تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
"پنج چِشم"، علیه پکن

محمد حسن گودرزی

عصر اقتصاد: رشد اقتصادی و تبع آن نفوذ سیاسی چین در اقصی نقاط دنیا به خصوص در آفریقا، باعث شده کشورهای اروپایی و آمریکا از این تغییر جهت و چرخش قدرت در جهان به شدت نگران شوند و تلاش های خود را برای جلوگیری از نفوذ سیاسی و اقتصادی چین افزایش دهند.

چندی پیش اعلام شد دولت آمریکا تلاش می کند که اتحادیه اروپا را به حمایت از خود وادارد. در این راستا به احتمال زیاد واشنگتن در توافقنامه تجاری با اتحادیه تبصره ای می گنجاند که باعث جلوگیری از همکاری اقتصادی اروپا با چین خواهد شد. هفته گذشته ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا در گفت وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که در صدد است، یک "قرص سمی" برای بازداشتن کشورهای هم پیمانش از معاملات تجاری با چین آماده کند. منظور راس از "قرص سمی"، گنجاندن تبصره ای در توافقنامه با اتحادیه اروپا و دیگر کشورهاست که راه همکاری های اقتصادی آنها با چین را ببندد.

چنین اقدامی در توافق تجاری آمریکا با مکزیک و کانادا صورت گرفت، به این معنا که در توافقنامه با آنها قید شده است که اگر هر کدام از سه کشور با کشور دیگری که "اقتصاد غیربازاری" دارد معامله کند، طرفین قرارداد می توانند ظرف شش ماه از توافق سه جانبه خارج شوند. این در حالی است چین از سرمایه گذاران جهان خواسته است برای دفاع از اصول و مزایای بازرگانی آزاد تلاش کنند. لی که چیانگ، نخست وزیر چین در سخنرانی خود در همایش جهانی اقتصاد در شهر تیانجین که حدود یک ماه پیش برگزار شد خواستار دفاع از بازرگانی آزاد و همچنین همکاری های چند جانبه اقتصادی شد. لی که چیانگ در عین حال تاکید کرد که این کشور با "سرعتی بسیار" به سوی گشایش اقتصادی حرکت می کند و دولت این کشور بر آن است تا موانع موجود بر سر فعالیت شرکت های خارجی در چین را بیش از پیش کاهش دهد.

تلاش برای توقف چین

حالا کشورهای عضو گروه «پنج چشم» یعنی استرالیا، بریتانیا، کانادا، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر هم پیمان شده اند تا از ابتدای سال آیندۀ میلادی آخرین اطلاعات طبقه بندی شده دربارۀ فعالیت های خارجی چین را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

به گزارش یورونیوز، بنا بر اعلام منابعی که نامشان فاش نشده این کار با هدف مقابله با نفوذ سیاسی و اقتصادی رو به گسترش چین انجام می شود و اگرچه تمرکز اصلی فعالیت های این پنج کشور، چین است اما برخی از اعضا معتقدند که باید این همکاری را برای مقابله با فعالیت های خارجی روسیه نیز افزایش داد.

این پنج کشور تصمیم گرفته اند که همکاری هایشان در این موضوع را به کشورهای دیگری از جمله آلمان و ژاپن نیز گسترش دهند. گفته می شود دولت فرانسه نیز در این گفتگوها مشارکت داده شده است.

هیچکدام از دولت های فعال در این ائتلاف حتی آلمان و ژاپن، حاضر به اظهارنظر رسمی در این باره نشده اند. یکی از مقامات آمریکا در این باره می گوید: «مشاوره با متحدان و همفکرانمان در این موضوع که چگونه باید قاطعانه به استراتژی بین المللی چین پاسخ داد، منجر به ایجاد چنین ائتلافی شد. قرار است از این به بعد، دربارۀ جزئیات کار و انتخاب بهترین شیوه برای همکاری گفتگو شود.»

اتحاد «پنج چشم» اولین بار در زمان جنگ جهانی دوم و با هدف مقابله با نفوذ اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تشکیل شد. برخلاف دوران جنگ سرد، در عصر حاضر این قدرت روزافزون سیاسی و اقتصادی چین است که موجب نگرانیِ واشنگتن، کانبرا و دیگر کشورها شده است.

همکاری بین المللی این کشورها به موازات موجی از فعالیت های ملی انجام می شود که به دنبال محدود کردن سرمایه گذاری های چین بویژه در شرکت های دارای فناوری های حساس، همچنین افزایش قدرت کمپینی است که تحت رهبری شی چین پینگ، رئیس جمهوری این کشور دولت ها و جوامع خارجی را بگونه ای که به نفع چین باشد، تحت تاثیر قرار می دهد.

پکن هرگونه اتهامی در این باره را که به دنبال نفوذ بر کشورهای خارجی است و سرمایه گذاری هایش با اهداف سیاسی انجام می شود، رد کرده است.

این در حالی است که براساس آمار صادرات چین در ماه سپتامبر امسال ۱۴،۵ درصد نسبت به سپتامبر سال گذشته افزایش داشته است و این بسیار بالاتر از آن چیزی است که تحلیلگران اقتصادی پیش بینی کرده بودند. واردات چین نیز در همین فاصله زمانی ۱۴،۳ درصد افزایش یافته که کمی پایین تر از پیش بینی هاست. این آمار نشان می دهد که چین به رغم افزایش تعرفه های گمرکی در صادرات به آمریکا رکورد زد

جنگ تجاری بی نتیجه با چین

با وجود جنگ گمرکی میان آمریکا و چین، صادرات چین به آمریکا در ماه سپتامبر افزایش زیادی یافته است؛ چیزی که می تواند بر آتش این جنگ دامن زند. از جمله عوامل مهم در این میان، پایین نگهداشتن مصنوعی ارزش یوان عنوان می شود. صادرات کالاهای چینی به آمریکا، در میانه جنگ بر سر تعرفه های گمرکی میان دو کشور افزایش یافته است. صادرات چین به آمریکا در ماه سپتامبر بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۳۴ میلیون دلار بوده است. اداره گمرک چین روز جمعه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) اعلام کرد که این رقم سه میلیارد دلار بالاتر از ماه قبل است.

مازاد تجاری چین با آمریکا از شروع سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تا کنون ۲۲۵ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار بود، در حالیکه رقم در سال گذشته بالغ بر ۱۹۶ میلیارد می شده است. این موضوعی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به شدت از آن ناخشنود است. دو کشور جنگی گمرکی را آغاز کرده اند و مجازات های گمرکی سنگینی برای کالاهای یکدیگر تعیین کرده اند که به صدها میلیارد دلار می رسد. روز پنجشنبه دونالد ترامپ یک بار دیگر چین را غیرمستقیم به افزایش عوارض گمرکی تهدید کرد.

روز جمعه هم در نشست سالانه صندوق بین المللی پول در اندونزی، مجددا تمرکز بحث ها روی چین بود. وزیر دارایی آمریکا از این نهاد انتقاد کرد و گفت که برخی از ۱۸۹ کشور عضو آن مستعد معاملات تجاری ناعادلانه هستند. این انتقاد عمدتا متوجه چین بود. بیش از همه این ایالات متحده آمریکاست که چین را به تجارت ناعادلانه متهم می کند. از جمله اتهاماتی که به چین زده می شود ارزان نگهداشتن مصنوعی بهای پول چین است که فاکتور مهمی برای صادرات این کشور محسوب می شود.

   #چین #آلمان #اتحادیه اروپا #واشنگتن #ژاپن #کانادا #مکزیک #عوارض #دونالد ترامپ #رشد اقتصادی

محتوای خبر « پنج چِشم ، علیه پکن » را در سایت «عصر اقتصاد» ببینید