تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
کبدچرب کبد چرب یکی از بیماری های شایع دنیای مدرن است که امروزه افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. اما طب سنتی توصیه های مفیدی برای پیشگیری و بهبود این بیماری دارد.

به گزارش ایمنا، موارد زیادی در ابتلا به این بیماری نقش دارند که از میان آن ها می توان به عدم تحرک، اضافه وزن، مصرف غذاهای چرب نظیر فست فودها، خوردن تنقلات مضر، مشکلات گوارشی و ...اشاره کرد. این بیماری معمولا با نشانه هایی مانند ضعف، خستگی، احساس سنگینی و فشار در ناحیه راست شکم همراه است. همچنین در برخی موارد مصرف خودسر داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها ممکن است در طولانی مدت، اثرات بسیار بدی بر روی کبد داشته باشند. برای بهبود و درمان کبد چرب در کنار اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی، استفاده از داروهای گیاهی نیز توصیه می شود.

تاثیر شگفت انگیز گیاه "خار مریم" در پاک سازی کبد

از گیاهان موثر برای بهبود و درمان این بیماری، دم کرده گیاه خار مریم است. در واقع تاثیر اصلی گیاه خار مریم بر روی سلول های هپاتوسیت Hepatocytes کبد است ، به گونه ای که مانع از تجمع مواد سمی در کبد و همچنین پاک سازی کبد می شود. از دیگر خواص خار مریم برای کبد می توان به ویژگی ضد التهابی آن و جلوگیری از تشکیل کیست در کبد اشاره کرد. مصرف این گیاه از تشکیل سرطان روده بزرگ نیز جلوگیری کرده و به سلامت کلیه ها کمک می کند.

توصیه های مفید برای پیشگیری و بهبود کبد چرب

بدین منظور توصیه می شود افراد مصرف غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب و پر حجم، نوشیدن آب همراه غذا، مصرف تنقلات شور، شیرینی های مصنوعی، غذای فریز شده، نمک زیاد و ...را به حداقل برسانند. همچنین مبتلایان به کبد چرب می توانند با مصرف زیاد آب، روزی چهار تا پنج واحد سبزیجات، انواع مرکبات، غلات سبوس دار، میوه هایی مانند سیب، به، انگور، کرفس و به ویژه لیموترش به بهبود بیماری خود کمک کنند. نوشیدن آب حاوی عصاره لیموترش تازه نیز در کنترل بیماری موثر است. لیموترش سرشار از ویتامین C بوده و از آنجا که دارای خواص آنتی اکسیدانی است، باعث هضم و جذب مواد مفید در بدن شده و به پیشگیری و درمان کبد چرب کمک می کند.

از دیگر موارد پیشگیری و بهبود بیماری می توان به مصرف کمتر گوشت قرمز و جایگزینی آن با سویا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه و سیب در رژیم غذایی روزانه اشاره کرد. زنجبیل از ادویه هایی است که باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها می شود. بنابراین مصرف دو تا سه بار زنجبیل در طول هفته برای پیشگیری از بیماری مفید است.

پیشگیری از رسوب چربی ها با نوشیدن چای سبز

نوشیدن چای سبز در پیشگیری از تجمع و رسوب چربی ها در اطراف کبد، نقش مهمی دارد. این نوشیدنی معجزه آسا روند بهبود بیماری را سرعت می بخشد و چنانچه در کنار رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها مصرف شود، می تواند کبد چرب را بهبود بخشد.

نقش عرقیات گیاهی در کنترل کبد چرب

عرقیات گیاهانی مانند شاهتره، خارشتر و کاسنی، داروهای گیاهی موثر در کنترل بیماری کبد چرب محسوب می شوند. همچنین به دلیل اینکه این نوشیدنی های گیاهی، طبع سرد دارند، موجب کاهش میزان کلسترول خون شده و به پاکسازی کبد و خالی شدن بدن از سموم و مواد زائد کمک می کنند.

   #کرفس #طب سنتی #سیب #سلامت #سرطان

محتوای خبر «مبتلایان به کبد چرب، مصرف این گیاه را دست کم نگیرند!» را در سایت «ایمنا» ببینید