خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
علیرضا جهانگیری کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاحهای شیمیایی در لاهه هلند آغاز به کار کرده است.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، بیست و یکمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاحهای شیمیایی با حضور مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی، نمایندگان عالیرتبه کشورهای عضو و سازمانهای غیر دولتی در لاهه هلند به ریاست سفیر و نماینده دائم آلمان آغاز به کار کرد.

علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان منع سلاحهای شیمیائی در لاهه طی سخنانی در این اجلاس با اشاره به وجود یکصدهزار جانباز و مصدوم شیمیایی در کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اهمیتی ویژه برای کنوانسیون سلاحهای شیمیائی و اجرای کامل مقررات آن قائل بوده و از هیچ تلاشی برای ارتقاء جهانشمولی آن فرو گذار نخواهد نمود.

وی اضافه کرد: تعهد کشورمان به کنوانسیون و همکاری با سازمان منع سلاح های شیمیایی فراتر از تعهدات حقوقی و نشات گرفته از باورهای دینی میباشد که در فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر مخالفت با تمامی سلاح های کشتار جمعی متبلور شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اهمیت جهانشمولی کنوانسیون، بر پیوستن فوری و بدون شرط رژیم اشغالگر قدس به این کنوانسیون تاکید نمود.

وی در ارتباط با همکاری های بین المللی در چارچوب کنوانسیون ضمن انتقاد از اعمال محدودیتها علیه برخی کشورهای عضو خواستار رفع موانع و تحریم ها در مسیر انتقال فناوری برای فعالیتهای صلح آمیز گردید.

جهانگیری با اشاره به اینکه حملات شیمیائی علیه جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ تحمیلی نقطه عطفی در توجه جامعه بین المللی به موضوع سلاحهای شیمیائی و شکل گیری این کنوانسیون محسوب می شود، از مقامات بین المللی، سفرا و هیاتهای شرکت کننده در این کنفرانس خواست از نمایشگاهی که در این رابطه و در حاشیه نشست توسط جانبازان شیمیائی ایران برگزار شده، بازدید نمایند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اقدامات سوریه در راستای ایفای تعهدات کنوانسیونی این کشور، بر همکاری جامعه بین المللی با این کشور بجای اعمال فشار سیاسی تاکید و خواستار اجتناب از برخورد تبعیض آمیز در قبال پرونده سوریه نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی شد.

جهانگیری اضافه کرد: گزارشات مکانیسم مشترک تحقیقات سازمان ملل متحد یکجانبه و بدون در نظر گرفتن اطلاعات ارائه شده توسط دولت سوریه، تهیه شده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن ابراز نگرانی از گزارشهای منتشره مبنی بر استفاده از سلاحهای شیمیائی توسط گروه های تروریستی در عراق و سوریه از جمله داعش و جبهه النصره تصریح کرد: کشورهای حامی این گروه ها که دسترسی آنها را به سلاحهای شیمیایی جهت استفاده علیه مردم بیگناه فراهم می نمایند، باید در برابر اقدامات خود پاسخگو باشند.

اضافه می نماید در کنفرانس سالانه دولتهای عضو کنوانسیون سلاحهای شیمیائی که از روز دوشنبه ٨ آذرماه جاری به مدت یک هفته برگزار می شود، موضوعات مختلف از جمله اقدامات کشورهای دارنده ذخایر سلاح های شیمیایی در خصوص انهدام سلاح های مذکور، دستیابی و کاربرد سلاح های شیمیایی توسط گروه های تروریستی، انهدام سلاح های شیمیایی سوریه، امور محرمانه، جهانشمولی و همکاری بین المللی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در این کنفرانس علاوه برهیات رسمی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سفیر و نماینده دائم کشورمان، تعدادی از جانبازان شیمیائی و انجمنهای غیر دولتی مرتبط با امور جانبازان شیمیائی حضور پررنگ وموثری دارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393166

خبر فوق مربوط به رسانه تسنیم می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم