خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

دکتر «رضا سیمبر» معتقد است که طرفداران پیوستگی امنیتی آمریکا و اروپا نسبت به دوران ریاست جمهوری ترامپ در کاخ سفید نگران هستند.

به گزارش شفقنا به نقل از مهر، دکتر سیمبر اظهار داشت: سران اروپایی طی دهه های گذشته و اخیر و در قبال مسائل امنیت بین المللی خود طرفدار دو تز متفاوت بوده اند. یکی از این تزها آتلانتیسیسم (پیوستگی امنیتی آمریکا و اروپا) و دیگری تز «اروپا برای اروپا» است. در دوران جنگ سرد و پس از آن برخی سران اروپایی و متعاقبا سران آمریکایی، به تز آتلانتیسیسم معتقد بودند.

وی افزود: اگرچه در دهه ۱۹۷۰ از سوی فرانسوی ها تز دیگری تحت عنوان «اروپا برای اروپا» و در مقابل تز آتلانتیسیسم مطرح شد اما این تز، به رویکردی غالب در اروپا تبدیل نشد. حتی پس از وقوع بحران بالکان نیز ایالات متحده آمریکا که در صدد توجیه دخالتهای خود در اروپا بود، تز آتلانتیسیسم را پررنگ تر ساخت.

استاد روابط بین الملل دانشگاه گیلان افزود: هم اکنون سران اروپایی در خصوص انتخاب ترامپ نگرانی هایی دارند. این نگرانی ها از یک سو امنیتی و از سوی دیگر اقتصادی است. طرفداران آتلانتیسیسم در اروپا نگران به چالش کشیده شدن این تز در دوران ریاست جمهوری ترامپ هستند. در حالی که متحدان کلاسیک آمریکا در اروپا (همان طرفداران تز آتلانتیسیسم) نگران حضور ترامپ در کاخ سفید هستند، روسیه از تحولات اخیر در آمریکا و احتمال به چالش کشیده شدن آتلانتیسیسم در دوران ریاست جمهوری وی استقبال می کند.

دکتر سیمبر در پایان تاکید کرد: در حوزه اقتصادی نیز ترامپ شعارهایی را در تایید سیاستهای حمایتگرایانه داخلی داده و در مبارزات انتخاباتی خود بر آنها تاکید داشته است. این رویکرد حمایتگرایانه داخلی (حمایت از صنایع داخلی و کشاورزی و …. در آمریکا) می تواند ساختار اقتصاد بین المللی آمریکا و متعاقبا مناسبات نزدیک اقتصادی واشنگتن و متحدان اروپایی آن را تغییر دهد. از این رو شرکای اروپایی آمریکا علاوه بر ابعاد امنیتی، نگران تاثیر حضور ترامپ بر مناسبات اقتصادی آمریکا و اروپا هستند.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

لینک کوتاه: betanews.ir/news/392496

خبر فوق مربوط به رسانه شفقنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم