خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
از کتاب "حقوق جزای عمومی افغانستان" رونمایی شد

طی مراسمی در دانشگاه غرجستان کابل، از کتاب " حقوق جزای عمومی افغانستان رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری آوا، امروز سه شنبه(۹قوس) طی یک همایش علمی در دانشگاه غرجستان از کتاب "حقوق جزای عمومی افغانستان" اثر علمی دکتر"نعمت الله نبوی" رونمایی صورت گرفت.

استاد دکتر سید علی مطهری، حقوقدان و استاد دانشگاه که در مورد این اثر صحبت می کرد، جایگاه علم و دانش را در دین مبین اسلام والا و مهم ارزیابی نموده و در ابتدا برای استناد به این موضوع به آیه (هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون ۵۱۷ الزمر) اشاره و نیز حدیث نبوی (اطلب العلم فریضة علی کل مسلم ومسلمة) را ایراد نمود.

استاد مطهری از این کتاب به عنوان بهترین منبع درسی برای دانشجویان در مقطع لیسانس یاد نموده و گفت: کتاب "حقوق جزای عمومی افغانستان" اثر گران سنگ دکتر نبوی، به لحاظ شکلی و مفهومی و نیز شیوا بودن آن می تواند به عنوان منبع درس از سوی اساتید در دانشگاه های کشور انتخاب و از آن بعنوان منبع اصلی استفاده صورت گیرد.

آقای مطهری، از عام فهم بودن، آسان سازی مطالب، رعایت اختصار، گزیده گویی، تلفیق و ترکیب حقوق جزایی سنتی و مدرن و مهم تر از همه نوشته شدن این کتاب با رویکرد درسی را مهم ترین و باارزش ترین محاسن این اثر عنوان کرد.

در همین حال دکتر"محمد قاسم الیاسی" رییس و استاد دانشگاه البیرونی، با توجه به نیاز جامعه تحصیلی افغانستان به منابع علمی و بومی معتبر، این کتاب را یکی از بهترین کتب برای دانشجویان در مقطع لیسانس توصیف نمود.

آقای "الیاسی" با وصف اینکه کتاب "حقوق جزای عمومی افغانستان" اثر علمی دکتر"نعمت الله نبوی" را یک اثر خوب خواند؛ اما نقد هایی را نیز بر آن وارد کرد.

الیاسی افزود: یکی از موضوعاتی که به یک اثر علمی ارزش می بخشد؛ همانا! ترتیب، تنظیم، تدوین و چینش مطالب مندرج در یک کتاب است. ولی متأسفانه نکات یاد شده بصورت دقیق در این کتاب رعایت نشده است.

به عقیده وی ، در مباحث گنجانده شده به مکتب اسلام هیچ اشاره ای صورت نگرفته است و نیز در بحث "سود گرایی و اصالت فایده جرمی بنتام "دیدگاه اندیشمندان متأخر و بعد از او ذکر نشده است.

در همین حال، نویسنده کتاب ضمن پذیرش نقد های مذکور هدف خود از نوشتن کتاب را نبود یک منبع بومی، وایجاد تسهیل برای دانشجویان و نیز وجیبه دینی هر انسان براساس اصل عبادت دانستن تعلیم و تعلم دانست.

به گواهی تاریخ، افغانستان تنها کشوریست که نخستین دانشگاه معیاری را در سطح منطقه داشته است.

دانشگاه کابل در سال ۱۳۱۱ شمسی دوسال پیش تر از دانشگاه تهران تاسیس و از کشور های خارجی مثل ایران و ممالک دیگر دانشجو می پذیرفت، اما امروزه با تأسف تمام، این دانشگاه حتی از رقابت با بعضی دانشگاه های خصوصی عقب مانده است.

اساتید دانشگاه و اهل تحصیل، جنگهای چند دهه اخیر و نیز عدم تمایل و بی رغبتی مردم به علم و دانش را عامل اصلی این افول و عقب گرایی می دانند.

"سید علیرضا عالمی" دانش آموخته رشته روابط بین الملل در گفتگو با آوا؛ ضمن مهم خواندن این اثر به توصیف از علم و دانش پرداخته و از کتاب به عنوان پل ارتباطی میان گذشته و حال یاد نمود.

وی از اساتید، دانشمندان و خبرگان خواست تا با تمسک به کتاب و قلم یک حلقه فکری را برای علما و دانشمندان بعدی ایجاد نمایند.

آقای عالمی، ضمن تأسف از "کتاب زدگی" در میان جوانان و نوجوانان، از آنها خواست تا در حصول علم و دانش باید از هیچ تلاشی دست نبردارند.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392677

خبر فوق مربوط به رسانهآوا پرس می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم