تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

یک شنبه 97/7/22، اصفهان ، پیشگیری یا درمان ام اس هم به معنی جلوگیری از این تاثیرات است. دو حرف لاتین ام و اس، مخفف دو کلمه Multiple Sclerosis به معنی اسکلروز چندگانه هستند. کلمه اسکلروز معمولا با معنی سفت شدگی یا سخت شدگی به کار می رود.

بر روی سلول ها و رشته های عصبی، پوششی از پروتئین و چربی به نام مایلین وجود دارد که به دلایلی دچار آسیب می شود. رشته های عصبی، شبیه سیم برق هستند با این تفاوت که به جای برق 220 ولت، جریان ضعیف الکتروشیمیایی در آنها برقرار است و پیام های مغز و اندام را به یکدیگر می رساند. آسیب دیدگی غشای رشته های عصبی، شبیه این است که مقداری از روکش سیم برق از بین برود و باعث اتصالی شود. به همین خاطر پیام های مغز در محلی که رشته عصبی آسیب دیده درست رد و بدل نخواهد شد.

ام اس از نگاه طب سنتی

طب سنتی همیشه نگاه خاص خود را به بیماری های مختلف دارد و معیارش برای تشخیص و درمان، موضوع طبع یا مزاج است. در واقع طب سنتی به طبیعت هر فرد و ماهیت بیماری اشاره می کند. در مورد ماهیت و درمان ام اس با طب سنتی هم چنین تحلیلی وجود دارد که طبع بیماری را سرد می داند. یعنی ام اس در طب سنتی یک بیماری سرد است که با افزایش شرایط سردی یا بلغم، زمینه ابتلا به آن بیشتر می شود. از این رو پیشگیری و درمان ام اس با طب سنتی، به کاهش فرصت ها و شرایط سردی یا بلغمی بدن بستگی دارد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان در معرض ام اس قرار دارند و افراد سرد مزاج باید از رژیم غذایی و کارهایی که باعث افزایش بلغم می شود (مانند خوردن ماهی یا غذاهای سرد در فصل زمستان) پرهیز کنند.

ام اس بیشتر چه کسانی را تهدید می کند؟

در یک مقایسه جنسیتی، متوجه می شویم که تعداد زنان مبتلا به ام اس بیشتر از مردان است. اما اگر قرار باشد از نظر سنی بررسی کنیم، این بیماری معمولا در سنین 20 تا 40 سالگی خود را نشان می دهد. متاسفانه طبق برخی اخبار، سن ابتلا به ام اس در ایران به هجده سال یا کمتر هم رسیده است که شاید مهم ترین عامل آن نارسایی ها و کمبودهای دستگاه ایمنی، تغذیه نامناسب، آلودگی محیطی و همچنین فشارهای عصبی باشد.

ام اس خفیف یا خوش خیم

مشکلات مربوط به غشای عصبی ممکن است مدت ها در بدن به صورت مخفی مانده باشد و به مرور زمان، علائمی از خود نشان دهد که در این صورت با ام اس پنهان مواج هستیم. از طرف دیگر، بیشتر بیماران مبتلا، به ام اس خوش خیم یا ام اس خفیف دچار می شوند که قابل بهبودی است و آن طور که عموما تصور می کنند، قرار نیست به مراحل فلج حاد برسد.

مقصر ام اس قبل از آن که عوامل محیطی یا ژنتیکی باشد، بدن است! در واقع این نکته هر چند ناراحت کننده است، ولی جزو شگفتی های پزشکی به شمار می رود. ام اس جزو بیماری هایی است که به آن ها خود ایمنی گفته می شود، یعنی بیماری هایی که اشتباهات سیستم ایمنی بدن باعث به وجود آمدن آن ها می شود. در مورد ام اس، دستگاه ایمنی بدن به اشتباه، به همان لایه محافظ بافت های عصبی حمله می کند و باعث آسیب آن می شود.

هر چند مقصر اصلی این بیماری، دستگاه ایمنی است ولی دلیل چنین اشتباهاتی هنوز روشن نشده و نمی توان علت قطعی برای ام اس مشخص کنیم!

فرصت پیشگیری !

بهترین راه برای افراد سالم، پیشگیری است. پیشگیری از ام اس، نیاز به رژیم غذایی خیلی خاص و ملاحظات پیچیده ای ندارد و بسیار ساده است. جالب اینجا است که تغییر سبک زندگی برای پیشگیری از ام اس، باعث پیشگیری از بیماری ها و مشکلات احتمالی دیگری نیز خواهد شد.

سالم زندگی کنید و از ام اس دور بمانید

بعضی از رفتارها ممکن است بهانه ای برای حملات ام اس شوند. مثلا قرار گرفتن در معرض انواع تنش ها و ناراحتی های شدید عصبی، یا مصرف خوراکی هایی که ارزش غذایی ندارند و املاح و مواد مغذی خاصی به بدن نمی رسانند! همچنین آلودگی های زیاد محیطی و زندگی در شرایط ناسالم، احتمال بروز ام اس را بیشتر می کند.

برای پیشگیری از ام اس، بهتر است برخورد خود را با عوامل استرس آور و عصبانی کننده تغییر دهید، به فعالیت های سالم و پر نشاط و تخلیه هیجانات و احساسات خود بپردازید و تا جای ممکن از محیط های آلوده دور بود.

غذای سالم و محصولات زنبوری

طبق تحقیقات، مصرف زیاد نمک و کمبود ویتامین در بدن، شرایط خوبی برای ام اس فراهم می کنند. بهتر است میوه ها، سبزیجات و مواد ارگانیک که دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کنند بیشتر مصرف شود. یکی از بهترین منابع غذایی سالم، محصولات زنبور عسل است که سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین و املاح هستند. این ترکیبات، دستگاه ایمنی و بافت های مغز و اعصاب را تقویت می کنند. اهمیت درمان ام اس با عسل یا ژل رویال از همین نکته مشخص می شود که این مواد، هر دو بخش درگیر در بیماری ام اس یعنی اعصاب و سیستم ایمنی را تقویت کرده و در وضعیت سالم نگه می دارند.

اگر علاقه مند به پیشگیری یا درمان ام اس با عسل طبیعی هستید، فراموش نکنید که شبیه سایر روش های درمان بیماری ها و ام اس با طب سنتی، نیاز به صبوری و پشتکار خواهید داشت.

### پایان خبر رسمی

   #طب سنتی #تغذیه #اصفهان

محتوای خبر «درمان ام اس دور از انتظار نیست!» را در سایت «اخبار رسمی» ببینید