تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
کشف کتاب های قاچاقیک فعال نشر با بیان این که سیستم نظارت بر کتاب، قاچاق کتاب را گسترش می دهد می گوید: این وعده که برخی کتاب ها سانسور نشده است و کتاب ناشر سانسور شده، خودش باعث می شود این ذهنیت برای خواننده ایجاد شود که کتاب های قاچاق بهترند، زیرا دست نخورده اند؛ درصورتی که این طور نیست.

فرید مرادی - مدیر تولید انتشارات نگاه - در گفت وگو با ایسنا، درباره قاچاق کتاب و اقدام های اخیر در مقابله با آن اظهار کرد: مسئله قاچاق کتاب، مسئله امروز نیست؛ سال هاست که وجود داشته اما الان به حدی رسیده است که بازار موازی (قاچاق کتاب) از بازار اصلی کتاب قوی تر شده است، یعنی حجم کتاب هایی که در انبار قاچاقچیان کتاب پیدا شده چندین برابر تیراژهای خود ماست. مثلا ما کتاب را در ۱۰۰۰ نسخه چاپ می کنیم اما در یکی از انبارها ۱۰هزار نسخه از یک کتاب را کشف کرده ایم که این موضوع نشان می دهد آن ها به قدرت اقتصادی بزرگی تبدیل شده اند.

او خاطرنشان کرد: هنوز اراده جدی ای برای پیگیری و ریشه کن کردن قاچاق کتاب در مسئولان رده بالای کشور دیده نمی شود؛ گویا این موضوع برای شان اهمیتی ندارد. با وجود این حجم کتابی که از انبارها کشف شده باز هم واکنش چندانی نمی بینیم. آن چه الان اتفاق افتاده، تلاش های فردی عده ای از ناشران است که حیات شان به خطر افتاده است. اما به طور مثال از یک انبار چند میلیارد تومان کتاب قاچاق کشف شده است، صاحب انبار دستگیر و سپس با قرار ۸۰ میلیون تومانی آزاد شده است، انگار پول خرد بریزد و دیگر پشت سرش را نگاه نکند. این ها همه دردناک است.

این کارشناس نشر با وحشتناک خواندن وضعیت قاچاق کتاب افزود: فروش کتاب به حدی تنزل پیدا کرده کرده و تیراژ کتاب به حدی حقیر شده که هیچ نویسنده ای چیزی بابت کتاب عایدش نمی شود؛ این مسئله در شرایطی است که قاچاق کتاب به شکل وسیعی صورت می گیرد.

او در ادامه بیان کرد: آدم گاه از حجم کنترلی که توسط مسئولان وجود دارد شگفت زده می شود و زمانی که می بیند این قدر کتاب های هنجارشکن، ضدآیین و ضداخلاق وجود دارد و به فروش می رود، حیرت زده می شود. کسی هم ککش نمی گزد. اگر جمله ای در یک کتاب رسمی وجود داشته باشد، ده ها سایت و روزنامه واویلا سر می دهند که همه چیز به باد رفت، اما در مورد این همه هنجارشکنی که در بازار موازی اتفاق افتاده تا کنون کسی کوچک ترین اشاره ای هم نکرده است.

فرید مرادی با بیان این که ضربه ای به پیکره بازار موازی کتاب وارد شده اما تا ریشه کن کردن آن راهی طولانی باقی مانده است، اظهار کرد: این ها مانند اژدهای هفت سرند که فقط یک سرشان قطع شده است، دوباره سر بلند می کنند و باز هم این مشکلات را شاهد خواهیم بود. دقت داشته باشید ۹۰۰ دست فروش در سطح تهران مشغول فروش کتاب قاچاق هستند، ۹۰۰ دست فروشی که روزانه ۵۰۰ هزار تا یک میلیارد تومان گردش مالی دارند. فیلم ها و گزارش های بسیاری داریم که با دست فروشان برخورد می کنند، اما با یکی از این دست فروشان برخورد نمی کنند؛ نمی دانم این موضوع چطور اتفاق می افتد؟ یا در جاهایی امر مذموم رشوه وجود دارد، یا این که مسئله برخورد با این ها اصلا وجود ندارد. همه این ها سوال برانگیز است و مسائلی است که باید ریشه یابی شود. نمی دانم چرا به این جا رسیده ایم. جالب است بسیاری از کتاب فروشان سطح کشور هم فروشنده این نوع کالا بوده اند، الان گزارش هایی می رسد که در شهرهای مختلف این سیستم کار می کند. حرکتی هایی که صورت گرفته، نسبت به پدیده ای که به نام کتاب قاچاق در ایران وجود دارد، خیلی جزئی است.

مدیر تولید انتشارات نگاه درباره این که میزان خسارت این انتشارات از قاچاق کتاب چقدر است، گفت: نمی شود رقم دقیقی برای این موضوع عنوان کرد، زیرا قاچاق کتاب یک باره که اتفاق نیفتاده است، حداقل ۱۵ سال است که به صورت جدی تکرار می شود. تقریبا تمام کتاب هایی که کتاب های موفق و پرفروش ما بوده اند، در مجموعه این ها وجود دارند؛ از کتاب «تاریخ اجتماعی» راوندی گرفته تا آثار احمد شاملو، غلامحسین ساعدی، رضا براهنی، بزرگ علوی و علی محمد افغانی، همه در این مجموعه بوده اند که تیراژهای شان چندین برابر تیراژ ما بوده است. حالا از این که چندصدهزار تا از این کتاب ها طی این سال ها فروش رفته آمار دقیقی نداریم. به طور مثال، نزدیک ۲۰هزار کتاب «شازده کوچولو» در یک انبار پیدا کردیم که از پرفروش های نگاه بود.

او در ادامه تأکید کرد: آمار دقیقی از خسارت مان نداریم، اما آن چه مسلم است، آن ها به شدت ما را به لاک خودمان برده اند، تیراژهای مان به شدت پایین آمده و فروش کتاب های پرفروش مان به شدت کاهش یافته است.

مرادی سپس بیان کرد: شگفت آور است که کنار خیابان کتاب های افست می فروشند و به مردم می گویند این ها سانسور نشده است و با این وعده ها کتاب را به فروش می رسانند، ضمن این که برای قیمتش هم دست شان باز است و مانور می دهند؛ زیرا نه حق تألیف، نه پول حروف چین و صفحه آرا و نه پول نمونه خوان و ویرایش می دهند. خوراک حاضر و آماده ناشر را می گیرند و تکثیر می کنند و مردم که آگاه نیستند مال دزدی می خرند. شکی نیست آن ها نان را از سفره ناشر، نویسنده، پدیدآورنده و ویراستار گرفته اند. این موضوع اصلا خوشایند نیست.

او در پایان گفت: حجم اطلاع رسانی در زمینه قاچاق کتاب ناقص و اندک است و همه این ها باعث می شود بازار موازی کتاب به کار خود ادامه بدهد.

انتهای پیام

   #سانسور #چین #ریشه یابی

محتوای خبر «وعده کتاب سانسورنشده و گسترش قاچاق» را در سایت «ایسنا» ببینید