تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه جامعه ــ شهردار تهران در مراسم بدرقه ۱۳۵۰ نیروی شهرداری برای خدمت‎رسانی به زائران اربعین، از اعزام ۱۳۵۰ نیروی شهرداری برای خدمت‎رسانی به زائران اربعین حسینی(ع) خبر داد و در واکنش به برخی اخبار مبنی بر شنود در شهرداری تهران گفت: هیچ انسان آزاده ای به چنین کار پلشتی تن نمی دهد و کسانی هم که این موضوع را مطرح کرده اند، پلشت ترین کار ممکن را انجام داده اند.

1079901_605.jpg

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم بدرقه کاروان هزار و ۳۵۰ نفر از کارکنان شهرداری تهران، به عتبات عالیات برای خدمت به زائران اربعین حسینی، عصر امروز چهارشنبه، ۲۵ مهرماه، با حضور سیدمحمدعلی افشانی، شهردار تهران، محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و مجتبی یزدانی، معاون امور خدمات شهری شهرداری تهران برگزار شد.

افشانی، در این مراسم، با بیان اینکه امام حسین(ع) پیشوای آزادگان جهان اسلام است که درس آزادگی را از پدر و مادر خود به ارث برد و عبادت آزادگان را به ما آموخت، خطاب به کارمندان شهرداری تهران که برای خدمت به زائران اربعین حسینی اعزام می شوند، گفت: شما باید در این مسیر پیام ملتی را به دنیا برسانید که با آزادگان مشهورند.

وی افزود: ما در تاریخ اسلام زمانی که اسم آزادگان می آید، نام ایران را می شنویم و در تاریخ، جمهوری اسلامی با آزادگان مشهور است، برای همین است که خدمت به امام حسین(ع) را به عنوان پیشوای آزادگان انتخاب کرده ایم؛ این پیشوای بزرگ بر همه بشر حق دارد و همه جامعه بشری وامدار امام حسین(ع) هستند، چراکه ایشان برای زنده نگهداشتن آزادگی از خود و خانواده اش گذشت.

شهردار تهران افزود: شما هم که به عنوان میزبان و هم میهمان در این مراسم حضور پیدا می کنید، باید آزادی و آزادگی را به نمایش بگذارید. درس واقعی قیام امام حسین(ع) در کربلا فداکاری و ازخودگذشتگی برای جامعه خویش بود؛ کسی که شهید شد، اما جامعه اسلام را به سمت سعادت و خوشبختی حرکت داد.

افشانی با اشاره به اینکه موضوع اربعین به عنوان یک همایش بین المللی برای جهان تشیع مطرح است، اظهار کرد: از سال های قبل تعداد زیادی از زائران اعزام می شدند، بر همین اساس، هماهنگی مناسبی با مسئولان وزارت کشور انجام شد و همه دستگاه های مرتبط بخش زیادی از مسئولیت ها را بر عهده می گیرند که بخشی از حوزه های خدماتی بر عهده شهرداری است و چون جمع زیادی از شهروندان تهرانی به عتبات عالیات اعزام می شوند، همکاران ما از شهرداری تهران به منظور ارائه خدمات به زائران اربعین به این سرزمین مشرف می شوند.

وی بیان کرد: در این مراسم بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از کارکنان شهردراری تهران اعزام می شوند. امسال با حمایت شورای شهر اعتبار لازم برای این مراسم تخصیص داده شد و شکر خدا این کار هم انجام شد. اعتبارات این مراسم همچون سال های گذشته است؛ اما کمترین میزان هزینه را انجام خواهیم داد و در نهایت هزینه انجام شده را به اطلاع مردم می‎رسانیم.

شهردار تهران در خصوص برنامه ریزی های انجام شده برای حمل و نقل زائران اربعین، گفت: همانند سال گذشته حمل و نقل زائران کنار مرز بر عهده دولت ایران و آن سوی مرز بر عهده دولت عراق است و امسال هم قرار شد که همانند سال های گذشته این حمل و نقل انجام شود.

افشانی بعد از آن در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالی مبنی بر جزئیات دیدارش با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آن کسانی که این صحبت ها را می کنند نه دنبال آگاهی بخشی هستند و نه دنبال اطلاع رسانی، بلکه کسانی هستند که متأسفانه فکر می کنند اگر تخریب کنند و دروغ بگویند شاید شنونده بیشتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: من روز شنبه با آقای لاریجانی تماس گرفتم و تماس من هم در مورد یک موضوع کاری بود و با آن موضوعی که در ذهن آقایان است، هیچ ارتباطی نداشت. در این تماس به آقای لاریجانی گفتم که می خواهم شما را ببینم و او هم بلافاصله اعلام کرد که فردا حاضرم و من هم گفتم، چون فردا جلسه هیأت دولت است، نمی توانم؛ لذا قرار به دو روز بعد موکول شد. اما آن چه که دیگران مطرح کردند، همگی کذب است و متأسفانه گویا عده ای از روی بیماری این حرف ها را می‎زنند.

شهردار تهران در ادامه و در واکنش به برخی اخبار مبنی بر شنود در شهرداری تهران گفت: کسانی که امروز به زیارت امام حسین(ع) اعزام می شوند، نشان دهنده ماندگاری امام حسین(ع) در تاریخ هستند. دلیلی که سبب ماندگاری امام حسین(ع) در تاریخ شد، روح آزادگی امام برای دفاع از آزادگی بود، بنابراین هیچ انسان آزاده ای به چنین کار پلشتی تن نمی دهد و کسانی هم که این موضوع را مطرح کرده اند، پلشت ترین کار ممکن را انجام داده اند.

افشانی تاکید کرد: به خاطر تهمتی که این افراد زده اند و مجبور به تکذیب شدند و بعد هم من به واحد حقوقی شهرداری اعلام کردم که از افرادی که به این موضوع پرداختند و چنین اتهام ناروایی را زدند، شکایت کنند. بعد از این تصمیم برخی از سایت ها از نگرانی اینکه شاید فردا جوابی نداشته باشند فایل ها را هم منتشر کردند. این کار کاملا کذب بود؛ در زندگی خودم به غیر از توحید کلمه ای را بالاتر از آزادی برای بشر نمی دانم چراکه انسان بدون آزادی، فاقد معناست.

مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، دیگر سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به اینکه طی ۳ ماه گذشته جلسات متعددی برای اعزام کاروان خادم الحسین شهرداری تهران به کربلا، نجف و کوفه انجام شده است، اظهار کرد: همچنین جلساتی را به صورت پیوسته در کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران برگزار کردیم و در نهایت منجر به تصویب لایحه شورای شهر تهران در خصوص اربعین شد.

وی ادامه داد: براساس مصوبه شورای شهر، شهرداری مجاز به هزینه کرد ۱۰ میلیارد تومانی در اربعین امسال شده است؛ لذا در سال جاری این خدمات را منسجم تر، قانونمندتر و با صرفه جویی بیشتر انجام خواهیم داد.

یزدانی گفت: افرادی که به این سفر اعزام می شوند، براساس قرعه کشی و به صورت داوطلبانه و بدون دریافت هیچ گونه حقوق و مزایایی به کربلا اعزام می شوند. شهرداری تهران بر این اساس در ۳ مرز شملچه، چزابه و مهران مستقر خواهد بود، ضمن اینکه در این مرز ها شهرداری های مناطق ۴، ۵ و ۶ مستقر خواهند بود.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از آسیب شناسی انجام شده نسبت به سایر برنامه های سال گذشته سخن گفت و افزود: با آسیب شناسی صورت گرفته شده قطعا برنامه های امسال منسجم تر، منظم تر و با هزینه کمتری برگزار خواهد شد؛ البته شهرداری تهران در کربلا، نجف و در محیط هایی که از قبل توسط مسئولان عراقی مشخص شده است مستقر خواهند شد.

وی تصریح کرد: در طی این مدت جلساتی نیز با محوریت وزیر کشور در وزارت کشور برگزار شد که در این جلسات استاندار تهران و معاون ستاد عتبات عالیات نیز حضور منظمی داشتند. نیرو های اعزامی به کربلا و نجف شامل نیرو های اجرایی شامل آتش نشان، بهشت زهرا و ستاد شهر سالم ۲۵۰ نفر، نیروی کارگری شامل سازمان مدیریت پسماند و مناطق ۲۲ گانه، ۱۱۰۰ نفر که جمعا ۱۳۵۰ نفر به کربلا، نجف و کوفه اعزام خواهند شد. نیرو های کارگری اعزام شده به کربلا، نجف و کوفه نیز به ترتیب ۷۰۰، ۶۰۰ و ۱۰۰ نفر به شهر های کربلا، نجف و کوفه هستند.

یزدانی با اشاره به لوازم اعزامی شهرداری به شهر های کربلا، نجف و کوفه هم گفت: اقلام مورد نیاز شامل مخزن، کیسه زباله، جارو، فرغون، بیل و سایر اقلام و همچنین ۵ دستگاه تریلر به شهر های کربلا، نجف و کوفه ارسال شده است. نیرو های شهرداری امروز ۲۵ مهر ماه اعزام و دو روز پس از اربعین یعنی ۱۰ آبان ۹۷ به کشور باز می‎گردند.

انتهای پیام

   #شهرداری #شهرداری تهران #شورای شهر تهران #کربلا #شهر تهران #کاروان #لاریجانی #وزیر کشور #عراق #اربعین حسینی

محتوای خبر «اعزام ۱۳۵۰ نیروی شهرداری برای خدمت‎رسانی به زائران اربعین حسینی(ع)» را در سایت «ایکنا» ببینید