کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 171

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، به منظور تسویه بخشی از بدهی های دولت به طلبکاران غیردولتی و تداوم جریان پرداخت های خزانه داری کل کشور دو سری اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت در نمادهای «سخا1» و «سخا2» از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر و در فرابورس پذیرش شده که سررسید آنها تا پایان سال جاری است.

این اسناد با نمادهای «سخا1» و «سخا2» به ترتیب به تعداد 20 و 25 میلیون ورقه به ارزش اسمی هر ورقه یک میلیون ریال منتشر شده اند و تاریخ سررسید آنها به ترتیب 19 دی ماه و 19 بهمن ماه سال جاری است.

از دیگر ویژگی های این اوراق به با نام و قابل معامله بودن آنها در بازار فرابورس ایران می توان اشاره کرد. ضمن آنکه طبق بند «ز» تبصره 5 قانون بودجه سال 95 کل کشور تسویه این اوراق در سررسید، مقدم بر تمامی پرداخت های خزانه داری کل کشور بوده و تسویه آن قبل از سررسید توسط خزانه مجاز است.

پیش تر مهدی بنانی، مدیرکل مدیریت بدهی های وزارت اقتصاد در خصوص این اوراق گفته بود دولت برای گسترش اسناد خزانه اسلامی برنامه ویژه ای دارد و حجم انتشار این اسناد در سنوات آتی افزایش خواهد یافت. به گفته وی این ابزار مانند وجه نقد دوشادوش دیگر منابع مالی بودجه مورد استفاده قرار می گیرد و در مقاطعی نیز بر منابع نقدی بودجه ارجحیت داشته و از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است؛ تاکنون اسناد خزانه اسلامی مراحل اول تا پنجم به ارزش مجموع 50 هزار میلیارد ریال از سوی دولت تسویه شده اند و هم اکنون معاملات این اوراق در نمادهای اخزا6 تا 10 در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس به ارزش 70 هزار میلیارد ریال در جریان است. به زودی و در قالب اطلاعیه رسمی نیز تاریخ و نحوه عرضه اولیه سخا1 و 2 اطلاع رسانی می شود تا با گشایش نماد معاماتی این اسناد، امکان خرید آن برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم شود.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392899

خبر فوق مربوط به رسانه آی سی تی پرس می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم