خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: مهمترین پارامترهایی که سرمایه گذار توجه می کندسیاست های کلان اقتصادی است.وی افزود: در شرایط تورم سرمایه گذاران کمتر به سمت سرمایه گذاری می روند و تلاش دولت بر این است که در این زمان شرایط را تثبیت کند و تورم را کاهش دهد که تورم در حال حاضر کاهش یافته است.
سلیمانی

سلیمانی معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: در بخش صنایع کوچک لازم بوده که حرکتی در اقتصاد کشور صورت گیرد ، دولت 16 هزار میلیارد در این زمینه وعده داد و بخشی از آن عملی شده که رونقی هم در صنایع کوچک حاصل شده است. وی گفت: دولت طرح هایی در زمینه اشتغالزایی دارد که قرار است هفته آینده به مجلس ارئه دهد. سلیمانی در ادامه گفت: در سالهای اخیر به دلیل رکود، زاد و ولد کسب و کار کم بوده است پس به دنبال کسب و کار های دانش بنیان بوده ایم.

روغنی رئیس کمیسون صنایع اتاق بازرگانی گفت: بیشتر رشد در صنایع بالادستی مثل نفت، گاز و پتروشیمی است، اما محوریت بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری که باید توسعه بنگاههای کوچک باشد، در این مقوله هنوز دارای نقص هستیم.


فولادگر نماینده مجلس در ارتباط تلفنی درباره تسهیلات طرح رونق اقتصادی گفت: برای تسهیلاتی که قرار است به بنگاههای کوچک برای اقدام خروج از رکود داده شود، این اقدام کار درستی بود. وی گفت: آنچه گزارش ها نشان می دهد این است که از 16 هزار میلیارد نزدیک 10 هزار میلیارد از طریق بانک اعلام شده است نیمی از این منابع بانکی و نیمی دیگر از طریق خط اعتباری بوده است. بخشی از آن منابع جدید محسوب می شود، بخشی هم برای پرداخت ها د ر استان ها صورت گرفته است اما هنوز چون شاهد رکود هستیم زود است که نتایج دیده شود و قضاوت در این زمینه زود است اما اولویت با واحدهایی است که مشکل دارند.

روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفت: همه مشکل صنعت تولید منابع مالی نیست و نباید منتظر معجزه باشیم. وی گفت: به 16 هزار میلیارد اشکالاتی وارد است از جمله اینکه در آمارهایی که در اختیارات اعلام شده که 75 واحد شناسایی شده است اما آخرین آمار وزارت صنعت و معدن 54 هزار واحد است که 10 یا 11 هزار میلیارد توزیع شده که آمار دقیق نبوده است.

سلیمانی در ادامه گفت: تعداد ثبت نام کنندگان تسهیلات در بخش صنعت و کشاورزی 58 هزار واحد بوده است چون قرار بود توزیع اعتبار اول در این بخش انجام شود. وی گفت: 33 هزار و 208 طرح در کارگروه استانی بررسی شد که حدود 17 هزار طرح به بانک معرفی شدک ه بقیه رد شدند. که از این تعداد به حدود 8 هزار طرح تسهیلات پرداخت شده است. وی افزود: جمعا حدود 16 هزار طرح حدود 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته اند و بقیه طرح ها نیز وعده داده شده که تسهیلات پرداخت شود.

روغنی گفت: قرار نبود اول به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخت شود که بعدا وارد شد. وی گفت: 7500 طرح وزارت صنعت و معدن ارائه کرده که بیش از 11 هزار میلیارد تومان از تسهیلات فقط به بخش کشاوزی داده شده است. اولین مشکل ا ین است که طرح بسیار سختگیرانه است. وقتی در دوران رکود به دنبال فعال کردن بنگاههای کوچک هستیم و معتقدیم که صنعت دچار مشکل است باید دیون و بدهی های گذشته فریز می شد. بخشی از وام ها اتلاف می شود. دوم اینکه قرار بر این بود که اسناد رهنی خود واحدهای صنعتی پذیرفته شود که اینگونه نبوده است. سوم اینکه بانک تصمیم گیرنده نهایی است که نباید اینگونه باشد. واحدهای صنعتی دچار مشکل هستند و عوارض بیرون سازمانی دارند پس باید شرایط تسهیل شود.

سلیمانی د ر ادامه افزود: در شرایطی که در رکود هستیم و منابع نداریم مثل شرایط حاضر که قیمت نفت کاهش یافته است دولت باید از منابع به صورت بهینه مصرف کند پس اینکه بگوییم هیچ کمکی نشده است درست نیست. خود واحدهای صنعتی مشکلات را بررسی کرده اند، کارگروه تشکیل شده است بعد به بانک ارائه شده و اگر بانک بدونه ادله منطقی کار را انجام ندهد حق با واحد صنعتی است که پاسخ بخواهد. وی افزود: دولت در شناسایی وانتخاب دقت کرده و در مصرف منابع هم تلاش خود را انجام داده که به نحو احسن انجام شود و دولت توان خود را در این باره به کار گرفته است.

سجاد هاشمی رئیس شهرک صنعتی عباس آباد در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: از زحمات دولت تشکر می کنیم اما قرار بر این بود که 16 هزار میلیارد به 7500 واحد صنعتی که مشکل دارند تعلق گیرد بعد از 5 ماه که واحد صنعتی ثبت نام کرده و مدارک را ارائه کرده گفته اند شامل ماده 141 می شود وطراز این واحد منفی است و بانک قبول نکرده تسهیلات را بپردازد.

سلیمانی گفت" طرحی که وزارت صنعت تائید کرد این بود که واحدهایی باشند که بازار داشته باشند، در تکنولوژی مشکل نداشته باشند در مورد بدهی با بانک به توافق برسند که شامل طرح شود. اما برای واحدهایی که مشکل دارند نیاز به طرح ثابت است. منابع، منابع دولت نبود بلکه منابع بانک است وبانک باید این منابع را بتواند به اقتصاد کشور بازگرداند. هاشمی گفت: دولت باید به واحدهایی که مشکل دارند کمک کند به واحدهایی که بازار دارند.

روغنی در ادامه گفت: دولت مسئول این است که صنعت را از رکود نجات دهد. تمام کشورهای دنیا برای نجات صنعت از رکود کمک می کنند.

سلیمانی گفت: دولت توانسته در شرایط حال حاضر که در رکود هستیم به صنعت کمک کند و به بنگاههای کوچک در حال توسعه در رونق کمک کند.

روغنی گفت: بانک ها هم سخت گیرانه عمل می کنند هم از منابع موجود خود وام می دهند پس تمام سعی آنها بر این است که تا جایی که می توانند وام ندهند.

هاشمی گفت: تمام مشکل بانک نیست اما با 18 درصد بهره بانکی و 30 درصد تامین اجتماعی مشکل داریم که دولت باید حمایت کند.

دانلود

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393246

خبر فوق مربوط به رسانهشبکه خبر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم