کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
وقف صدقه جاریه و در امور خیر ماندگارتر است
به گزارش بی‌باک نیوز، حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی گفت: انسان ها براساس نیازهای متعدد جامعه و همچنین سلایق و خواسته های افراد مختلف می توانند امور خیر را انتخاب کرده و در انجام اقدامات ثواب مختار باشند. وی با بیان اینکه صدقه، نذر، وقف و خیریه با عناوین مختلف در سازمان ها و دستگاه های متفاوت وجود دارد که این امر نشان دهنده جامعیت و تکامل اسلام و احکام الهی است، افزود: وجود تعداد بالای دستگاه های متولی امر خیر باعث می شود تا فرد خیر به راحتی بتواند کار ثواب و خیر را انجام دهد. محمدی اظهار داشت: امام رضا (ع) به عنوان امام مسلمین در روز عرفه تمام اموالش را به مستمندان و نیازمندان بخشید. در حالی که یکی از اطرافیان مأمون به دلیل این اقدام امام هشتم به وی انتقاد کرد که چرا همه زندگی ات را بخشیده ای و در زندگی ضرر خواهی کرد. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در توضیح بیشتر این امر تصریح کرد: امام رضا (ع) در پاسخ به این فرد فرمودند که این کار خیر من به هیچ وجه ضرر به حساب نمی آید بلکه پس انداز و سرمایه گذاری محسوب می شود چرا که توانستم رضایت خداوند را به دست آورده و کرامتی را نسبت به بندگان خدا انجام دهم. وی تصریح کرد: امام رضا (ع) کمک به مستضعفان را با حفظ کرامت انسان ها انجام می داد ضمن اینکه تصریح کرده بودند که ثواب اقدام کار خیر پنهانی 7 برابر اقدام کار خیر علنی و آشکار است. چرا که در اقدام خیر آشکار شخصیت افراد شکسته می شود. محمدی با بیان اینکه وقف صدقه جاریه است، اظهار داشت: معمولاً ما انسان ها علاقه مند هستیم کارهایی را انجام دهیم که ماندگارتر است و آسیب های روزگار آن کار را نابود نمی کند و تلاش می کنیم تا اقداماتی دوام دار را در زندگی انجام دهیم که وقف بهترین گزینه برای انجام کارهای ثواب، خیر، نیک و ارزنده به حساب می آید. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه وقف علی الابد وقف است و کسی نمی تواند نیت واقف، جهت و کارکرد وقف را تغییر دهد و آسیبی را به آن وارد کند، گفت: وقف در بین امور خیریه ماندگارتر و از استمرار بیشتری برخوردار است. وی افزود: در سنت پیامبر اکرم (ص)، امیرالمؤمنین (ع)، فاطمه زهرا (س) و ائمه (ع) موقوفات زیادی توسط این افراد ایجاد و استمرار آن را به دیگران توصیه می کردند. محمدی تصریح کرد: برخی افراد تصور می کنند که وقف کردن تنها برای افراد متمکن و ثروتمند است در حالی که هر کس می تواند براساس توان خود مانند خریداری یک جلد قرآن کریم و وقف آن و یا خریداری یک کتاب برای استفاده مردم و دانشجویان در این امر و سنت حسنه مشارکت داشته باشند. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: برای اینکه همه مردم بتوانند در امر الهی وقف مشارکت کنند وقف جمعی را به مجلس پیشنهاد دادیم و شورای نگهبان هم مصوبه نمایندگان مجلس را تأیید کرد که در این زمینه تلاش می کنیم تا وقف جمعی و گروهی را در جامعه ترویج دهیم. وی اظهار داشت: هر کس می تواند براساس توان خود با سرمایه گذاری حتی اندک اقدام به وقف جمعی کند. برای مثال 5 هزار نفر می توانند با خریداری یک مجتمع و سرمایه گذاری در آن در بحث وقف جمعی و گروهی مشارکت کنند. محمدی در پایان گفت: برخی افراد می خواهند که سرمایه زندگی خود را پس از مرگ با مدیریتی مطلوب و ماندگار وقف کنند که این امر یکی از تفاوت های وقف نسبت به اقدامات خیر دیگر است. چرا که آن فرد می تواند نوع مدیریت موقوفه خود را مشخص کند. ضمن اینکه هیچ کس حق ندارد نیت واقف را تغییر دهد.
منبع: فارس

-----------------------------------------------------------------------------

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

Y1399698951

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی


لینک کوتاه: betanews.ir/news/393228

خبر فوق مربوط به رسانه موبایل می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم