خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
افغانستان تا چهار سال آینده در تولید برق خودکفا خواهد شد

وزارت انرژی و آب کشور اعلام کرد: این وزارت برنامه دارد تا ۴ سال آینده از منابع تجدید پذیر همانند آب، باد و نور خورشید حدود دو هزار مگاوات برق تولید و با این حجم تولید ، کشور در تولید انرژی برق خود کفا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آوا ، عبدالبصیر عظیمی، سخنگو و معاون وزارت انرژی و آب افغانستان به بی بی سی گفت: افغانستان برای تولید این مقدار برق به حدود ۶ میلیارد دالر پول نیاز دارد.

به گفته او تاکنون ۱.۵ میلیارد دالر تعهدات جهانی وجود دارد و دولت افغانستان نیز متعهد به تامین ۱.۵میلیارد دلار شده است.

او گفت: دولت افغانستان تلاش می کند ۳ میلیارد دالر دیگر را از جامعه جهانی کمک بگیرد و همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری در این بخش کند.

آقای عظیمی افزود: هزینه تولید یک مگاوات انرژی برق در کشور ۳ الی ۵ میلیون دالر است.

به گفته او حکومت فعالیت هایی را آغاز کرده که به کمک بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، سایر کمک کنندگان بین المللی و بانک های افغانستان زمینه حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در عرصه انرژی را فراهم کند.

او اضافه کرد: فراهم کردن امکانات مالی از جمله دسترسی به وام، بخشی از این تلاش ها است.

آقای عظیمی علاوه کرد: افغانستان ظرفیت حدود ۳۱۰ هزار مگاوات انرژی را دارد که حدود ۸۰ درصد این انرژی از منابع تجدید پذیر تولید می شود.

وی افزود:از این مقدار ۲۲۲ هزار مگاوات از انرژی خورشید و ۲۳ هزار مگاوات نیز از آب تولید خواهد شد.

با توجه به تمام تلاش هایی که حکومت در سال های اخیر کرده، افغانستان بیشتر به انرژی وارداتی از کشورهای ازبکستان، ایران، ترکمنستان و تاجیکستان وابسته است.

در حال حاضر نیز برق در شهر کابل، پایتخت، جیره بندی شده و بیشتر ساکنان شهر در شبانه روز کمتر از ۶ ساعت برق دارند، ولی حکومت اعلام کرده که قادر است در شبانه روز ۱۶ ساعت به مردم برق بدهد.

برشنا قبلا اعلام کرده بود که ۳۵ درصد از مردم افغانستان به برق دسترسی دارند و حدود ۷۵ درصد برق مصرفی افغانستان نیز وارداتی است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392914

خبر فوق مربوط به رسانهآوا پرس می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم