خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
غرویان این استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام رضا(ع) می‌خواستند با نفوذ در قدرت سیاسی تاثیرگذاری وسیعی در جامعه داشته باشند که تا حدودی نیز پایگاه تشییع را در ایران محکم کردند.

حجت الاسلام محسن غرویان در گفتگو با خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»؛ درباره حضور امام رضا (ع) در ایران گفت: قطعا حضور این حضرت و امامزادگان در فضای فرهنگی و عقیدتی جامعه ما بسیار تاثیرگذار بوده است و امروزه مرقد و حرم امام رضا (ع) پایتخت فرهنگی به شمار می رود، همچنین امامزادگان کشور، مرکزی برای اخلاق، فرهنگ و ارائه خدمت به مردم تلقی می شوند.

وی ادامه داد: پذیرفتن ولایتعهدی توسط امام رضا (ع) و رسوخ در حکومت مامون باعث نفوذ فرهنگ تشییع در نظام سیاسی آن زمان شد؛ چرا که امام رضا (ع) ملاقات هایی با علما و اندیشمندان آن زمان داشتند و این دیدارها تاثیر زیادی در فضای علمی و فرهنگی کشور داشته است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به لقب ثامن الحجج بیان داشت: ثامن به معنای هشتم و حجج نیز به معنی جمع حجت است، از این رو چون امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان است به ایشان لقب ثامن الحجج را داده اند.

حجت الاسلام غرویان تصریح کرد: رغبت مردم عامل اصلی پذیرش ولایتعهدی از سوی امام بوده است؛ چرا که ائمه در طول تاریخ پایگاه اخلاقی و معنوی قوی در قلوب مردم داشتند و رفتار ائمه به گونه ای بود که همه مردم در قلب هایشان آنها را قبول و دوست داشته اند و اشتیاق و رغبت مردم به علم و تقوای امام رضا (ع) باعث شد تا ایشان ولایتعهدی را بپذیرند و با استفاده از اهرم سیاسی و حکومتی آن زمان فرهنگ اعتقادی شیعیان بین مردم گسترش دهند.

وی در همین زمینه افزود: البته سیاست مامون استفاده از جذابیت امام رضا (ع) برای حکومت و جایگاه خودش بود که امام رضا (ع) نیز متوجه این مسئله بودند و در نهایت نیز مامون با نقشه ای امام را به شهادت رساند، با این حال باید بگوییم که امام می خواستند با نفوذ در قدرت سیاسی تاثیرگذاری وسیعی در جامعه داشته باشند که تا حدودی نیز پایگاه تشییع را در ایران محکم کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: حضور امام و پذیرفتن ولایتعهدی از سوی ایشان تاثیر وزنی در خنثی سازی نقشه های مامون علیه شیعیان داشت و امام نشان داد که ائمه پایگاه و محبوبیت زیادی در بین توده های مردم دارند و همین مهم باعث حسادت مامون شده بود، همچنین امام از بعد علمی و فرهنگی با علما و اندیشمندان مذاهب و ادیان مختلف جلسه می گذاشتند و بحث علمی داشتند و برتری علمی اهل بیت (ع) را نسبت به بنی عباس نشان می دادند و مردم متوجه شدند که لیاقت امامت برای اهل بیت (ع) است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مشهدالرضا همیشه محبوب دل ها بوده و خواهد بود و امیدواریم این پایتخت فرهنگی بتواند همچنان تاثیرگذاری خودش را داشته باشد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393533

خبر فوق مربوط به رسانهنسیم می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم