کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
تسلیحات آمریکایی سازمان دیده بان حقوق بشر با اشاره به حملات هوایی غیرقانونی عربستان سعودی به یمن، بر ضرورت توقف فروش تسلیحات آمریکایی به ریاض تاکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان دیده بان حقوق بشر در نامه ای به «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا از وی خواست تا با توجه به حملات غیرقانونی بیشمار ریاض در یمن، سریعا فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کند.

«سارا مارگون» مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر در واشنگتن گفت که آمریکا در حالی مجوز انتقال میلیاردها دلار سلاح به عربستان را صادر می کند که نیروهای ائتلافی به رهبری ریاض در حال بمباران خانه ها، مدارس، بیمارستان ها و مراسم سوگواری در یمن هستند.

مارگون گفت که اوباما آخرین فرصت را برای تغییر راهبرد آمریکا در قبال عربستان سعودی و یمن در اختیار دارد و این فرصت به معنای متوقف کردن سریع انتقال تسلیحات به عربستان و بازنگری در مشارکت احتمالی نیروهای آمریکایی در بسیاری از حملات هوایی غیرقانونی نیروهای ائتلافی در یمن است.

دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل گزارش داده است که حداقل 4 هزار و 125 غیرنظامی از مارس سال 2015میلادی تاکنون، در یمن کشته و هفت هزار و 207غیرنظامی دیگر در حملات هوایی عربستات سعودی زخمی شده اند.

دیده بان حقوق بشر 58 مورد از حملات هوایی غیرقانونی نیروهای ائتلافی در یمن را به همراه 16 حمله ای که با کمک بمب های خوشه ای ممنوع شده بین المللی در یمن صورت گرفته اند، ثبت کرده است.

بر این اساس، نیروهای ائتلافی در 21 حمله غیرقانونی خود در یمن، از جمله مرگبارترین حملات صورت گرفته در 15 مارس به بازار منطقه مصطبه که به مرگ حداقل 97 غیرنظامی منجر شد و همچنین حمله 8 اکتبر به یک مراسم تشییع جنازه در صنعا که به مرگ 100 نفر و جراحت بیش از 500 نفر انجامید، از تسلیحات ساخت آمریکا استفاده کرده اند.

این دو نمونه حمله مرگبار از موارد جنایات جنگی محسوب می شوند.

مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید دارد که اوباما می تواند با متوقف کردن انتقال تسلیحات آمریکایی به عربستان در طول ماه های آخر ریاست خود در کاخ سفید، تفاوتی واقعی در زندگی مردم یمن ایجاد کند و به ریاض نشان دهد که ارتکاب جنایات جنگی پیامد دارد.

انتهای پیام/.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393182

خبر فوق مربوط به رسانه تسنیم می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم