جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش ایرنا ، مراسم عزاداری شب شهادت امام رضا (ع) در حرم کبریایی حضرت فاطمه معصومه(س) خواهر گرامی آن حضرت با حضور زائران و دلسوختگان مکتب اهل بیت(ع) با اجرای برنامه های عزاداری و مدیحه سرایی در حال برگزاری است.
شهر قم در این شب ملکوتی یکپارچه سیاهپوش و پرچم های مشکی در سراسر شهر برافراشته شده است و محبان اهل بیت(ع) با دلی شکسته و غمبار در گوشه و کنار این شهر و در کنار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) سوگنامه می خوانند و این گونه عشق و علاقه خود را خاندان عصمت و طهارت(ع) نشان می دهند.
امشب دسته های عزاداری و هیات های سینه زنی و زنجیر زنی دل های دردمند خویش را به ضریح حرم مطهر حضرت معصومه گره زده اند و مداحان اهل بیت(ع) به نوحه سرایی در رسای آن امام همام می پردازند.
زائران حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) از نقاط مختلف کشور به قم آمده اند تا در این شب غمبار به ساحت مقدس امام زمان(عج) و حضرت معصومه (س) تسلیت بگویند و این گونه عشق و علاقه خود را به اهل بیت(ع) نشان دهند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز در کنار دسته های عزداری و سینه زنی با برگزاری آیین های سوگواری و عزاداری دست بر سینه گذاشته و به پیشگاه بانوی آب و آیینه عرض تسلیت می گویند و در غم از دست دادن هشتمین امام معصوم شک ماتم می ریزند.
مراسم سوگواری شب شهادت حضرت امام زضا(ع) در مسجد مقدس جمکران و برخی بقاع متبرکه امامزادگان،و بیوت مراجع تقلید نیز با حضور گسترده زائران و مردم قم برپا شد و سخنرانان گوشه هایی از زندگانی گهربار آن امام همام را بیان کردند.
حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در 11 ذیقعده 148 هجری در مدینه دیده به جهان گشود. «ابوالحسن»، «ابوالحسن ثانی» و «ابوعلی» از کنیه های هشتمین پیشوای شیعیان و مشهورترین لقب ایشان «رضا» بود. در روایتی از امام جواد(ع) آمده که این لقب از طرف پروردگار به پدر بزرگوارش اعطا شده است.
امام رضا(ع) تا پیش از هجرت به مرو در مدینه ساکن بود و در آنجا به هدایت مردم، تبیین معارف دینی و سیره نبوی می پرداخت. دوران 20 ساله امامت هشتمین امام شیعیان با خلافت هارون الرشید، امین و مامون همراه بود. در زمان حکومت هارون الرشید، امامت امام رضا(ع) آغاز شد و از ابتدا ایشان آشکارا با استبداد حاکم مخالفت کرد. اما این خلیفه به رویارویی مستقیم با ایشان نپرداخت و در دوران حکومت امین عوامل و ماموران حکومت عباسی به دلیل اختلاف های داخلی و مشکلاتی که در دستگاه خلافت ایجاد شده بود، کمتر برای امام(ع) مزاحمت ایجاد می کردند اما شروع خلافت مأمون، سال هایی همراه با اندوه و ناملایمت را برای امام رضا(ع) رقم زد.
مامون عباسی برای نظارت بر عملکرد امام(ع) تصمیم گرفت ایشان را از مدینه به خراسان منتقل کند تا با پیشنهاد خلافت و ولایتعهدی، حکومت خویش را در میان مردم موجه جلوه دهد. هر چند امام(ع) این موضوع را قبول نکرد اما سرانجام با اصرار و تأکیدهای فراوان، این امر را با شرط اینکه «احدی را به عنوان والی در کار دولتی منصوب نکند»، «هیچ کس را عزل نکند»، «هیچ رسمی را نقض نکند» و «در امور دولتی مشاوری از دور باشد» پذیرفت.
مامون که با محدود کردن امام(ع) به هدف خود دست نیافته بود، نقشه قتل این امام بزرگوار را طراحی کرد و با مسموم کردن هشتمین امام شیعیان در روز آخر صفر 203 هجری ایشان را به شهادت رساند. پیکر مطهر این امام بزرگوار در شهر توس به خاک سپرده شد و اینک آرامگاه امام رضا(ع) میزبان عاشقان و پیروانان حق و حقیقت از سراسر جهان است.
7403/ 6133/ خبرنگار- محسن آقا گلی ** انتشار دهنده:

انتهای پیام /*

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393110

خبر فوق مربوط به رسانهایرنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم