خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 141
دانش > فضا - همشهری آنلاین:
مخزن بزرگی از یخ به بزرگی ایالت نیومکزیکو در سیاره مریخ می‌تواند آب مورد نیاز ساکنان آینده این سیاره را تامین کند.

براساس گزارش دیسکاوری، پس از زمین، مریخ قابل سکونت ترین سیاره در سامانه خورشیدی است، اما این به آن معنی نیست که انسان می تواند به راحتی به این سیاره رفته و در آن زندگی کند.

اگرچه سطح مریخ خشک تر از خشک ترین بیابان های زمین است، ناسا اکنون مخزن زیرزمینی عظیمی از آب منجمد در این سیاره یافته است که روزی می تواند ناجی مهاجران مریخی شود.

کلیدی ترین عامل بقا برای ساکنان آینده مریخ، استفاده از منابعی است که درحال حاضر روی این سیاره وجود دارند، از این رو فرود آمدن در نزدیکی منبع آبی شناخته شده در مریخ می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. آب تنها برای زنده نگه داشتن فضانوردان به کار نمی رود، از آن برای تولید سوخت و پشتیبانی از کشاورزی در مریخ نیز استفاده خواهد شد.

به بیانی دیگر درصورتی که انسان نتواند منبع آبی روی مریخ بیابد و یا نتواند راهی برای دسترسی به این منبع ایجاد کند، باید رویای سفر به مریخ را به فراموشی بسپارد، اما اکنون کشف این منبع زیرزمینی بزرگ یخ توسط ماهواره ناسا می تواند مسیر رویای سکونت در مریخ را متحول سازد.

به گفته جک هولت محقق دانشگاه تگزاس این منبع جدید نسبت به دیگر منابع آب در مریخ قابل دسترس تر است، زیرا در عمق کمی قرار گرفته و در منطقه ای نسبتا مسطح و صاف واقع شده است که امکان فرود فضاپیما در آن بیشتر خواهد بود.

این مخزن در زیر فلات مشهور اتوپیای مریخ قرار دارد، جایی که فرودگر وایکینگ 2 ناسا در سال 1976 در آن فرود آمد. با استفاده از داده های رادار SHARAD مدارگرد اکتشافی مریخ محققان توانستند تکه های بزرگ یخی به ضخامت 80 تا 170 متر را کشف کنند که محوطه ای به وسعت ایالت نیومکزیکو را پوشش داده است. این مخزن 50 تا 85 درصد آب منجمد است که با خاک و سنگ ترکیب شده است.

اتوپیا در نیمه راه قطب شمال و استوای مریخ واقع شده است، منطقه ای که در آن آب امکان حضور در سطح سیاره را ندارد. احتمال داده می شود دلیل تراکم یخ در این منطقه به این دلیل باشد که سیاره در دورانی نسبت به امروزش شیب محوری بیشتر داشته است. مریخ طی دوره های 120 هزار ساله به شدت دچار تغییر شیب می شود، شیب محوری این سیاره هم اکنون 25 درجه است اما ممکن است این درجه به 60 نیز برسد. این تفاوت درجه شدید منجر به ایجاد تغییرات اقلیمی شدید تری شده و روند تشکیل یخ را از قطب شمال به مناطق پایین تری هدایت کرده است.

مخزن زیرزمینی اتوپیا در زیر لایه ای 10 متری از سنگ و خاک واقع شده است و این به آن معنی است که اولین ساکنان زمین می توانند به راحتی آغاز به حفاری کرده و به منبع آب دسترسی پیدا کنند.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392694

خبر فوق مربوط به رسانه رسا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم