خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه «یوتارنی» چاپ روز سه شنبه زاگرب، کرواسی در چارچوب ظرفیت های این کشور بعنوان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تصمیم به تشکیل نیروی هوایی مشترک با کشورهای اسلوونی، مجارستان و بلغارستان گرفته و برای دستابی به این منظور به حمایت های مالی و راهبردی بین المللی، ناتو و شرکای دوجانبه نیاز دارد.
وزرای دفاع کشورهای کرواسی، اسلوونی، مجارستان و بلغارستان در سال 2015 تفاهم نامه همکاری را امضا کردند و به دنبال آن فرماندهان ارتش های این چهار کشور توافق نامه ای را در سپتامبر سال 2016 در شهر اسپلیت کرواسی برای تاسیس نیروی هوایی مشترک به امضا رساندند.
این توافق نامه پایه ای محکم برای ایجاد یک مرکز چندملیتی جهت آموزش و تمرینات واحدهای هوایی می باشد و تمامی این پروژه زیر نظر فرماندهی ناتو و آمریکا قرار دارد.
کشورهای امضا کننده این توافق نامه موظف هستند که توانایی نظامی خود در امور هوایی را بالا برده و به متحدان خود نیز کمک کنند.
بنابه این گزارش، چنین نیروی هوایی که مانند نیروی «SAS» در انگلیس خواهد بود با برخورداری از آموزش های موردنیاز و مجهز بودن به تجهیزات مدرن برای نفوذ به مقرهای دشمن، مبارزه با تروریسم، خروج نیروهای خود از خاک دشمن می تواند عملکرد داشته باشد.
ارتش کرواسی در حال حاضر در ترکیب خود نیروی هوایی ویژه ای ندارد. این کشور تنها یک فرماندهی ویژه دارد که در چارچوب آن واحدی برای انجام عملیات شناسایی و جنگی وجود دارد.
مخاطبین روزنامه زاگربی یوتارنی نیز نقش آمریکا در این پروژه را تضادفی نمی دانند و بر این باورند که ایالات متحده آمریکا مدت طولانی در فکر تشکیل یک پایگاه در کرواسی جهت آموزش نیروهای هوایی ویژه است تا در آینده نیروهای ناتو و همچنین نیروهای آمریکایی بتوانند از این پایگاه در ماموریت های مدیترانه و شمال آفریقا استفاده کنند.
کرواسی از مدت ها پیش پایگاه « زادار» و فرودگاه «اودبینا» این کشور را در اختیار نیروهای هوایی و نیروهای ویژه امریکا برای انجام تمرینات قرار گذاشته شده است.
ارتش کرواسی که درحال مدرنیزه کردن سلاح و تجهیزات خود است در ماه جولای سال جاری میلادی یک فروند هواپیمای حمل و نقل C-5 گالاکسی با پنج فروند بالگرد نظامی از 16 فروند بالگرد اهدایی آمریکا را در فرودگاه 'زادار' در شمال این کشور دریافت کرده است.
ارتش کرواسی در کنار پنج فروند بالگرد نظامی از نوع Kiowa Warriors OH-58 D، قطعات یدکی و همچنین ماکت هواپیما برای آموزش خلبانان نیز از آمریکا دریافت خواهد کرد.
بنا به گزارش رسانه های خبری زاگرب، تحویل 11 بالگرد دیگر از 16فروند بالگرد اهدایی آمریکا به ارتش کرواسی در سال های آینده انجام خواهد شد.
ارتش کرواسی با دریافت این بالگردها از لحاظ شناسایی، عملیات هوایی و ارتباط سیستم های جنگی به قدرت و برتری بیشتری دست می یابد.
این بالگردهای نظامی به یک مجموعه کامل تسلیحاتی، سنسورهای نوری- الکترونیکی، ارتباطات رادیویی و تجهیزات رهگیری مجهز هستند که از طرف مقامات نیروی هوایی کرواسی در آمریکا در سال گذشته انتخاب شده اند.
تمامی این بالگردهای اهدایی بین 100 تا 600 ساعت پرواز داشته اند.
بالگردهای اهدایی که در ساختار اسکادران 93 پایگاه هوایی کرواسی قرار خواهند گرفت در فاصله زمانی 2010 تا 2012 تولید و در سال های 2012 تا 2015 مورد استفاده عملیاتی قرار گرفته اند.
کرواسی از سال 2009 به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و از سال 2013 به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است.
کرواسی یکی از 6 جمهوری یوگسلاوی سابق به شمار می رود که با برگزاری همه پرسی عمومی در تاریخ 25 ژوئن 1991 میلادی اعلام استقلال کرد.
جمهوری کرواسی براساس سرشماری سال 2003 میلادی بیش از 4 میلیون و 437 هزار نفر جمعیت دارد و از غرب با اسلوونی ازشمال با مجارستان و از شرق با صربستان و بوسنی و هرزگوین و از جنوب با مونته نگرو مرز مشترک دارد.
اروپام**436**1392**انشتار دهنده: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393063

خبر فوق مربوط به رسانه ایرنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم