تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
بابک حمیدیان تاکید کرد بخش مهمی از خون و هیجانی که به سینمای حرفه ای ایران در دنیای معاصر وارد شده، مستقیماً مدیون اصغر فرهادی است.
137684_184.jpg
رویداد۲۴ بابک حمیدیان، بازیگر سینما و تئاتر، در حاشیه حضور سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، این رویداد را مثبت ارزیابی کرد و در این باره گفت: «جشنواره فیلم کوتاه تهران، معاصرترین رویداد این عرصه است که بسیار مهم و ارزشمند است. البته منظور من از معاصر این است که احتمالاً ۱۵ سال پیش مدیران مسئول و برنامه ریزان فرهنگی این سرزمین پیش بینی نمی کردند که بعد از مدیریت آن ها، شاهد یک سونامی مهیب و پرانرژی برای بقاء باشیم و نسلی ظهور کند که اتفاقاً این جشنواره را به این شکل گسترده و قدرتمند پیش ببرد.»

او افزود: «من از نزدیک با این نسل آشنا هستم، زیرا در سینما با آن ها کار می کنم، اما به نظر من اینکه بخواهیم، تأثیرگذاری جشنواره را با هیجان و صرفاً بر مبنای بالا بودن تعداد فیلم ها قضاوت کنیم، درست نیست. به نظر من صرفاً تعداد آثار و استقبال مخاطبان، دلیل بر آینده روشنی برای عرصه فیلم کوتاه نیست، زیرا ازدحام الزاماً مرا به هیجان نمی آورد.»

بازیگر فیلم «مصادره»، تأثیرگذاری انجمن سینمای جوان را غیرقابل انکار خواند و اظهار کرد: «در سال ۱۳۷۵ از انجمن سینمای جوان، مدرک فیلمبرداری دریافت کردم. در آن زمان و آن سال ها، این انجمن بسیار منزوی و در خلوت و خفا فعالیت می کرد، زیرا اواخر دهه ۷۰ امکان چنین ازدحام و فعالیتی نبود. البته همه می دانیم که دلیل این امر چیست و بسیار متأسف هستیم، اما با این اوصاف روند رو به رشد ادامه یافت و امروز نسل جوان ما جای نسل قبلی را گرفته اند و این عرصه هنوز فعال است.»

حمیدیان تصریح کرد: «در این نسل افراد خلاق، رؤیاپرداز و با ذوق و انرژی بسیاری دیده می شود، اما امیدوارم برای قضاوت سطح جشنواره، سال بعد نیز صرفاً بر شلوغی این رویداد تأکید نکنیم. مدیران نباید صرفاً به این مباحث افتخار کنند و بگویند که مثلاً در دوره مسئولیت من ۵ فیلم ساز کشف شده است. سؤال من از مسئولان این است که چرا نباید ۵۰ فیلم ساز کشف شوند؟»

او چراغ سینما ها را روشن خواند و گفت: «من در این بخش از استاد بزرگ عباس کیارستمی و مجید مجیدی صرف نظر می کنم. جدای از این اساتید، به نظر من بخش مهمی از خون و هیجانی که به سینمای حرفه ای ما در دنیای معاصر وارد شده، مستقیماً مدیون اصغر فرهادی است.»

بازیگر فیلم «به وقت شام» ادامه داد: «اصغر فرهادی، خون تازه ای به فرهنگ سینما رفتن این سرزمین تزریق کرد. امیدارم ایشان بدانند که چقدر مردم مدیون شخص مستقیم ایشان، برای تپیده شدن قلب سینمای ایران و ایجاد مناسبتی به نام سینما رفتن، هستند. این یعنی چراغ سینما ها روشن شده است.»

حمیدیان تأکید کرد: «خوشبختانه شاهد رشد پردیس های سینمایی هستیم که البته دیر نیز هست، اما من معتقدم که باید پردیس ها به جای اتفاقات بحرانی مانند قارچ در این سرزمین رشد کنند و سر برآورند.»

او روند طی شده توسط انجمن سینمای جوان را رو به رشد خواند و گفت: «انجمن سینمای جوان تا امروز تپیده است و مدیران دست به دست این دو ماراتن را طی کرده اند. امروز به واسطه اصغر فرهادی شور و نشاط شده که بسیاری از جوانان با شعار، «من هم از یک شهر کوچک دور می آیم؛ چرا که نه؟» وارد میدان شده اند و این اتفاق بسیار خوب و خجسته ای است.»

این بازیگر تصریح کرد: «به عنوان یک بزرگ تر توصیه می کنم، فیلمسازان و هنرمندان جوان، با آرامش و بدون هیجان به سمت مقصد حرکت کنند و نظیر اصغر فرهادی با احساس عمیق ایرانی فعالیت کنند.»

حمیدیان، فیلم کوتاه را از جمله علایق خود خواند و گفت: «من فیلم کوتاه را بسیار دوست دارم و از سال ۷۷ تا امروز در فیلم های کوتاه بسیاری بوده ام. امسال نیز با خانم فرنوش صمدی کاری اجرا کردم و همواره با آغوش باز کار فیلم کوتاه را می پذیرم.»

او از ورود خود به عرصه فیلمسازی خبر داد و گفت: «هدف نخست من فیلم کوتاه، مستند و در نهایت فیلم بلند است. امیدوارم با آرامش و احترام، روزی برسد که از بین فیلم سازان جوان دو دوست را مطرح و به سینمای حرفه ای وارد کنم.»

سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران تا ۲۳ آبان در پردیس ملت ادامه دارد.

   #سینما #اصغر فرهادی #جشنواره بین المللی #بابک حمیدیان #هنرمندان #عباس کیارستمی #مجید مجیدی

محتوای خبر «خون تازه ای که اصغر فرهادی به سینمای ایران تزریق کرد/ بابک حمیدیان و سونامی نسل جوان فیلمساز» را در سایت «رویداد24» ببینید