خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
آل‌سعود تلاش می‌کند نفوذ خود را تونس به‌ویژه در دورۀ پس از انقلاب این کشور حفظ کند آل‌سعود تلاش می‌کند نفوذ خود را تونس به‌ویژه در دورۀ پس از انقلاب این کشور حفظ کند

عربستان سعودی وامی 800 میلیون دلاری به تونس داده که گفته می شود قرار است در اجرای طرح های توسعه هزینه شود.

به گفتۀ یوسف البسام، معاون رئیس صندوق توسعه عربستان، 100 میلیون دلار از این مبلغ کمک بلاعوض است که صرف ساخت یک بیمارستان و ترمیم مسجد می شود.

مسجد جامع عقبه بن نافع، یکی از مهم ترین مساجد تونس که در شهر تاریخی قیروان واقع شده است را بازسازی و ترمیم می کند.

اعطای وام کم بهره و کمک مالی عربستان به تونس در حالی است که ریاض تلاش می کند نفوذ خود را در این کشورافریقایی، به ویژه در دورۀ پس از انقلاب تونس، حفظ کند.

مردم تونس حدود 6 سال پیش با برگزاری اعتراضات گسترده نهایتاً به حکمرانی 23 سالهٔ زین العابدین بن علی در این کشور پایان دادند. بن علی هم زمان با گسترش انقلاب تونس به عربستان سعودی گریخت.

یوسف الشاهد، نخست وزیر این کشور، اواسط آبان امسال عبدالجلیل بن سالم، وزیر امور مذهبی را به دلیل انتقاد علنی از وهابیتِ عربستان برکنار کرد.

عبدالجلیل بن سالم، وزیر امور مذهبی تونس، که به دلیل انتقاد از وهابیت عربستان برکنار شد

بن سالم در جلسهٔ مجلس گفته بود این «جرئت» را داشته که در گفتگو با سفیر عربستان در تونس و همچنین برخی دیگر از مقامات سعودی، وهابیت عربستان را به عنوان عاملیِ تروریسم زیر سؤال ببرد.

بن سالم همچنین مدارس مذهبی بنیادگرایانهٔ عربستان را الهام بخش ایدئولوژی های افراطی در منطقه دانسته بود.

دولت تونس در بیانیه ای تأکید کرده بود روابط این کشور با ریاض «کاملاً هماهنگ» است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392904

خبر فوق مربوط به رسانهپرس تی وی می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم