کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:

دکتر علی خوارزم کیا اظهار کرد: تداخلات دارویی طیف گسترده ای از مشکلات را به دنبال دارد. وی گفت تداخل دارویی شامل تداخل دارو با غذا یا مواد دیگر و همچنین تداخل دارو با دارو است

دکتر علی خوارزم کیا، متخصص فراماکوتراپی گفت: مصرف قرص های فروس سولفات به همراه لبنیات، مانع جذب آهن می شود و درمان کم خونی را دچار اختلال می کند.

وی با بیان اینکه تداخل دارویی شامل تداخل دارو با غذا یا مواد دیگر و تداخل دارو با داروست، اضافه کرد: دارو به عنوان ماده ای شیمیایی برای تشخیص و درمان در نظر گرفته می شود و غلظت آن در خون و محل مورد نظر مشخص است. خوارزم کیا بیان کرد: دارو در جذب، توزیع، متابولیسم و دفع در بدن روند مشخصی دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه برخی داروها باید در محیط اسیدی معده باز و جذب شوند، افزود: چنانچه این داروها همزمان با داروهایی که اسید معده یا PH معده را کاهش می دهند، استفاده شوند، منجر به تداخل می شوند.

وی گفت: چنانچه داروی سلیکوفلوکساسین که برای عفونت مجاری ادراری و تنفسی استفاده می شود، همزمان با مکمل های کلسیم دار یا مواد غذایی حاوی کلسیم باشد، سبب می شود میزان جذب کلسیم کاهش یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: قرص های فروس سولفات برای کم خونی تجویز می شود و چنانچه همراه با لبنیات مصرف شود به خاطر تداخل کلسیم با آهن مانع جذب آهن شده و درمان کم خونی را دچار اختلال می کند.

خوارزم کیا اضافه کرد: با توجه به اینکه کبد مسئول متابولیسم و سوخت و ساز بدن است، مصرف یک سری از داروها روی عملکرد کبد تاثیر می گذارد.

کردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir


لینک کوتاه: betanews.ir/news/393402

خبر فوق مربوط به رسانه سیمرغ می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم