جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 276

شکی وجود ندارد که چهره‌ ای انقلابی همانند فیدل کاسترو سوژه مناسب و تماشاگر پسندی برای ساخت فیلم محسوب می‌ شود. زندگی او تاکنون بارها با زوایا و نگرش های مختلف در سینما و تلویزیون روایت شده است.

فیدل کاسترو در سینما

ارنستو چه‌ گوارا شاید جذابیت بیشتری نسبت به فیدل کاسترو برای ورود به دنیای سینما داشت. بازیگران سرشناسی از بنیسیو دل‌ تورو گرفته تا عمر شریف نقش چه را در فیلم‌ های مختلف ایفا کرده‌ اند. چهره کاسترو هم در چندین فیلم‌ سینمایی، مستند و سریال تلویزیونی به تصویر کشیده شده است که در پی درگذشت رهبر بزرگ انقلاب کوبا به پنج اثر از این میان اشاره می‌ کنیم. با ویندوزسنتر همراه باشید.

چه! – Che! 1969

فیلم سال 1969 ریچارد فلیشر با محوریت فعالیت‌ های چه‌ گوارا ساخته شد و نقش او را عمر شریف بازی کرد. جک پالانس، بازیگری که سه بار نامزد دریافت اسکار شد هم در این فیلم نقش فیدل کاسترو دوست و هم‌ رزم چه را ایفا کرد. این اثر داستان کامل زندگی چه‌ گوارا از زمان سکونتش در کوبا تا مرگ او در بولیوی را به تصویر کشید.

فیلم چه! با واکنش های منفی منتقدان در سراسر جهان مواجه شد. از معروف‌ ترین این واکنش ها می‌ توان به راجر ایبرت اشاره کرد که درباره این فیلم نوشت: “ایده ساخت این فیلم مثل یک کابوس بود.”

فیدل – 2002 Fidel

2002 Fidel

2002 Fidel

دیوید ات وود در سال 2002 مینی‌ سریالی را بر اساس شخصیت فیدل کاستر و فعالیت‌ های او در دوران انقلاب کوبا و امور سیاسی پس از آن ساخت. در این پروژه ویکتور هوگو مارتین نقش اصلی را ایفا کرد و گائل گارسیا برنال در نقش چه‌ گوارا ظاهر شده است. این مینی‌ سریال تلویزیونی عمر چندانی نکرد و خیلی زود از یاد مخاطبان فراموش شد.

چوپان خوب – The Good Shepherd 2006

The Good Shepherd 2006

The Good Shepherd 2006

در تبلیغات این فیلم هالیوودی که با بازی مت دیمن و آنجلینا جولی و کارگردانی رابرت دنیرو همراه بود، گفته می‌ شد که قرار است داستان به وجود آمدن سازمان سیا را روایت کند. اما در فیلم درگیری سازمان جاسوسی آمریکا در عملیات خلیج خوک‌ ها نشان داده شد و الک ون بارگن نقش فیدل کاسترو را بازی کرد.

چه – Che 2008

Che 2008

Che 2008

استیون سودربرگ هم از کارگردانان به نامی بود که به سراغ سوژه انقلابی کوبا رفت و در سال 2008 فیلمی دو قسمتی به نام “چه” را عرضه کرد.

تماشای دو قسمت این فیلم بیش از چهار ساعت طول می‌ کشید. بنیسیو دل‌ تورو نقش چه‌ گوارا را ایفا کرد و نقش فیدل کاسترو را بازیگر مکزیکی، دیمیان بیچر بازی نمود. با این که منتقدان بسیاری این کار را قابل تحسین خواندند، اما به طرز مشکوکی جای خالی آن در میان نامزدهای اسکار آن سال مشاهده می‌ شد.

با این همه، شاید این اثر را بتوان موفق ترین و معروف ترین فیلم در مورد فیدل کاسترو قلم داد کرد.

محافظان – Watchmen 2009

Watchmen 2009

Watchmen 2009

آلن مور و دیو گیبونز رمانی را به نگارش درآوردند که فیلم اقتباسی آن با نظرات متناقض منتقدان و تماشاگران رو به‌ رو شد.

زک اسنایدر کارگردان نگهبانان بود و با وسواس تمام بازیگرانی را برای پرتره شخصیت‌ های مشهور فیلمش انتخاب کرد، تا شباهت زیادی با چهره اصلی داشته باشند.

در این فیلم ابرقهرمانی چهره‌ های مشهوری چون فیدل کاسترو، ‌ریچارد نیکسون، جان لنون، نورمن راکول، لری کینگ، دیوید بویی، میک جگر، هنری کیسینجر، ‌جان اف، کندی، اندی وارهول و… که همگی طی دهه ۱۹۸۰ در حوزه خود از مشهورترین شخصیت‌ ها شناخته می‌ شدند، به تصویر کشیده شدند، اما به شیوه ای ماکلا متفاوت. اسنایدر نقش فیدل کاسترو را به جان کوبیلکا سپرد.

پیوست

منبع: thehindu

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393124

خبر فوق مربوط به رسانهویندوز سنتر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم