خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه گرمسیری کشور با بیان اینکه خسارات ناشی از سرمای اخیر به باغات مرکبات ناچیز بوده است، گفت: باغداران برداشت مرکبات یخ زده را در اولویت قرار دهند.به گزارش ایران اسلامی، مرتضی گل محمدی رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری کشور، خسارات ناشی از سرمای اخیر به باغات مرکبات را ناچیز عنوان کرد و اظهارداشت: باغداران محصولات یخ زده را برداشت کنند ضمن اینکه میزان خسارت ناشی از سرما و یخبندان در ارقام مختلف مرکبات متفاوت است، به طوری که محصولاتی مانند لیموترش نسبت به پرتقال و گریپ فروت به یخبندان حساس تر است و به هیچ عنوان برای شمال ایران کاشت ارقام حساس به یخبندان توصیه نمی شود.

وی افزود: با توجه به ثبت درجه حرارت ازجانب سازمان هواشناسی در مناطق غرب استان مازندران به نظر می رسد میزان خسارت ناشی از یخبندان زیاد نباشد.

وی گفت: میوه هایی که آسیب دیده اند قابلیت ترمیم خسارت های جزیی را دارند و در بعضی مناطق شمال با وجود برف هیچ گونه خسارتی به میوه مرکبات وارد نشده است.

گل محمدی افزود: در صورتی که میوه ها تلخ شده باشند، توصیه می شود میوه برداشت شده و برای مصرف تازه خوری و آبمیوه استفاده شود.

وی گفت: میوه هایی که در اثر سرما آسیب دیده اند نرم و اسفنجی شده اند و در صورتی که میوه ها سالم و سفت باشند و بتوانند روی درخت باقی بمانند، نیازی به برداشت سریع آنها نیست.

گل محمدی با بیان اینکه میوه هایی که تلخ شده، قابلیت برگشت پذیری به حالت غیر تلخی را نداشته و به همین دلیل نگهداری آنها روی درخت تاثیری در کاهش تلخی نخواهد داشت، افزود: میوه هایی که تلخ و دچار آسیب سرمایی نشده باشند قابلیت انبارداری دارند و توصیه می شود میوه های تلخ شده روی درخت باقی نماند تا تأثیر منفی روی محصول سال بعد نداشته باشد.

وی گفت: در مورد درختان کیوی که برداشت میوه آنها انجام شده، نیز کشاورزان باید نسبت به هرس شاخه ها، سبک سازی تاج و قیم ها اقدام کنند.

گل محمدی افزود: در صورت نشست زیاد برف روی داربست ها، کشاورزان باید اقدام به تخلیه برف کنند تا از شکستگی تاج و خم شدن قیم ها جلوگیری شود.

وی گفت:برای تاک هایی که میوه آنها برداشت نشده توصیه ما، برداشت میوه است و میوه هایی که آسیب دیده اند و دارای علایم لهیدگی و آب گزیدگی هستند، با برش میوه و تغییر رنگ قابل تشخیص است و میوه هایی که سفت بوده و بدون علائم هستند را می توان انبار کرد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/393002

خبر فوق مربوط به رسانه ایران اسلامی می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم