خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
حجت الاسلام و السلمین ظهیری با اشاره به اینکه سفر امام رضا (ع) به خراسان، سفری اجباری بود، از دلایل نامیدن امام هشتم (ع) به نام «رضا» سخن گفت. شرح دلایل نامیدن امام هشتم (ع) به نام «رضا» به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر ظهیری کار شناس علوم قرآنی گفت: همانگونه که در روایت ها آمده است، لقب ها و اسم های امامان معصوم (ص) از آسمان نازل شده است.

وی ادامه داد: شخصی از وجود مبارک امام جواد (ع) پرسید: چرا به پدر بزرگوار شما، «رضا» می گویند؟ امام نهم نظر فرد سوال کننده را جویا شدند و او چنین پاسخ داد: گفته می شود چون پدر شما به ولایت عهدی مامون رضایت دادند، به ایشان «رضا» گفته می شود.

حجت الاسلام و المسلمین ظهیری افزود: امام نهم (ع) در مقابل این فرد فرمودند: این موضوع اشتباه است. دلیل اینکه به پدرم «رضا» گفته می شود، این است که در زمان امام هشتم (ع) در بین انسان های روی زمین، کسی در مقام تسلیم در برابر خدا، به پای پدرم نمی رسید، از این جهت به ایشان «رضا» گفته می شود.

این کار شناس علوم قرآنی تصریح کرد: یکی از راه هایی که جوانان ما می توانند به وسیله آن، به شناخت و معرفت از اهل بیت (ع) برسند، بررسی اسامی و القاب این بزرگواران است چرا که از این راه، به دریچه هایی وسیعی از علم و آگاهی، دست پیدا می کنند.

وی در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: بررسی نام های اهل بیت (ع) از این جهت دارای اهمیت است که اسامی این بزرگواران ریشه در حقایق عالم بشریت دارد.

این نویسنده کتاب های مذهبی همچنین توضیح داد: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری در اقدامی عجیب و در یک سفر اجباری از سوی خلیفه زمان، از مدینه به سوی خراسان رهسپار شدند.

وی با اشاره به دلایل اجباری بودن سفر امام رضا (ع) به خراسان، یادآور شد: دلایل بسیاری از اجباری بودن سفر امام هشتم (ع) به سوی خراسان وجود دارد که در اینجا به سه مورد از آن ها اشاره می کنیم. نخستین دلیل این است که امام رضا (ع) در این سفر، خانواده شان را همراه با خود نبردند.

حجت الاسلام والمسلمین ظهیری ادامه داد: امام رضا (ع) خانواده شان را در حالی همراه با خود در این سفر نبردند که امام جواد (ع) تنها فرزند ایشان بودند و امام هشتم در سن ۴۷ سالگی صاحب این فرزند شده بودند.

وی تصریح کرد: دلیل دوم هم آن است که امام جواد (ع) فرموده اند: زمانی که پدرم در حال طواف کعبه بودند، به گونه ای طواف را انجام می دادند که گویی طواف وداع ایشان است و زمانی که از ایشان درباره این موضوع سوال کردم، پدرم حرف مرا تایید کردند.

این کار شناس علوم قرآنی همچنین گفت: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) همچنین به همسرشان فرمودند که هنگام خروج از مدینه پشت سر ایشان گریه کنند چرا که براساس فرموده خودشان، ایشان مسافری بودند که امیدی به بازگشت نداشتند.

وی اظهار کرد: بر اساس آنچه در روایت ها آمده، ثواب زیارت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد، از زیارت کربلا بالا تر است و حضرت محمد (ص) فرموده اند: «کسی که پاره تن مرا در طوس زیارت کند، برای هر قدمی که بر می دارد، پاداش یک حج نوشته می شود».

این نویسنده کتاب های مذهبی خاطرنشان کرد: همچنین بسیار بر این نکته تاکید شده که چند شهر را به عنوان وطن انتخاب نکنید از جمله مکه چرا که اهل بیت (ع) را از این شهر بیرون کردند اما سفارش شده شهرهایی مانند مدینه و مشهد برای وطن انتخاب شود چرا که بر اساس آنچه در روایت ها آمده، کسی که یک شب را کنار امام هشتم (ع) بگذراند، بهشت بر او واجب می شود.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393538

خبر فوق مربوط به رسانه ایران خبر می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم