تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
همسایه ها پیش قدم تحریم هوایی ایران

عصراقتصاد: پس از برجام مهمترین گزینه ای که وزارت راه و شهرسازی به آن پرداخت قراردادهایی برای ورود هواپیماهای نو به ناوگان هوایی کشور بود اما اکنون که ترامپ دست به کار شده و یکه و تنها مقابل ایران ایستاده مشکلاتی برای ورود این ناوگان به کشورهای دیگر بوجود آمده است.

به گزارش عصراقتصاد، اکنون که امریکا تلاش می کند با تصمیمات یکجانبه خود تحریم های ایران را باز گرداند به دلیل وابستگی کشورهای دنیا به سیستم های مالی و سرمایه گذاری این کشور فشارهای خود را برای اعمال تحریم ها از طریق کشورهای دیگر اقدام می کند.

نکته جالب توجه این است که برای تحریم های هوایی ایران کشورهای همسایه از جمله ترکیه و لبنان اولین اقدامات خود را علیه ایران انجام داده و آغازگر فشار بر ناوگان هوایی کشور بودند.

پیش از این ۳ شهر ترکیه دستور توقف پروازهای ایرانی را صادر کرده بود، این در حالی است که در روزهای پایانی مهر ماه امسال رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران درباره تهدیدات جدید دولت آمریکا به افزایش تحریم های ایران و موضع ترکیه در این باره گفته بود که سیاستهای ما در قبال ایران عوض نشده است. آنهایی که ایران را تحریم می کنند، بهتر است نگاهی به خودشان (در خصوص فناوری هسته ای) بیندازند. مشکلات باید از طریق حسن نیت و دیپلماسی حل شوند.

اما در همین دوره زمانی شرکت هواپیمایی قشم ایر اعلام کرد که پروازهایش را به دلیل دستوری که از سوی مقامات هواپیمایی ترکیه آمده به سه شهر این کشور متوقف خواهد کرد. بر اساس اعلام این شرکت هواپیمایی دیگر اجازه پرواز به شهرهای ازمیر، اسپارتا و دنیزلی وجود ندارد و با توجه به سیاست های اتخاذ شده از سوی مقامات ترکیه، فعلا این پروازها متوقف خواهند بود.

به گفته مصیبی مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی قشم ایر، مقامات ترکیه ای هیچ توضیح مشخصی درباره علت تصمیم اتخاذ شده ارائه نکردند. همچنین سازمان هواپیمایی کشوری ایران هنوز توضیح خاصی درباره چرایی توقف این پروازها ارائه نکرده است.

طبق تعهدات بین المللی موجود در صنعت حمل و نقل هوایی، کشورهایی که با یکدیگر مشارکت پروازی دارند باید میان ایرلاین های دو طرف مساوات را برقرار کنند از این رو در صورت توقف پروازهای ایرلاین های ایرانی به این سه شهر احتمالا ایران باید برای ایرلاین ترکیه ای نیز شرایطی مشابه به وجود بیاورد.

سه شهر ترکیه که پروازها در آن ها متوقف شده، اصلی ترین مقاصد برای تورهای آنتالیا که یکی از اصلی ترین شهرهای ترکیه برای جذب مسافران ایرانی به حساب می آید که سالانه تعداد قابل توجهی تورهای گردشگری از سوی شرکت های ایرانی به مقصد این شهر برنامه ریزی می شود و از زمانی که پروازهای مستقیم به این شهر توریستی ترکیه متوقف شده است، مسیرهای جایگزین برای این تور محسوب می شوند.

بر اساس این گزارش، روز گذشته نیز لبنان سوخت رسانی به هواپیماهای ایران را متوقف کرد و این نیز دیگر کشور منطقه است که چوب لای چرخ ایران می گذارد.

چند روز پس از اعلام تصمیم شرکت ترکیه ای در توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایران در فرودگاه های این کشور، حالا شرکت لبنانی فعال در این زمینه نیز اعلام کرده که به ایرلاین های ایرانی سوخت نخواهد داد.

در این راستا، «یوسف فینیانوس»، وزیر حمل و نقل لبنانبه دیلی استار گفته که کمپانی های نفتی در فرودگاه لبنان هشداری مبنی بر تاثیر تحریم های آمریکا علیه ایران برای ادامه کار سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی دریافت کرده اند.

وی در مورد اینکه آیا این شرکت ها هشداری در مورد توقف و ممنوعیت حضور ایرلاین های ایرانی در فرودگاه هایشان دریافت کرده اند یا خیر؟ به این رسانه گفت: هشدار درمورد توقف حضور این ایرلاین ها نبوده بلکه در مورد سوخت رسانی به آنها بوده است.

یک مقام فرودگاهی ارشد لبنان گفت: کمپانی های نفتی بین المللی بعد از آغاز تحریم های جدید آمریکا در روز دوشنبه هفته گذشته، هشدار دریافت کرده اند.

وی گفته برخی از تامین کنندگان سوخت از طریق تصمیمات داخلی کمپانی خودشان از این هشدار مطلع شده اند.

وزیر حمل و نقل لبنان تایید کرده که هیچ یک از تامین کنندگان سوخت، اجازه سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی تحت تحریم را ندارند. وی گفته این تصمیم از سوی خود کمپانی های سوختی اتخاذ شده است نه دولت لبنان.

همچنین مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با ایسنا با تایید این خبر گفت: متاسفانه در روزهای گذشته صحبت هایی در این زمینه مطرح شده بود که در حال حاضر به مرحله اجرا رسیده و فعلا ایرلاین های ایرانی توان سوخت گیری در فرودگاه های لبنان را ندارند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی همچنین درباره آخرین وضعیت سوخت رسانی هواپیماهای ایرانی در ترکیه نیز گفت: متاسفانه با وجود انجام مذاکرات هنوز این مشکل حل نشده و ایرلاین های ما نتوانسته اند در ترکیه سوخت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

به گفته وی، حتی زمانی که شرکت های ایرانی این پیشنهاد را ارائه کردند که سوخت مورد نیازشان را به شکل نقدی خریداری کنند نیز شرکت ترکیه ای از این موضوع خودداری کرده است.

این تصمیم در حالی گرفته شده که لبنان در قیاس با ترکیه مقصد محدودتری برای مسافران ایرانی به شمار می رود هر چند پروازهای برنامه ای میان دو کشور در طول سال های گذشته همواره برقرار بوده است.

طبق پیش بینی کارشناسان، تنها بخشی از ناوگان ایران توان آن را دارد که بدون سوخت گیری میان ایران و ترکیه پرواز کند و مابقی هواپیماها مجبور خواهند بود که قبل از رسیدن به تهران در شهرهایی مانند تبریز یا ارومیه فرود آمده و سوخت گیری کنند.

   #ترکیه #لبنان #هشدار #قشم #برجام #اردوغان #ارومیه #آنتالیا

محتوای خبر «همسایه ها پیش قدم تحریم هوایی ایران» را در سایت «عصر اقتصاد» ببینید