تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT یازده ایراد اصلی گرفته

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سخنگوی شورای نگهبان ضمن بیان اینکه ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در مجموع 22 مورد است، گفت: ایرادهای اصلی شورای نگهبان ۱۱ مورد است که با اصلاح 11 مورد اصلی، همه 22 ایراد رفع می شود.

عباسعلی کدخدایی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با مصوبات ارسالی از سوی مجلس شورای اسلامی برای شورای نگهبان، اظهار کرد: طرح استفساریه بند «هـ» تبصره (1) قانون بودجه سال 1397 کل کشور، مصوب جلسه مورخ سوم مهر ماه هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 18/07/1397 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

همچنین کدخدایی درباره طرح اصلاح قانون صدور چک گفت: مصوب جلسه مورخ شانزدهم مرداد ماه هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 04/07/1397 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در ماده 9 موضوع اصلاح ماده 23، مطالبه خسارت تأخیر تأدیه بدون وجود شرط شرعی، خلاف موازین شرع شناخته شد.

شورای نگهبان به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان ایراد گرفت

وی در خصوص لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گفت: این لایحه که مصوب جلسه مورخ ششم شهریور ماه هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی بود در جلسات متعدد شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در جزء 3 بند (ث) ماده 6، از آن جا که مشخص نیست منظور از «پوشش بیمه ای کامل مشاغل» چیست و پرداخت حق بیمه آن بر عهده کیست، ابهام دارد پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. در ماده 7، اطلاق الزام والدین خلاف موازین شرع شناخته شد. در بند (ث) ماده 9، منظور از «آزار عاطفی» روشن نیست، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. همچنین در تبصره این ماده اطلاق مجازات والدین نسبت به بند (ت)، خلاف موازین شرع شناخته شد. در تبصره 1 ماده 13، اشکال فقهای معظم این شورا در خصوص مصوبه «پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلّم است » موضوع نامه شماره 1272/21/79 مورخ 7/9/1379، کماکان به قوت خود باقی است. در ماده 17، الزام اقدام در صورت وجود هرگونه خطری خلاف موازین شرع شناخته شد. ماده 18، باید مقید به رعایت حقوق طفل و همچنین موازین شرعی گردد و الاّ اشکال دارد.

کدخدایی در خصوص لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اظهار کرد: این لایحه در جلسه مورخ 18/07/1397 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده، اشکال سابق این شورا با عنایت به عدم اعمال نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر مغایرت برخی مواد مصوبه با سیاست های کلی نظام کماکان به قوت خود باقی است، لذا مغایر بند 2 اصل 110 قانون اساسی شناخته شد.

وی ضمن اشاره به لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی گفت: اشکال سابق این شورا با عنایت به عدم اعمال نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر مغایرت برخی مواد مصوبه با سیاست های کلی نظام کماکان به قوت خود باقی است، لذا مغایر بند 2 اصل 110 قانون اساسی شناخته شد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص لایحه حفاظت از خاک نیز اظهار کرد: مصوب جلسه مورخ یکم مهر ماه هزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 25/07/1397 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که ماده 3، از این حیث که مشخص نیست آیا شامل بهره برداری شخصی محدود نیز می شود یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. ماده 6، از این جهت که مشخص نیست آیا موازین امنیتی نیز رعایت می شود یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. تبصره ماده 9، از این حیث که مشخص نیست آیا صدور حکم و اعمال مجازات توسط محاکم انجام می شود یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. همچنین اگر در مواردی معدوم کردن مصداق اسراف باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد. ماده 21، از آنجا که مشخص نیست آیا انتقال بدون فروش را نیز شامل می شود یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در خصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم بیان کرد: ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در مجموع 22 مورد است که ایرادهای اصلی شورای نگهبان ۱۱ مورد است و ۱۱ مورد دیگر ایراد هایی است که مبنیاً به آن 11 مورد اول گرفته شده به گونه ای که با اصلاح آن 11 مورد اصلی، همه 22 ایراد رفع می شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره چرایی اعلام نظر شورای نگهبان درباره CFT همزمان با دور دوم تحریم های آمریکا در روز 13 آبان ماه گفت: این بدان دلیل بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز نظرات خود را برای شورای نگهبان ارسال نکرده بود و ما منتظر بودیم نظر کامل را برای مجلس ارسال کنیم.

وی افزود: به دلیل آن که دوشنبه 6 آبان زمان ارائه نظرات شورای نگهبان به مجلس به پایان می رسید، ما نظرات را اعلام کردیم، هیات عالی مجمع نیز شنبه عصر نظراتش را برای ما ارسال کرد که ما نیز یکشنبه 13 آبان آن را به مجلس فرستادیم و در همان تاریخ نیز اعلام رسمی کردیم.

کدخدایی یادآور شد: آیین نامه فعلی مجمع تشخیص مصلحت محدوده زمانی برای ارائه نظرات مجمع قائل نیست، از این رو هر زمان آنان نظرات خود را به شورای نگهبان بفرستند، ما آن را به مجلس ارسال می کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرده ایراد کلی شورای نگهبان که در ذیل 22 ایراد آورده شده کلا CFT را خلاف منافع ملی می داند و با ایراد کلی می گوید که ایرادات CFT قابل رفع نیست، گفت: اگر مجلس 11 ایراد اصلی را رفع کند، این ایراد کلی هم مانند بقیه ایرادات رفع شده تلقی می شود.

کدخدایی ادامه داد: براساس ایرادات به لایحه CFT حق شرط ها کامل نیست و می تواند کامل تر باشد، خوشبختانه قانون اساسی ظرفیت های خوبی را پیش بینی کرده برای اینکه هیچگونه بن بستی در نظام نداشته باشیم. مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام مکانیزیم هایی هستند که راهکارهایی را در مصوبات مختلف پیدا می کنند.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت های هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و نقش آنان در بررسی مصوبات مجلس، گفت: مجمع تشخیص مصحلت از سال 84 یا 86 وظیفه نظارتی بر سیاست های کلی نظام را داشته است. سیاست های کلی نظام بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت از سوی رهبری ابلاغ می شود و نظارت هم بر عهده رهبری است؛ در سال های گذشته نظارت بر این سیاست ها از سوی رهبر معظم انقلاب به مجمع تفویض شد و این اختیار از سال 96 به تمامی اعضای مجمع تفویض شده است.

وی اضافه کرد: این وظیفه نظارتی به هیات 15 نفره به انتخاب خود اعضای مجمع واگذار شده که آنان وظیفه نظارت بر سیاست های کلی را دارند که این ربطی به وظایف شورای نگهبان ندارد. در اصل این هیات جانشین مجمع تشخیص مصلحت نظام در این موضوع هستند و نظارتشان را در مورد مصوبات اعلام می کنند.

   #شورای نگهبان #قانون اساسی #فلاحت پیشه #نشست خبری #کمیسیون امنیت ملی #سازمان ملل متحد #تروریسم #رهبر معظم انقلاب #سازمان ملل #امنیت ملی

محتوای خبر «شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT یازده ایراد اصلی گرفته» را در سایت «عصر اقتصاد» ببینید