جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
شبهه: ولی فقیه و اهل تسنن؟در فتواى شیخ محمود شلتوت (رئیس جامع الازهر مصر) به حقانیت تشیع اعتراف شده و اطاعت در مسائل دینى از مذهب شیعه، براى همه فرقه‏ها مسلمین جایز دانسته شده است.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو وبلاگ "پیروان ولایت" نوشت:

ـ به طور مسلّم در احکام فردى، کسى آنان را ملزم به پیروى از ولى فقیه نمى‏داند؛ بلکه الزام در ناحیه مسائل اجتماعى و حکومتى است. این امرى اجتناب‏ناپذیر است؛ زیرا در هر جامعه‏اى، وحدت رویه لازم است و بدون آن آنارشیسم و هرج و مرج پدید مى‏آید. از این ‏رو نه تنها اهل تسنن؛ بلکه غیر مسلمانان نیز در حکومت اسلامى، باید قوانین و هنجارهاى اجتماعى اسلام را بپذیرند؛ مگر دایره ای خاصى از امور که قابل استثنا است.
ـ البته بسیاری از فقهاى برجسته اهل تسنن،

پیروى از علماى شیعه و تقلید از آنان در احکام را جایز مى‏دانند؛ به عنوان نمونه مى‏توان به فتواى شیخ محمود شلتوت (رئیس جامع الازهر مصر) توجه کرد که در آن به حقانیت تشیع اعتراف شده و اطاعت در مسائل دینى از مذهب شیعه، براى همه فرقه‏ها مسلمین جایز دانسته شده است.
ـ و در عین حال آنچه موضوع بحث است، این است که همه فقهاى اهل تسنن، اطاعت از حاکم مسلمان را واجب مى‏دانند؛ به ویژه اگر او فقیه عادل و با تقوا باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393020

خبر فوق مربوط به رسانهرسا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم