تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پای بیت کوین و ژن خوب از سینما بریده می شود رئیس سازمان سینمایی از ابلاغ نظام نامه تهیه کنندگی و تاثیر آن در جلوگیری از ورود پول های کثیف به سینما و همین طور کنترل دستمزدهای نجومی برخی از بازیگران خبر داد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، رییس سازمان سینمایی اعلام کرد با تحقق نظام تهیه کنندگی دستمزدهای بازیگران نیز قاعده مند خواهد شد.
آقای محمد مهدی حیدریان به خبرگزاری خانه ملت گفت: نظام تهیه کنندگی با همکاری و مشورت تهیه کنندگان تدوین و برای اجرا ابلاغ شده است و اگر هرچه سریع تر در صنف تهیه کنندگی قوام و شکل بگیرد، مشکلات فوق نیز برطرف خواهد شد.
با اجرای نظام نامه تهیه کنندگی، بازیگر نمی تواند قیمت های غیرمعقول به تولیدکننده بدهد چراکه با محدودیت از سوی صنف رو به رو می شود. وی اضافه کرد: از این پس بازیگر نمی تواند قیمت های غیرمعقول به تهیه کننده داده و آن ها را در منگنه قرار دهند چراکه در این صورت با محدودیت از سوی صنف رو به رو خواهد شد. سهم بردن بازیگر از فروش مذموم نیست اما در تمام دنیا دستمزد بازیگران براساس رتبه و درجه خودشان، اقتصاد سینما، هزینه و سرمایه فیلم تعیین می شود.
به منظور بررسی بیشتر این نظام نامه با آقای سید ضیاء هاشمی، رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

کمی نظام نامه تهیه کنندگان را توضیح می دهید؟
این نظام نامه توسط خود ما تهیه شده و توسط رییس سازمان سینمایی ابلاغ شده است. این نظام نامه از هفته گذشته اجرایی شده است و در دستورالعمل پروانه ساخت هم قرار گرفته است. هدف نهایی این ابلاغیه این است که تمام تهیه کنندگان در یک چارچوب و معیار قرار گرفته و براساس آن خروجی ایجاد شود. شکل های مختلفی تعریف شده است و براساس تعداد فیلم هایی که ساخته اند، فعالیت هایی که دارند، وضعیت فعلی شان و... بررسی می شوند.

شرایط برای ورود افراد جدید سخت تر شده است؟
به شدت سخت تر شده است!

با این کار ممکن است جوان ترها بگویند قدیمی ترها برای خودشان حکومتی ساخته اند که دیگران را به آن راه نمی دهند! این طور نیست؟
بله، ممکن است برخی این تصور را داشته باشند. اتفاقاً این نظام نامه جوان گراست. سخت تر شدن آن به معنای تخصصی شدن آن است. ما نمی خواهیم مثل الان، هرکسی که پول زیادی داشت وارد این کار شوند؛ انواع پول دارها وارد عرصه شده اند. رانت خواری، پول های بادآورده، بیت کوین، ژن خوب و... این ها در نظام نامه جدید جایی ندارند! با کسی تعارف نداریم و با این موارد برخورد می کنیم. در اواخر تابستان 11درخواست داشته ایم که فقط دو جوان موفق به دریافت مجوز شدند. ما به استعدادها و فعالیت هایشان اهمیت داده ایم. سرمایه گذاری برایمان مهم است اما به شرط اینکه با پول جیب خودش آمده باشد.

همین شرایط، لابی گری برای دریافت مجوز ایجاد نمی کند؟
بدون مدارک کاری انجام نمی دهیم. مثلاً حداقل باید پنج سال فعالیت در سینما داشته باشد. باید در یکی از بخش های سینما فعال بوده باشد؛ نمی شود ناگهان وارد کار شود. حتی اگر از دانشگاه هم بیاید، بدون سابقه فعالیت مجوز نخواهد گرفت. باید بدانیم که تهیه کنندگی یک تخصص است. تهیه کننده با سرمایه گذار فرق دارد.

برای دریافت مجوز به داشتن میانگین امتیاز از همه موارد لازم است؟
باید از 100 امتیاز لااقل 60 امتیاز بگیرد. اگر واقعاً اهل سینما باشد درباره شرط سرمایه گذاری اش در تولید راه می آییم. در مقابل اگر شخصی سرمایه پنج فیلم را تأمین کرده باشد ولی بقیه شروط را نداشته باشد قطعاً مجوز نخواهد گرفت. تا به امروز روابط خاص در دریافت مجوز تهیه کنندگی بی تأثیر نبوده اما تلاش مان را می کنیم که در آینده کنترل شود.

یکی از اهداف این نظام نامه، جلوگیری از ورود پول های کثیف به سینماست؛ سازوکار نظارتی شما برای این اقدام چیست؟
دو سازوکار نظارتی داریم. اولی اینکه شفاف سازی اطلاعات صورت می گیرد. یعنی تمام کسانی که می خواهند کار بکنند باید منبع پول شان را مشخص کنند.

برای مثال مدارک وام شان را ارائه کنند؟!
حالا مدرک دریافت وام یا اینکه صراحتاً بگویند فلانی سرمایه گذار فیلم است. بررسی خواهیم کرد که آن شخص چه کسی است. حتی به این هم توجه می کنیم که خدایی نکرده همکاران خودمان کلاه کسی را برندارند. اما مورد دوم این است که افراد جدید همین طوری نمی توانند وارد تولید شوند. جامعه تهیه کنندگان یک نفر را به عنوان مشاور اجرایی معرفی می کند تا درصحنه باشد و کار شخص را بررسی کند.

صرفاً برای کار اول؟
بله، برای کار اول خواهد بود. مشاور را هم ما انتخاب می کنیم نه خود فرد.
مشاور دستمزد هم دریافت خواهد کرد؟ این کار شبهه ایجاد نمی کند؟!
به هیچ عنوان به مشاور دستمزد نمی دهیم. مشاور حق دستمزد ندارد اما پروژه مذکور باید مبلغی را به صنف پرداخت کند. البته همه این ها مصوبات داخلی است و ممکن است تغییراتی هم داشته باشد.

بررسی منشأ پول های وارد شده به سینما کار سختی است؛ آیا امکان دارد از نهادهای فراسینمایی هم کمک بگیرید؟
بله همین طور است. درصورت لزوم از نهادهای مسوول استعلام خواهیم گرفت. تلاش ما این است که شفافیت رخ بدهد. الان علاقه مند به سینما زیاد شده است. همین علاقه مندان زیاد برای فعالیت در سینما مارا نگران کرده است.

برای رسیدگی به دستمزدهای نجومی برخی از بازیگران چه خواهید کرد؟
سازوکار این موضوع درحال تکمیل است. در دنیا برخی از سلبریتی ها هستند که رقم های نجومی دریافت می کنند.

البته در آن جا سرمایه فیلم تماماً شخصی است!
در سینمای دنیا سرمایه گذاری شخصی به آن معنا وجود ندارد. اسپانسر و وام بانکی سرمایه یک فیلم را تشکیل می دهند. اما نکته ما این است که اگر شخصی مدعی است، فیلم ها با حضورش می فروشند، رقم معقولی را قرارداد ببندد و آن را نقداً دریافت کند. بقیه آن را نسبت به فرد و فروش دریافت کند.
تا هرسطحی از فروش فلان مقدار دریافت کند.

همکاران خودتان را چطور قانع می کنید با بازیگران این طور همکاری کنند؟!
این کار را در صنف خودمان اجباری می کنیم. برای کنترل نظام دستمزدها مجبوریم این کار را بکنیم. ما با سلبریتی کاری نداریم، ما با تهیه کننده کار داریم. سلبریتی هرچقدر دوست دارد رقم بدهد، ما نباید آن را بپذیریم. سیستم نظارتی ما می گوید
کف و سقف دستمزد چقدر است.

ممکن نیست مثل فوتبال منجر به قراردادهای صوری و مبالغ زیرمیزی شود؟
درگذشته هم این زیرمیزی ها اتفاق افتاده است اما به هرحال ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم. من معتقدم بیش از بازیگر، قصه یک فیلم تعیین کننده موفقیت و فروش آن است. باور کنید اگر فیلمنامه خوب باشد لزوماً به بازیگر خاصی نیاز نیست. لازم است که بازیگران جدید به عرصه وارد شوند.

این انحصار را خود تهیه کنندگان به وجود نیاورده اند؟!
چرا متاسفانه دقیقاً کار خودمان است!

منبع:صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه ها

   #سینما #وام #سرمایه گذار #پروانه ساخت #بیت کوین #استعلام

محتوای خبر «پای بیت کوین و ژن خوب از سینما بریده می شود» را در سایت «تسنیم» ببینید