تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
عنوان دهلی نو - ایرنا - سفیر سابق هند در عربستان درباره دور جدید تحریم های آمریکا علیه ملت ایران تاکید کرد که این گونه اقدامات واشنگتن علیه ملت ایران فاقد هرگونه مشروعیت بین المللی بوده و از هیچگونه حمایت جهانی برخوردار نیست.

تلمیذ احمد که دو بار سفیر هند در عربستان بود و مسوولیت سفارت هند در امارات متحده عربی و عمان را نیز در کارنامه خود دارد در گفت و گو با ایرنا در دهلی نو اظهار داشت: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران هیچ مشروعیتی در قوانین بین المللی ندارند.
وی افزود: شخصا اعتقاد دارم که هدف اصلی این تحریم ها ترسیم چهره ای بد و شرور از ایران است در حالیکه جهان می داند که ایران هیچ خطایی انجام نداده است.
وی با تاکید بر اینکه که دور جدید تحریم ها بدان دلیل که از حمایت های بین المللی برخوردار نیستند، در واقع تصمیم شخصی و یک جانبه رییس جمهوری آمریکا قلمداد می شوند، افزود: جامعه بین المللی مخالف این تحریم ها هستند دقیقا همانطور که مخالف خروج آمریکا از برجام نیز بودند بنابراین من معتقدم که فشارها و تحریم های آمریکا بی تاثیر خواهد بود زیرا هیچ کشوری از آن حمایت نمی کند.
احمد گفت: پیش بینی من آن است که تحریم های آمریکا علیه ملت ایران ظرف مدت شش ماه تا یک سال تاثیر خود را کاملا از دست خواهند داد.
وی افزود: واقعیتی که قدرت های استکباری باید خود را برای قبول آن آماده کنند آن است که دوره تسلط و استیلای آمریکا به پایان خود نزدیک شده است. در امور جهانی قدرت های دیگری مانند روسیه، چین، هند، ترکیه، ایران و بخش هایی از اتحادیه اروپا مانند فرانسه و آلمان در حال ظهور هستند که به دنبال ایفای یک نقش مسولانه تر برای ترغیب صلح و ثبات در خاورمیانه و همچنین جامعه بین المللی هستند.
سفیر پیشین هند در عربستان افزود: ما هم در حال حاضر هم شاهد تلاش های این قدرت های جدید و مسئولیت پذیر برای طرح مسائل به شکل منطقی و راه یافتن راه حال ها از طریق مشورت بین خود با هدف ارتقا و بهبود امنیت هستند. این در حالیست که آمریکا به طور فزاینده ای از سوی کشور های جهان به عنوان یک قدرت بی مسئولیت و ناقض قوانین بین المللی در نظر گرفته می شود، بنابراین دیگر همه می دانند که دولت واشنگتن قادر به ارائه هیچ گونه امنیت و ثبات در امور بین المللی نیست.
تلمیذ احمد تاکید کرد: تحریم ها بخشی از کمپین مبارزه با ایران است که دولت ترامپ از همان آغاز به کار خود برای پیشبرد آن تلاش کرده است. وی در اقدامات خود از حمایت گروههای داخلی آمریکا مانند احزاب جمهوری خواه تندرو، احزاب راست گرای مسیحی و همچنین لابی صهیونیستی برخوردار است. ترامپ همچنین از حمایت های نزدیک رژیم صهیونیستی برخوردار است که با همکاری لابی صهیونیستی در واشنگتن، از اقدامات وی پشتیبانی می کنند.
او در ادامه با تاکید بر اینکه این رفتار در مقابل ایران سازنده و عادلانه نبوده و به برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه که منطقه ، امروز بسیار به آن نیاز است کمک نمی کند، اظهار کرد منطقه در حال حاضر به رهبری قوی نیاز دارد که بتواند این مساله مهم را تضمین کند که مسائل در درون خود منطقه و به صورت سازنده حل و فصل می شوند و جایی برای اقدامات خصمانه در آن وجود ندارد
وی گفت: ایران کاملا به تعهدات خود در برجام عمل کرده است و هیچ دلیلی برای اجرایی کردن هیچ گونه تحریمی علیه ملت و دولت ایران وجود ندارد.
این صاحبنظر سیاسی هندی در خصوص واکنش هند به سیاست های آمریکا توضیح داد: هند یک رویکرد کاملا سازنده در مقابل این مساله اتخاذ کرده است، مقامات هندی به صراحت به آمریکایی ها اعلام کرده اند که توقف کامل واردات نفت از ایران امکان پذیر نیست. هند تنها برای یک دوره کوتاه مدت واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است و برای شش ماه از تحریم های آمریکا معافیت دریافت کرده است اما این دوره تمدید خواهد شد زیرا آمریکا نمی تواند هند را منزوی کند. دهلی نو آشکارا اعلام کرده است که ایران برای امنیت انرژی این کشور بسیار مهم است. هند همچنین به آمریکا اعلام کرده است که از لحاظ منافع طولانی مدت هند در منطقه خاورمیانه، ایران یک همکار راهبردی برای دهلی نو محسوب می شود.
سفیر پیشین هند در امارات و عمان افزود: ایران یک همکار و شریک هند در پروژه های ارتباطی از طریق بندر چابهار به افغانستان، آسیای مرکزی روسیه و اروپا است. این پروژه های ارتباطی بسیار برای منافع هند مهم هستند. دولت هند همکاری های خود را در این زمینه با ایران کاهش نخواهد داد. ایران همچنین یک همکار مهم برای هند در زمینه اقتصادی است. هند صادراتی به ارزش 2 تا 3 میلیارد دلار به ایران دارد و بخش بزرگی از صنعت و کشاورزی هند متعهد به صادرات به ایران هستند که تامین منافع آنها نیز بسیار برای دولت هند مهم است. بنابراین من فکر می کنم در یک سال آینده ما روابطی عادی با ایران خواهیم داشت.
احمد تصریح کرد: همانطور که اعلام کردم، ما امروز شاهد سقوط تدریجی نظام جهانی به رهبری آمریکا هستیم. آمریکا دیگر به عنوان یک بازیگر مسئولیت پذیر در امور بین الملل و یک منبع امنیت و ثبات محسوب نمی شود.
وی گفت: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که برای او آمریکا در اولویت قرار دارد و این موضعی نیست که یک قدرت جهانی بتواند آن را به کار گیرد. مسئولیت اول کشور های قدرتمند تامین امنیت در مناطقی است که مسایل مختلفی در آنها جاریست. ما شاهد ظهور بازیگران جدید در خاورمیانه و سایر مناطق هستیم. این کشورها به تدریج در حال گسترش نقش خود جهت ترغیب صلح و ثبات در منطقه هستند. من به روند صلح آستانه شامل روسیه، ترکیه و ایران اشاره می کنم که به صورت سازنده به دنبال ترغیب صلح و ثبات در سوریه است. من همچنین از دیدار استانبول، میان روسیه، ترکیه، فرانسه و آلمان که با هدف بررسی مسائل مهم در سوریه انجام شد استقبال می کنم. همچنین هند و چین به صورت نزدیک برای ترغیب صلح و ثبات در افغانستان با یکدیگر همکاری می کنند. بنابراین بازیگران جدی در عرصه جهانی هم اکنون شکل گرفته اند و آنها به دنبال ایجاد صلح و ثبات در منطقه هستند.
سفیر سابق هند در عربستان در پایان تصریح کرد که جامعه جهانی دیگر به آمریکا احتیاجی ندارد زیرا واشنگتن از یک نظام بین المللی مبتنی بر قانون حمایت نمی کند.

آمریکا هفته گذشته تحریم هایی را در عرصه های نفتی و بانکی و برخی عرصه ها علیه ملت ایران وضع کرد.
واشنگتن با توجه به مخالفت بین المللی با رویکردهای ضدایرانی خود مجبور شد هشت کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائیکه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند. در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس بانک مرکزی ایران اشاره کرد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است آمریکا هیچ چیز جدیدی برای بعد از نوامبر ( 13 آبان ماه) وجود ندارد که انجام دهند و این یک موضوع کاملا تبلیغی و روانی است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم درحاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان دراستانبول گفت: آمریکایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
وزیر امور خارجه ایران در حساب توئیتری خود نیز نوشت: ایالات متحده با اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران که مردم عادی را هدف گرفته، به عالی ترین دادگاه سازمان ملل و شورای امنیت دهن کجی کرد.
به گفته وی، اما ایالات متحده از این قلدرمابی نتیجه معکوس می گیرد؛ نه فقط به این خاطر که برجام مهم است، بلکه به این خاطر که جهان نمی تواند به ترامپ و شرکایش اجازه دهد نظم جهانی را نابود کنند. ایالات متحده - و نه ایران - منزوی شده است.
عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی نیز با اشاره به عقب نشینی دولت آمریکا از ادعای خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، خاطرنشان کرد: دولت آمریکا هر کاری که می خواست، انجام داد و بعد از نوامبر (آبان) اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی، تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از فعالیت شرکت های خود در ایران، اعلام کرد که سازوکار مالی برای ادامه تجارت شرکت های خارجی با ایران و همچنین فروش نفت ایران و امکان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می کند.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.
وی که سخنانش در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی کشورها گفت که قصد نداریم به دوستان و هم پیمانان خود آسیبی بزنیم.
آساق**267**1424**1663**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

   #هند #برجام #واشنگتن #خاورمیانه #آلمان #روسیه #فرانسه #چین #ترکیه #سوریه

محتوای خبر «تحریم های آمریکا علیه ملت ایران مشروعیت ندارند» را در سایت «نسیم» ببینید