خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: کاهش ۷۴ درصدی بارش در حوضه آبریز ارومیه/رشد ۳۴ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه

مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز دریای خزر و ارومیه گفت: با وجود افت 74 درصدی بارش حوضه آبریز ارومیه در سال آبی جاری، تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته، 34 سانتی‌مترافزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدمرتضی موسوی در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، با اشاره به تراز 1270.47 متری سطح آب دریاچه که در مدت مشابه در سال گذشته 1270.13 بوده است، افزود: هم اکنون تراز دریاچه حدود 34 سانتی متر بالاتر از تراز سال قبل است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا به امروز 23 میلی متر ثبت شده است، گفت: این میزان در مقایسه با سال آبی گذشته 74 درصد و نسبت به میانگین درازمدت 52 درصد کاهش داشته است.
موسوی در باره اقدامات وزارت نیرو در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: در راستای مصوباتی که دولت یازدهم برای احیای دریاچه ارومیه در سال آبی 96-95 در دستور کار خود دارد قرار است، 8 درصد نسبت به سال های مبنا که در سومین سال اجرای آن هستیم و به صورت تجمعی تا 24 درصد، کاهش مصارف را از طریق سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه اعمال کنیم.
وی همچنین یادآور شد: پیش بینی شده تا مصارف کشاورزی امسال نیز با شرایط بهینه تری در پایاب سدها به اجرا در آیند.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و ارومیه در ادامه اضافه کرد: حداقل رهاسازی آبی را که می توان از سدها برای احیای دریاچه ارومیه در سال آبی جاری پیش بینی کرد 370 میلیون مترمکعب است و چنانچه شاهد بارش ها و روان آب های خاصی در منطقه باشیم، بدون اعمال افزایش در سایر مصارف، می توان میزان رها سازی از سدها را برای دریاچه، به طور متناسب افزایش داد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو برنامه ریزی کرده است تا 716 میلیون مترمکعب آب را برای مصارف کشاورزی از محل سدها اختصاص دهد.
موسوی با بیان اینکه بنا به کمبودهای مالی، اعتبارات برای پروژه ها و رفع موانع انتقال آب از حوضه های مجاور به دریاچه ارومیه به موقع پرداخت نشده و به همین دلیل لایروبی رودخانه ها و مرمت و بازسازی تاسیسات آبی نیز به تعویق افتاده اظهار امیدواری کرد: برای اجرایی شدن حداکثرآبرسانی به پیکره آبی دریاچه ارومیه، اعتبارات مورد نیاز در ماه های باقیمانده سال به واحدهای اجرایی تزریق شود تا شرایط مطلوب تری برای دریاچه ارومیه فراهم شود.
انتهای پیام/ب

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392704

خبر فوق مربوط به رسانهفارس نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم