خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:
محققان دریافته‌اند پروتئین‌های آلزایمر با از دست دادن بینایی در افراد ۵۰ سال به بالا مرتبط هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ساوتهامپتون انگلستان دریافته اند گروهی از پروتئین ها که احتمالا علت بیماری آلزایمر هستند، در شبکیه فرد مسن جمع شده و به آن آسیب می رسانند و همچنین دلیل اصلی از بین رفتن بینایی در بین افراد ۵۰ سال به بالا هستند.

بیماری «دژنراسیون ماکولا» یا تباهی لکه زرد چشم (AMD) که با افزایش سن مرتبط است، علت اصلی از بین رفتن بینایی در بین افراد ۵۰ سال به بالاست. این بیماری یک بیماری پیشرونده است که موجب مرگ گیرنده های نور شبکیه، سلول های حساس به نور در پشت چشم، می شود.

شدیدترین آسیب در لکه زرد چشم رخ می دهد. این قسمت بخشی از شبکیه است که بیشترین حساسیت به نور را دارد و موجب دید مستقیم و واضح می شود. لکه زرد برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.

مطالعه نشان می دهد پروتئین های آمیلوئید بتا در مدت ۲۴ ساعت قرارگیری وارد سلول های شبکیه شدند و سپس ساختار داربستی سلولی را درهم شکستند.

آرجونا راتنایاکا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا مبتلا به AMD هستند. از انجائی که روند پیرشدن جمعیت جهان روبه افزایش است باید فورا درمان های جدیدی برای توقف این بیماری ایجاد شود.»

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393454

خبر فوق مربوط به رسانهرسا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم