تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
صنعت داروسازیدر حالی که مقامات آمریکایی می گویند که غذا و دارو مشمول تحریم های آن ها بر ضد ایران نیست، مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی، با تاکید بر این که ایران روش های خود را برای تامین محصولات غذایی دارد و و دچار مشکل نمی شود، خاطرنشان می کند که " تنها کلمه "غذا" و "دارو" تحریم نشده و تحریم های بانکی، کشتیرانی و بیمه باعث بروز مشکلاتی می شود که به تبع آن ها واردات این کالاها همچون شرایط عادی گذشته انجام نمی شود".

به گزارش ایسنا، از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه و غیرقانونی بر ضد مردم ایران، مقامات این کشور بارها اعلام کرده اند که غذا و دارو مشمول تحریم ها نمی شود و در نتیجه هدف تحریم ها، مردم ایران نیستند. این ادعاها در حالی مطرح می شود که تحریم های بانکی فرایند واردات همه کالاها از جمله غذا و دارو را تحت تاثیر قرار داده و دچار مشکل می کند. درواقع اگرچه روی کاغذ کلمه "غذا" و "دارو" تحریم نشده، اما در عمل فروشندگان خارجی این کالاها نمی توانند پول خود را از واردکنندگان ایرانی دریافت کنند و این مسئله می تواند باعث بروز مشکلاتی در واردات این محصولات شود.

در این رابطه مسعود بصیری - مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی - با بیان این که تحریم های مربوط به سازمان کشتیرانی، بیمه و انتقال پول باعث بروز مشکلاتی در روند واردات مواد غذایی شده، اظهار کرد: سخنان و مواضع مقامات آمریکایی مبنی بر این که واردات دارو و مواد غذایی تحریم نیست با واقعیت نخوانده و نادرست است چرا که واردات محصولات خارجی نسبت به گذشته دشوارتر شده و در شرایط عادی و نرمال انجام نمی شود.

وی در ادامه تاکید کرد که البته ایران روش های خود را برای تامین محصولات غذایی دارد و و در این رابطه دچار مشکل نخواهد شد.

بصیری با بیان این که اتفاقا هدف تحریم های آمریکا غذا و دارو است، اظهار کرد: مقامات آمریکایی مدام در بوق و کرنا می کنند که غذا و دارو مشمول تحریم ها نیست، اما از طرف دیگر از روش هایی استفاده می کنند که واردات کالا از جمله محصولات غذایی و دارویی را برای ایران دشوار می کند.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی، آمریکا تنها کلمه "غذا" و "دارو" را تحریم نکرده، اما در عمل برای واردات این کالاها مانع تراشی می کند.

وی خاطرنشان کرد: برای مثال به شرکت های اروپایی اعلام می شود در صورت معامله با ایران از نقل و انتقالات پولی با آمریکا محروم می شوند، یا در مواردی کانتینر گوشت برزیلی در بین راه متوقف شده و واردکنندگان مجبور شده اند راه های دیگری را امتحان کنند.

انتهای پیام

   #وزارت جهاد کشاورزی #واردات دارو #جهاد کشاورزی #برجام

محتوای خبر «برخلاف ادعای آمریکایی ها، غذا و دارو نیز عملا تحریم شده است» را در سایت «ایسنا» ببینید