جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرگزاری رسا، به نقل از حوزه هنری استان قم، محفل شعر «پیامبر رحمت(ص)» با حضور علی محمد مودب و شاعران جوان استان قم در سالن آسمان حوزه هنری استان قم برگزار شد. در ابتدای این محفل مودب مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری «شهرستان ادب» درباره فضای ادبی شهر قم گفت: «خوشبختانه ادبیات قم درخشش چشمگیری در این سال ها داشته و جوانان بسیاری از این شهر وارد ادبیات کشور شده اند. به هر حال یکی از گمشده های شعر امروز بحث معرفتی است که قم به خاطر جایگاهی که دارد و فضای معرفتی حاکم بر شهر، می تواند پل پیوند شعر امروز ما با گنجینه های معرفتی و متون اصلی و اصیل تمدن ما باشد.»

وی در ادامه به فاصله گرفتن فضای دانشگاهی از مباحث معرفتی اسلامی اشاره کرد و گفت: « بخش عمده مشکل به نظام آموزشی ما بر می گرددکه بریده از متون مقدس ماست. وقتی دانشگاه ها طراحی شدند و ساختار سنتی آموزش شکست و آموزش تخصصی به معنای مدرنش فنی و حرفه ای شد، پیوند برجستگان ما با متون معرفتی خودمان قطع شد. چند واحد درسی معارف و خرده ارتباطی که گاه بخاطر علاقه شخصی با متون برقرار می شود برای هنرمندان کم است.»

شاعر مجموعه « عاشقانه های پسر نوح» در ادامه افزود: «عشق از آشنایی بر می خیزد به همین خاطر مقدار بهرمندی هنرمند از متون و منابع معرفتی اهمیت پیدا می کند. اما متاسفانه ما خیلی دیر با متون خود آشنا می شویم و جاذبه ای که متن برای من به عنوان تحصیل کرده ی دانشگاهی دارد آنچنان که باید نیست.»

مودب در ادامه گفت:« وقتی هنرمند پیوندش با این متون و این میراث قطع می شود، حرفش نفسانی می شود و گرفتار چیزهایی می شود که از معبر درست خودش عبور نمی کند. اینکه احساسات را در شعر ارائه کنیم و برویم سراغ خلاقیت های تصویری و نوآوری خوب است به شرطی که از محتوا و منابع معرفتی مناسب هم بهرمند شویم خوب است. ما به عنوان کسی که داریم می نویسیم و حرف می زنیم از قرآن کم حرف زده ایم. دقتمان روی کلمات، متون و احادیث کم است. از این جهت این شهر می تواند چشمه برکت باشد چرا که بچه های شعر قم به این فضا نزدیک اند.»

وی در پایان سخنانش یادآور شد: «ما در معرض هجوم فکر و فلسفه های بیگانه ای هستیم که به منبع غیب متصل نیستند. ادبیات امروز ایران باید به خود نهیب بزند و به بازشناسی و دقت در متون معرفتی خود بپردازد. نباید ارتباط با دستاوردهای فنی و زیبایی شناسی روز را قطع کرد اما باید با اصل هویت و تمدن، پیوندی جدی داشت. فرصت خوبی برای جوانان قم هست که این اتفاق از همین جا شروع شود. چنانچه ادبیات قم همین الان هم چشمه این برکات هست اما خیلی بیشتر از این انتظار می رود.»

در ادامه شاعران شناخته شده قمی حجت الاسلام جواد محمد زمانی، زهرا بشری موحد، سید جواد میرصفی، حسن خسروی وقار، شهربانو طوسی، مهدیه اکبری، محمد حسین مهدویان و علیرضا نصیری اشعار خود را در رثای پیامبر رحمت، امام حسن مجتبی و حضرت امام رضا(ع) قرائت کردند. محفل شعر «پیامبر رحمت(ص)» در آستانه سالروز وفات پیامبر اعظم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و به همت حوزه هنری استان قم و بسیج هنرمندان استان برگزار شد./998/102/ب3

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393151

خبر فوق مربوط به رسانهرسا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم