن و نگفتن واقعیت های این بیماری به مردم است.
وی ادامه می دهد: نه تنها درباره بیماری ایدز بلکه درباره همه مسائلی که سلامت مردم را تهدید می کند باید با مردم صریح صحبت کنیم و صحبت کردن در لفافه هیچ مشکی را حل نمی کند.
وزیر بهداشت می گوید: رشد بیماری ایدز در جامعه با بزهکاری و افزایش آسیب های اجتماعی بی ارتباط نیست و هر چه آسیب های اجتماعی در جامعه بیشتر شده، رشد انتقال ویروس ایدز هم به همان نسبت رو به فزونی داشته است.
آخرین آ مار رسمی وزارت بهداشت نشان می دهد که تاکنون بیش از 30 هزار فرد مبتلا به این ویروس در کشور شناسایی شده اند که حدود 15 درصد مبتلایان را زنان تشکیل می دهند.از بین کل این مبتلایان حدود 7 هزار نفر فوت کرده و حدود 9 هزار نفر وارد فاز بیماری شده اند.
کارشناسان و متخصصان بیماری های عفونی بر اساس فرمول سازمان بهداشت جهانی تعداد واقعی مبتلایان به ویروس ایدز در ایران را بین 100 تا 120 هزار نفر تخمین می زنند و معتقدند که بیش از 70 هزار فرد مبتلا و ناقل ویروس ایدز در کشور از بیماری خود مطلع نیستند و عامل انتقال این عفونت به دیگران محسوب می شوند.
11174/130/10 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393539

خبر فوق مربوط به رسانه ایمنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم